Alkar pokazao karakter i stigao na prag Lige za prvaka

Iz ŠSD Sinj:Mišo Gulić • subota, 23.02.2013.

Prava rovovska bitka vodila se na parketu sinjske dvorane, 40 minuta Kvarner je "čupao živce" domaćima, međutim, na samom kraju Alkari su ipak na krilima bučnih navijača uspjeli zadržati čvrstinu, povezati nekoliko uspješnih akcija i tako doći do desete prvenstvene pobjede koja ih vodi na sam prag Lige za prvaka...

Alkar - Kvarner 2010 67:62 (12:19, 25:21, 15:11, 15:11)

A-1 liga, 15. kolo
Sinj, ŠSD Sinj, gledatelja: 1250

Suci: Radojković (Split), Stojić (Šibenik), Kardum (Zagreb)

Alkar: Jugo 9, Bilić 7, M. Modrić 7, S. Modrić 4, Matić 3, Boban, Gaurina 13, Žitko 8, Ivišić 8, Ćurković, Župić 3, Kanaet 6.
Trener: Damir Milačić

Kvarner: Stipčić 13, Veljačić 2, Radić 8, Surina 4, Juričić, Cinac 15, Škifić 5, Boban 3, Krivec 12, Širko, Jelenić, Smolić.
Trener: Vladimir Anzulović.

Skokovi: Alkar 39; Kvarner 27
Izgubljene lopte: Alkar 21; Kvarner 12
Osobne pogreške: Alkar 26; Kvarner 29

Ma koliko god to čudno zvučalo, Riječani su u Sinj došli dobiti utakmicu i malo je falilo da upravo to i učine. Beskompromisni od prve minute, rasterećeni i motivirani da u pravoj košarkaškoj atmosferi pokažu zbog čega su baš oni vodeća momčad u prvenstvu, ali čak ni to im nije bilo dovoljno za uzdignutih ruku napuste parket. Alkar je na kraju pokazao čvrstinu i karakter, imao je doduše i malo sreće u pojedinim trenutcima, no također ima i istine u onoj koja kaže da sreća prati hrabre, jer upravo taj detalj bio je možda i presudan u ovoj utakmici.

Damir Milačić, trener Alkara: "Ponovno nas je publika povukla, bez njih mi ovu utakmicu večeras ne bi sigurno dobili. Kvarner je danas bio jedan izuzetan kolektiv, došli su se ovdje muški boriti i zato je ova utakmica imala ovakav tijek. Što se tiče šuta, to je stvar psihologije, odsjekle su se ruke i noge u pojedinim trenutcima, ali sve je nadoknadilo srce i velik broj skokova. Sada se trebamo dobro odmoriti pa u Dardu po pobjedu."

Josip Matić, Alkar: "Ušli smo s malim grčem u utakmicu, ali na kraju smo sve posložili i mislim zasluženo slavili. Možda to nije bilo lijepo za gledat, ali zato je svaki naš igrač dao apsolutno sve od sebe. Što reći o publici, svaku nas utakmicu prate i još jednom im hvala."

Vladimir Anzulović, trener Kvarnera: "Da vam iskreno kažem moji dojmovi nakon ove utakmice su predivni, jasno zbog ove atmosfere u kojoj je sjajno igrati. Ovo je ono što treba hrvatskoj košarci, ovo ne postoji nigdje u Hrvatskoj, a možda i šire. Zaslužena pobjeda Alkara u jednoj dinamičnoj i borbenoj utakmici koju su odlučili detalji i sitnice. Ovo je i za moje igrače bila izvrsna škola, velik broj njih je prvi put tu i nemam im što prigovoriti."

Obostrana nervoza i podosta pogrešaka obilježili su sam početak susreta u dupkom ispunjenoj sinjskoj dvorani. Prvi koševi postignuti su početkom četvrte minute, a pomalo nevjerojatno izgledao je pogled na semafor koji je nakon punih pet minuta igre pokazivao "mršavih" 4:3 u korist domaćih.

Niti do kraja četvrtine gledatelji nisu mogli uživati u Bog zna kakvoj košarci, no ipak nešto bolji bili su Riječani koji naprosto nisu mogli neiskoristiti bezidejnost domaćih koja je dovela do pretjeranog soliranja pa su taj period zaključili s prednošću od sedam koševa (12:19).

Vrlo sličnu predstavu gledatelji su vidjeli i u drugoj četvrtini, Alkar se dosta mučio, ali i dalje "na oku" držao Kvarner. Sinjani su se "putem" nekako uspjeli pronaći, dobro je svoju priliku tada iskoristio mladi sinjski centar Nikola Ivišić, a početkom 17. minute prednost je nakon podosta vremena bila na njihovoj strani (30:29). Kada se očekivalo da domaći iskoriste dobar ritam, uslijedila je nova serija izgubljenih lopti i nerezonskih šuteva, Riječani su lako vratili prednost i na odmor odnijeli plus tri (37:40).

Silne probleme Alkar je imao u organizaciji napada, ali na sreću domaćih Riječani su propustili to kazniti, unatoč velikom broju otvorenih šuteva. Gotovo neprimjetno Sinjani su anulirali minus i krajem trećeg perioda ostvarili četiri koša viška (52:48), a pred odlučujućih deset minuta rezultat je glasio 52:51.

Alkar je u posljednju četvrtinu unio kudikamo više energije, odigrao čvršće u obrani, zatim povezao i nekoliko uspješnih akcija, a ubačajem Kanaeta u 36. minuti stigao je i do prednosti od sedam koševa viška (61:54), što se pokazalo i kao trenutak koji je prelomio susret. No, bez malo drame ipak nije moglo, barem ne na ovoj i ovakvoj utakmici.

U trenutku kada du domaći mogli i trebali prelomiti susret Jugo je zaredao s nekoliko neshvatljivih grešaka, sijevnule su dvije kontre, nakon čega je bilo jasno da će se domaći za nove bodove drhtati do posljednjih sekunda. U samoj završnici Riječani su stigli do 65:62, ali Bilić je tada bio mirne ruke s linije za slobodna bacanja, čime je utakmica nepovratno otišla na stranu Alkara.

Pogled na konačnu statistiku kazao je kako je u domaćim redovima Gaurina zabio 13 koševa, zanimljivo jedini je on bio dvoznamenkast u svojoj momčadi, ali vrijedi spomenuti i učinak Ivišića koji je uz osam koševa imao i četiri skoka. Kod gostiju su bila tri dvoznamenkasta, Cinac je ubacio 15 koševa uz šest skokova, 13 plus sedam djelo je Stipčića, a koš manje zabio je i Krivec.