Split 2010 27:21(15:11) Osijek
Osijek

Splićanke pobjedom nad Osijekom izborile ostanak u ligi

Iz Male dvorane na Gripama:Vedran Babić • nedjelja, 03.03.2013.

U Maloj dvorani na splitskim Gripama odigran je izravni duel za ostanak u 1. HRL. Poslije 60 minuta igre više su pokazale i zasluženo se radovale domaće rukometašice Splita 2010 koje su s 27:21 nadigrale Osijek...

Split 2010 - Osijek 27:21 (15:11)

Split, Mala dvorana na Gripama
21. kolo 1. HRL
Suci: Hunjadi, Zečević (oba Zagreb)
Gledatelja: 250

Split 2010: T. Lisica, Surjan (4), Matijaš, Džeko (5), A. Lisica (4), Cerić, Perkušić (1), Borovac, Stilinović (2 obrane), Krolo, Mandarić, Gudelj, Križanac (12 obrana), Zelić, Šimičić (5), Čampa (8). Trener: Marinko Boban

Osijek: Strukar (9 obrana), Horvat (1), Franić (8), Krajinović, Bošnjak (2), Miškić (2), Bodrožić-Selak (2), Perković, Crnjac, Bednjanec (1), Lacković (5), Babić, Špoljarić, Bojčić. Trener: Igor Bojić

Isključenja (min): Split 2010 8, Osijek 10
Sedmerci: Split 2010 3/3, Osijek 4/7

Porazom u Pločama od Dalmatinke u prošlom kolu rukometašice Splita 2010 zakomplicirale su borbu za ostanak, no danas više nemaju takvih briga. Pobjedom nad Osijekom 27:21 (15:11) i matematički su osigurale ostanak u ligi te će natjecanje nastaviti u Ligi za poredak. Osječanke se još mogu izvući, no čeka ih teška borba u Ligi za ostanak zajedno s Dalmatinkom i Ivanićem.

Dalmatinka je u subotu izgubila u Umagu pa su Splićanke znale da im pobjeda nad Osijekom donosi siguran ostanak u ligi. Osječanke su uoči ovog kola za Splitom 2010 zaostajale jedan bod, a na Gripama im je odgovarao i neriješeni rezultat. Naime, Splićanke su u posljednjem kolu slobodne pa bi ih Osječanke na svom parketu protiv Umaga imale priliku preskočiti.

Međutim, od svega toga neće biti ništa. Osijek je ove sezone u gostima slavio samo kod Ivanića, najslabije ekipe lige, a ni u Splitu nije pokazao puno. Obje su ekipe osjećale težinu susreta, a domaće su rukometašice bile te koje su svojom kvalitetom uspjele pretvoriti svoju želju za pobjedom u stvarnost.

Utakmica je bila prava kvalifikacijska. Bilo je dosta izgubljenih lopti i tehničkih pogrešaka, ali nije nedostajalo borbenosti. Računica je bila jasna - tko pobijedi, ostaje u ligi. Gledatelji na tribinama prepoznali su važnost utakmice te su pružili adekvatnu podršku svojim igračicama. Igračice Marinka Bobana uzvratile su im na najbolji mogući način.

U obrani su Splićanke "grizle", a u napadu su pokazale više kreacije i puno bolju efikasnost od svojih suparnica. U svojim su redovima imale raspoložene Anitu Čampu (8 golova) i Mateu Šimičić (5), koje su zabijale s vanjskih linija, te vratarku Anu Križanac, koja je prikupila 12 obrana. Zapaženu su role odigrale i razigravačica Antea Lisica te desno krilo Venera Surjan, a standardno je dobra u napadu i obrani bila kapetanica Irena Džeko.

Bilo je to previše raspoloženih igračica za indisponirane Osječanke, koje su u napadu teško pronalazile put do mreže. To je donekle uspijevalo jedino kapetanici Jeleni Franić (8 golova) i Dori Lacković (5). Čak ni s crte sedam metara pogodak nije nužno bio sigurna oklada (4/7) za igračice Igora Bojića.

U početku utakmice igralo se gol za gol, uz privremena vodstva Splita 2010 i redovna izjednačenja Osijeka. Prvi put su se domaće rukometašice ozbiljnije uspjele odvojiti na 8:5 u 15. minuti, no gošće su ubrzo ponovno vratile stvari na početak izjednačivši na 9:9. U 22. minuti Marija Bodrožić-Selak promašila je sedmerac za prvo vodstvo Osijeka i to je vratilo vodu na mlin Splita 2010.

Već do kraja prvog poluvremena Splićanke su otišle na plus četiri (15:11), a početkom drugog dijela i na plus šest kada je Čampa pogodila za 18:12. Od tog trenutka Osijek više nije ozbiljnije ugrozio domaće vodstvo. U 40. minuti Lacković je smanjila na 18:14, a onda je uslijedila domaća serija 5-1 čime je kod 23:15 utakmica definitivno prelomljena. Bila je to ujedno i najveća razlika, koja je na semaforu svijetlila i četiri minute prije kraja pri rezultatu 27:19.