Real potvrdio dominaciju pobjedom u Vitoriji, Barcelona izbjegla minu

Branimir Korać • nedjelja, 10.03.2013.

Derbi 24. kola Lige Endese igran je u Vitoriji gdje je Caja Laboral ugostila momčad Reala. Unatoč zaostatku od 16 poena u drugom poluvremenu, Real je na kraju stigao do pobjede i nastavio prvenstveni pobjednički niz. Barcelona je u gostima nadigrala Canarias te potvrdila dobru formu...

Real je ove sezone dominantan u Španjolskoj, barem u prvenstvu, a to je potvrdio i u derbiju protiv Caje Laboral. Drugoplasirana momčad na ljestvici ugostila je vodeće Madriđane, imala visoku prednost, ali je na kraju upisala poraz 100:92.

Junak Reala bio je Rudy Fernandez koji je vratio svoju momčad iz minusa 70:54 u trećoj četvrtini te je odveo do pobjede. Kada se Real počeo približavati, u redove domaćina uvukla se velika nervoza i gosti u naletu su lako preuzeli kontrolu nad utakmicom. Na startu posljednje četvrtine tricama Sergija Rodrigueza i Nikole Mirotića Real je poveo 78:75 i čuvao je vodstvo do samog kraja.

Najefikasniji kod pobjednika bio je Jaycee Carroll s 25 poena (8/12), ali prvo ime utakmice je bio Rudy Fernandez koji je 19 od 21 poena (5/9) ubacio u ključnom povratku gostiju. Dontaye Draper je za 11 minuta ubacio dva poena (0/1 za tri) uz dvije asistencije.

U Tabakovoj momčadi nije bilo Macieja Lampea, a najistaknutiji su bili Nemanja Bjelica s 19 poena (8/14) i pet skokova te Fernando San Emeterio s također 19 poena (7/11).

Najneizvjesnije je bilo u Murciji gdje je istoimeni domaćin ugostio momčad Joventuta oslabljenog neigranjem Tonyja Gaffneya. Najbolji igrač Joventuta zbog kašnjenja isplate ugovornih rata nije otputovao s momčadi u Murciju, međutim unatoč njegovom izostanku Joventut je slavio 80:79.

U tijesnoj utakmici domaćin je imao priliku i za produžetak i za pobjedu, ali kod vodstva Joventuta 80:78 Sitapha Savane je ubacio samo jedno slobodno bacanje, zatim je nakon skoka u napadu neprecizan bio Marcus Lewis i pobjeda je pripala gostima.

Joventut su predvodili Corey Fisher s 18 poena (7/14), Pere Tomas s 13 poena (5/9) te Jordi Trias s 11 skokova. Kod domaćina Bernie Rodriguez je ubacio 22 poena (8/11), Joe Ragland 13 poena (5/9), Kim Tillie 12 poena (5/6) uz 11 skokova dok je Marcus Lewis uhvatio deset skokova.

Cajasol je na svom parketu u debiju Popsa Mensah-Bonsua upisao poraz od Blusens Monbusa 71:63. Gosti su odlično odradili drugu i treću trećinu, to razdoblje dobili s 39:18 i stvorili previsoku zalihu da bi se domaćin vratio.

Predvodili su ih Levon Kendall sa 16 poena (6/9) i deset skokova i Salah Mejri s 12 poena (5/10) i pet skokova. Kod Cajasola Tomaš Satoransky je ubacio 19 poena (8/11).

Dobru utakmicu, posebno u obrambenoj fazi, odigrala je na svom parketu Zaragoza koja je nadigrala Gran Canariju 69:53. Neprepoznatljivi gosti nisu imali rješenje protiv dobre obrane domaćina i upisali su novi poraz.

U sastavu Zaragoze Michael Roll je ubacio 15 poena (6/11), Henk Norel 14 poena 5/15) uz šest skokova, a Pablo Aguilar 12 poena (4/9) uz 12 skokova. Damjan Rudež je za 21 minutu ostao bez poena (0/1 za dva, 0/4 za tri) s dva skoka i dvije asistencije. Kod Gran Canarije Ryan Toolson (5/13) i Spencer Nelson (5/7) ubacili su po 14 poena, a Xavi Rey je uhvatio 13 skokova.

Iznenađenje nije dozvolila Barcelona koja je stigla do pobjede u gostima kod CB Canariasa 89:81. Domaćin je dugo odolijevao Barceloninim pokušajima odvajanja, međutim na početku drugog dijela gosti su zaigrali nešto bolje i uspjeli stvoriti prednost koju su održali do kraja susreta.

Marcelinho Huertas je bio prvo ime susreta s 22 poena (8/10), a 12 poena je dodao Pete Mickeal (5/8). Ante Tomić je za 25 minuta ubacio 11 poena (4/6 za dva) i uhvatio četiri skoka, ali i izgubio pet lopti i napravio pet prekršaja. Kod domaćina Blagota Sekulić je ubacio 21 poen (8/18) uz šest skokova, a isti broj poena ubacio je i Saul Blanco (8/13).