Atletico bez Balića slavio teže od očekivanog, Barca nastavila dominaciju u Ligi Asobal

Zvonka Keliš • četvrtak, 14.03.2013.

Španjolski rukometni tereni u srijedu su bili rezervirani za dvoboje 22. kola Lige Asobal. Večer koja je bila naklonjena gostujućim momčadima započela je novom uvjerljivom pobjedom aktualnog prvaka, dok je viceprvak nešto teže od očekivanog također osigurao nove prvenstvene bodove. Ademar Leon je također bio uvjerljiv na gostovanju kod Ville de Aranda, dok je La Rioja upisala novu sigurnu pobjedu kod Puerto Sagunta.

Cangas - Atletico de Madrid 31:35 (15:16)

Nešto teže od očekivanog španjolski je i europski viceprvak stigao do slavlja nad rukometašima Cangasa u sklopu 22. kola Lige Asobal. Iako bez ozlijeđenog vratara Adnana Šabanovića koji je ovoga tjedna uspješno operiran te će s rukometnih terena izostati narednih šest mjeseci, momci iz Madrida nakon dobre predstave ovoga vikenda u novom se kolu nisu prikazali u najsjajnijem izdanju. Unatoč konačnoj pobjedi treneru Talantu Dujšebajevu stoga ostaje briga pred prvi dvoboj osmine finala natjecanja za prvaka Europe.

A najbolji su...

Atletico de Madrid do pobjede je predvodio Julen Aguinagalde sa šest pogodaka, dok su po pet golova dodali bivši Zagrebaš Kiril Lazarov, kao i Joan Canellas. Hrvatski maestro Ivano Balić u ovom se susretu nije našao u zapisniku, dok je obrambeni stup hrvatske reprezentacije Jakov Gojun uspio jednom zatresti mrežu domaćina. Suso Solino je, ak, u poraz svoje momčadi ugradio deset golova.

Nisu gosti dobro ušli u utakmicu te su vodstvo odmah na startu prepustili svom domaćinu (5:4). Neraspoloženi vratar Magnus Dahl, kao i slabiji učinak obrane ispred njega dozvolili su domaćoj momčadi da u prvom dijelu prednost čuva sve do 23. minute (13:12). Tada ipak gostujuća momčad ubacuje u brzinu više, odličnim se pokazuje i jedan od najboljih pivota svijeta, Julen Aguinagalde, te Atletico na predah odlazi s minimalnom prednošću 16:15.

Nastavak dvoboja donio je raspoloženijeg Dahla, a samim time i brze gostujuće kontre čime momčad iz Madrida lomi susret te osigurava sigurnije vodstvo 22:17. Domaći rukometaši ni tada se ne predaju te uporno pokušavaju sustići svog protivnika pa tako devet minuta prije samoga kraja stižu na samo minus dva (27:29), no ne uspijevaju i poravnati rezultat. Gostujući rukometaši tada koncentrirano i mirno privode susret kraju za slavlje s četiri pogotka razlike (35:31).

GlobalCaja Ciudad Encantada - Barcelona Intersport 21:31 (11:16)

Aktualni španjolski prvak ne posustaje, naime, u sklopu 222. je kola Lige Asobal upisao još jednu nadmoćnu pobjedu, ovoga puta s deset pogodaka razlike bolji je bio od momčadi Ciudad Encantade. Odmah na startu gosti su poveli 5:0 nakon čega odlaze na velikih i potom nedostižnih 13:4. Do odlaska na odmor domaćin je uspio tek malo smanjiti svoj zaostatak na minus šest (11:16).

Uvodne minute nastavka bolje su protekle za domaću momčad koja se uspijeva dodatno približiti svom suparniku (15:17) koji se, pak, tada budi te s dvije uzastopne serije pogodaka osigurava vodstvo 25:17. U samu završnicu ogleda ulazi se s Barcinih +6 (27:21) da bi potom kapetan Victor Tomas započeo seriju 4-0 za konačnih 31:21. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Sjarhej Rutenka s deset postignutih pogodaka, dok je najbolji kod Ciudad Encantade bio David Jimenez sa šest golova.

Villa de Aranda - Reale Ademar Leon 17:27 (8:12)

U vrlo dobrom izdanju ove se srijede pokazao i treći španjolski predstavnik u Ligi prvaka, Ademar Leon, koji je s deset pogodaka razlike nadvladao ekipu Ville de Aranda. Vrlo dobro su gosti krenuli u susret te su nakon početnog vodstva 2:1 ubrzo otišli na 5:2 i 9:3. Čvrste obrane i raspoloženi vratari pobrinuli se za manji broj pogodaka u prvome dijelu koji završava s +4 prednošću gostujuće momčadi (12:8).

Svoju dominaciju iz prvoga poluvremena momci Manuela Cadenasa nastavili su i u drugome u kojem se odvajaju na 13:9, ali i 17:11. Domaćin jednostavno nije uspio pronaći rješenje za igru svog suparnika pa tako gostujući rukometaši samo povećavaju svoje vodstvo te na koncu osiguravaju pobjedu 27:17. U pobjedu svoje momčadi Jose Mario Carrillo ugradio je osam pogodaka, Matej Ašanin je sakupio dvije obrane, dok je Diego Camino za Villu de Aranda zabio pet golova.

Fertiberia Puerto Sagunto - Naturhouse La Rioja 26:33 (10:15)

S dobrim izdanjima nastavila je momčad La Rioje i u 22. kolu španjolskog rukometnog prvenstva kada je bez problema u gostima svladala ekipu Puerto Sagunta. Gosti su dobro otvorili susret, poveli 3:0 te su stečenu prednost čuvali sve do sredine prvoga dijela kada domaćin ulazi u seriju te preokreće rezultat u svoju korist (10:8). Međutim, gostujuća momčad tada ubacuje u brzinu više, pokazuje što sve zna te se sa sedam uzastopnih pogodaka odvaja na sigurnih +5 na poluvremenu (15:10).

Zanimljivo je bilo i u drugome poluvremenu u kojem se domaća momčad trudi uhvatiti priključak, no to joj ne uspijeva, upravo suprotno. Gostujući rukometaši u 46. minuti odlaze na 24:18 nakon čega slijedi igra pogodak za pogodak i slavlje La Rioje 33:26. Odlični su u redovima Naturhouse La Rioje bili Jorge Luis Pavan i Rafael Da Costa s po šest pogodaka, dok se kod Puerto Sagunta istaknuo Iker Serrano s osam golova.