Rudež predvodio strijelce Zaragoze, Real ipak bolji

Branimir Korać • nedjelja, 24.03.2013.

26. kolo Lige Endese zaključeno je s nedjeljnih pet susreta u kojima su domaćini uzeli čak četiri pobjede. Jedini uspješan gost bio je Real koji je slavio kod Zaragoze...

Oslabljena Unicaja bez Krune Simona nije uspjela nastaviti niz pobjeda u španjolskom prvenstvu i upisala je poraz na gostovanju kod Murcije 76:68. Da stvar po Unicaju bude još lošija, vrlo brzo je ostala i bez Earla Callowaya i to je domaćin iskoristio.

Presudio je loš ulazak Unicaje u drugo poluvrijeme kada je domaćin napravio veliku seriju i posve preokrenuo stanje na parketu. Uspio se odvojiti i pobjeći na 16 razlike. U završnici susreta Unicaja je došla na minus pet, Vasquez je promašio za dodatno smanjenje zaostatka nakon čega Ragland ubacuje tricu i završava priču.

Upravo Ragland je bio prvo ime susreta s 20 poena (7/9, 5/6 trica), a pomagao mu je Matt Gatens s 14 poena (4/9). Kod Unicaje Txemi Urtasun je ubacio 20 poena (7/12) i uhvatio pet skokova dok je Fran Vazquez dodao 11 poena (4/6) i uhvatio sedam skokova. Luka Žorić je za 24 minute ubacio osam poena (3/5 za dva) uz šest skokova, ali i šest izgubljenih lopti.

Poraz je upisao i Pilepićev Bilbao koji je gostovao kod davljenika Manrese i izgubio 82:79. U važnoj utakmici za obje momčadi Bilbao nije uspio nadoknaditi ogroman zaostatak s ulaska u posljednju četvrtinu.

Manresa je uoči posljednjih deset minuta vodila 73:54, gosti su krenuli u to razdoblje s 9:0, ali nisu stigli do preokreta. Šest sekundi prije kraja Moerman je smanjio na 82:79, zatim je domaćin pogriješio kod izvođenja lopte i Bilbau se otvorila prilika za produžetak. Tricu je uzeo Raul Lopez, ali nije pogodio i Manresa bilježi pobjedu.

Predvodili su je Josh Asselin s 20 poena (9/16) i osam skokova, Troy DeVries s 13 poena (4/12) te Adam Hanga s deset skokova. Kod Bilbaa Lamont Hamilton je ubacio 19 poena (6/13) i uhvatio pet skokova, Kostas Vasileiadis 13 poena (3/8) uz šest skokova, a Fran Pilepić je za 17 minuta ubacio sedam poena (2/2 za dva, 1/3 za tri) uz dvije asistencije.

Blusens Monbus je odličnim otvaranjem utakmice napravio dobar dio posla u susretu protiv Estudiantesa. Nakon vodstva domaćina 26:8 iz prve četvrtine, Estudiantes nije uspio u potpunosti uhvatiti priključak i upisao je poraz 82:71.

Odličnu utakmicu odradio je Salah Mejri koji je s 24 poena (10/13) i osam skokova predvodio Blusens kod kojeg je Andres Rodriguez ubacio 13 poena (5/9) uz sedam asistencija. U redovima Madriđana German Gabriel je upisao 19 poena (7/15), Kyle Kuric 13 poena (6/12), a Jaime Fernandez deset poena (3/5) i devet asistencija.

Real je uz ponešto muke stigao do pobjede na gostovanju kod Zaragoze. Nije to bila briljantna predstava Reala koji je na kraju slavio 84:75 zahvaljujući širini i mirnoći u završnici.

Presudili su odgovori Reala na svako približavanje domaćina u završnici, ključne trice su ubacili Suarez i Rodriguez i to je zadržalo goste u mirnoj prednosti u završnici.

Napadački su ih predvodili Mirza Begić s 20 poena (8/10) i šest skokova te Rudy Fernandez s 18 poena (7/14). Dontaye Draper nije ulazio u igru. Prvi strijelci domaćina bili su Damjan Rudež koji je za 24 minute ubacio 15 poena (2/7 za dva, 3/6 za tri, 2/2 slobodna), uhvatio tri skoka, ali i izgubio pet lopti te Henk Norel s 15 poena (7/13). Canarias je na svom parketu bio bolji od Joventuta 71:68 i pokazao da pobjeda u Madridu kod Reala nije slučajnost. U neizvjesnom dvoboju domaćin je preživio povratak Joventuta iz velikog minusa, Oliver je pokušao tricom izboriti produžetak, ali je bio neprecizan.

Canarias je predvodio Blagota Sekulić s 19 poena (7/13) i pet skokova dok je kod gostiju najbolji bio Corey Fisher s 28 poena (11/17).