MAXtv Prva liga, 25. kolo, 30.03.2013, 15:00 h, Park mladeži, gledatelja: 400
Suci: Igor Križarić, Borut Križarić (oba Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)
Split
Ante Erceg 6'
1:0(1:0) Cibalia
Cibalia

Split golom Ercega uz slabu igru do vrijedna tri boda, Jurić promašio zicer za izjednačenje

Vedran Babić • subota, 30.03.2013.

Ne baš dojmljivom igrom nogometaši Splita stigli su do vrijedne, priželjkivane pobjede na svom terenu protiv Cibalije (1:0). Jedini pogodak postigao je Ante Erceg već u šestoj minuti...

Ante Vitaić
62'
19
Josip Barišić
70'
26
Nino Galović
81'
Marko Terzić
59'
21
Tomislav Jurić
77'
20
Marko Dabro
80'
Miroslav Bojko

Ono što su tražili, to su i dobili. Nogometaši Splita pobijedili su Cibaliju 1:0 i osvojili važna tri boda u borbi za Europu. Vinkovčani pak imaju za čim žaliti jer su imali nekoliko odličnih šansi koje su ostale neiskorištene. Ovim raspletom igrači Miroslava Bojka ostaju na desetoj poziciji ligaške ljestvice te su i dalje u opasnoj zoni. Split je na barem nekoliko sati preskočio Hajduk te je sada četvrti.

Povratak Vitaića, rekorder Dabro

Utakmicu su, osim dakako prekrasnog pogotka Ercega, obilježila još dva događaja. Cibalijin nadareni kadet Marko Dabro postao je najmlađi debitant u povijesti MAXtv Prve lige, sa 16 godina i dva dana, čime je oborio rekord Dinamova Alena Halilovića. U igru ga je Miroslav Bojko ubacio u 80. minuti umjesto Tomislava Mazalovića, a tek što je ušao Dabro se našao u prilici. Vukao je loptu do šesnaesterca Splita i onda pucao loše, pored gola.

Splitova trenera Zorana Vulića posebno raduje povratak Ante Vitaića poslije pet mjeseci pauze. 24. studenoga prošle godine 30-godišnji veznjak zaradio je puknuće prednjih križnih ligamenata desnog koljena u dvoboju protiv Istre, a protiv Cibalije u igru je ušao u 62. minuti umjesto Josipa Fučeka.

Utakmica u Parku mladeži generalno nije ponudila previše lijepog i dopadljivog nogometa. Izuzev prekrasnog pogotka Ante Ercega iz šeste minute, kada je splitova "desetka" pogodila s 20 metara, Split nije previše pokazao, dok je Cibalia u posljednjim sekundama susreta mogla doći do boda da je Tomislav Jurić bio precizniji s pet metara.

Erceg je nakon vodećeg pogotka zaprijetio još jednom, u 14. minuti. Iz slobodnog je udarca zatresao vanjski dio mreže. I to je začudo bilo sve od momčadi Zorana Vulića u prvom dijelu. Cibalia je potom počela sve bolje kombinirati te je do kraja prvog poluvremena propustila realizirati dvije vrlo dobre prilike za izjednačenje.

U 21. minuti Filipović si je sam stvorio prostor i zapucao sa 16 metara, a Splitov vratar Vuković odlično je obranio. Šest minuta kasnije Matoš je izvrsno proigrao Bartolovića, koji je pobjegao splitskim stoperima i onda pucao malo pored suprotne vratnice.

U otvaranju drugog poluvremena Split je u dva navrata mogao praktički riješiti pitanje pobjednika i kazniti Cibalijine promašaje iz prvog dijela. U obe akcije glavnu je ulogu imao Vojnović. Prvo je u 53. minuti nakon pogreške gostujuće obrane pucao glavom preko gola sa svega pet metara udaljenosti, da bi dvije minute kasnije bio neprecizan i nogom nakon dodavanja Fučeka.

Vinkovčani su pokušavali kombinirati i stvoriti si prilike, no previše su griješili u dodavanjima. Vrijedi tek izdvojiti pokušaj F. Vitaića u 62. minuti te ubačaj Rugaševića za Bartolovića, koji je na petercu ostao za malo prekratak. Kod domaćih je vrlo dobro pucao Radotić, no Matković je obranio.

Bojko je uvođenjem Terzića, Jurića i Dabre pokušao unijeti živost u svoju momčad, dok je Vulić u posljednjih deset minuta ušao sa zatvorenijom formacijom s obzirom na to da je u igru ušao stoper Galović umjesto napadača Vojnovića.

U završnim minutama igra je bila rastrgana, no unatoč tome gosti su dvaput ozbiljno zaprijetili Splićanima, oba puta u sudačkoj nadoknadi. U trećoj, posljednjoj minuti nadoknade, Rugašević je ubacio, a Vuković u posljednji trenutak uhvatio loptu ispred Bartolovića i Jurića, da bi potonji minutu kasnije propustio čisti zicer. Pucao je s pet metara, ali ravno u Vukovića.

Bila je to i posljednja akcija na susretu. Splitovci su ipak uspjeli zadržati vrijedna tri boda, dok je Cibalia doživjela deveti gostujući poraz u 13. utakmici.