MAXtv Prva liga, 26. kolo, 06.04.2013, 16:00 h, Gradski stadion u Koprivnici, gledatelja: 650
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Goran Perica (Šibenik), Hrvoje Menđušić (Vinkovici)
Slaven Belupo
0:0(0:0) Split
Split

Slaven u živom blatu i dalje bez pobjede, Split opet s isključenim igračem

Iz Koprivnice:Ivana Strahija • subota, 06.04.2013.

Katastrofalno teški travnjak, mokar, blatan i pun rupa, dočekao je u Koprivnici Slaven Belupo i goste iz Splita. Uz prohladno vrijeme, obećanje ne baš lijepog nogometa nije na gradski stadion tako namamilo uobičajeni broj gledatelja. Utakmica je završila bez golova.

Mario Kvesić
46'
8
Ante Vitaić
70'
29
Josip Barišić
85'
Zoran Vulić

Ipak, domaćini su trebali podršku navijača, jer ovog "proljeća" nisu još upisali puni plijen i već se u redove momčadi uvukao nemir i sumnja u vlastite sposobnosti. Trener Roman Sović susret je označio iznimno važnim i poželio prekid negativnog niza, a u odnosu na utakmicu protiv Rijeke (i poraz od 1:2), promijenio je petoricu iz početnog sastava.

U redovima Farmaceuta na početku dakle nije bilo Petra Brleka, Mateja Herenta, Marija Jelavića i Jurice Pranjića, a začudio je izostanak Mateasa Delića, jednog od nositelja igre Slavena u jesen, no pretpostavka je da ga je Sović čuvao za srijedu i polufinale Kupa.

Igrač utakmice

Domaćini su tijekom svih 90 minuta bili dominantniji na gradskom stadionu u Koprivnici, a u najmanje tri navrata je gostujući golman Andrija Vuković spasio svoju mrežu od Slavenovih zicera. Treći je ovo susret za redom da Splitovci nisu primili pogodak, a velika zasluga za to ide 29-godišnjem čuvaru mreže.

Što pak se Splitovaca tiče, oni za sobom imaju pozitivni niz i posljednju pobjedu protiv Cibalije, a u prvih 11 u odnosu na tu utakmicu nije bilo četvorice: Velimira Violića, Ante Ercega (strijelca jedinog gola spomenutog susreta), Mate Pehara i Josipa Fučeka.

U susret momčadi kreću, unatoč situaciji s terenom, agilno, a dominaciju odmah preuzima domaća ekipa. Šanse odmah stvara agilni napad, no Alen Maras i Dejan Glavica ne koriste dobre lopte i pozicije u kojima su se našli. Opasno je vrlo dobrom vrataru Andriji Vukoviću zaprijetio Nikola Rak, a potom je došlo vrijeme i za pokušaj Splitovaca. Aljoša Vojnović našao se u 16 metara domaćih, ali loptu nije uspio utjerati u gol iza Silvija Rodića.

U 21. minuti, zatresla se mreža Splita, ali pogotka nema. Lijepu akciju izveli su Vedran Purić, Enes Novinić i Nikola Rak, ali je sudac Goran Perica označio zaleđe. Desetak minuta kasnije domaći su bili najbliže golu, kad je slobodni udarac malo van 16 metara Splita izveo Alen Maras. Lopta je preletjela iznad živog zida i udarila o prečku gola, no na Marasovu žalost odbila se van zone pogotka.

U završnici poluvremena, Međimurac u redovima Splita, Denis Glavina, izazvao je pomutnju u redovima Farmaceuta, no vratar Rodić uspio je odagnati opasnost. Uslijedio je korner za Splitovce, lopta leti upravo pred gol Slavena, gdje Velimir Vidić iz blizine prebacuje vrata.

Ključni trenutak

Pošto golova nije bilo, za ključne trenutke susreta valja izdvojiti dvije najbolje prigode za pogodak sa svake strane. Sa strane Slavena, teško će biti zaboraviti što je propustio realizirati najbolji strijelac u povijesti HNL-a Davor Vugrinec u 75. minuti. Sa strane Splita, u 35. minuti trebao je poentirati Velimir Vidić, no prebacio je gol.

Na odmor se odlazi s 0:0, a u nastavku se na gradskom stadionu u Koprivnici gleda igra bez toliko izglednih prilika, ali i s manje izrađenih akcija. Tako domaćini imaju dva pokušaja iz prekida, a treneri na obje strane pokušavaju izmjenama donijeti prednost svojoj strani.

To se umalo isplatilo domaćem strategu, jer mu tek ušli Davor Vugrinec, u još uvijek potpuno čistom dresu, zahvaljuje sjajnom reakcijom na loptu koju je primio na nekih 25 metara. Oslobodio se Vuga svojih čuvara i izašao pred golmana, no Andrija Vuković nije pokleknuo pred iskusnijim kolegom, već je osujetio njegov naum.

Domaćini nastavljaju s pritiskom, ali realne prilike teško je izdvojiti, pošto je teren sve teži i teži za igru, pa ni sramežljivo pojavljivanje zubatog sunca nije poboljšalo raspoloženje onih na terenu ni onih na tribinama. Kraći je fitilj od svih imao Splitov Aljoša Vojnović, kojeg je sudac Ivo Krečak poslao na prijevremeno tuširanje direktnim drvenim kartonom u 89. minuti, nakon verbalne razmjene koju nismo mogli čuti. Čini se da ove sezone Split u Koprivnici ne može bez isključenja, prošli je puta susret za splitsku ekipu završio s devet igrača.

Bilo kako bilo, susret završava bez pogodaka, Split je nastavio svoj niz bez poraza, a Slaven Belupo svoj bez – pobjede.