Tabak teže od očekivanja do pobjede, Repeši poraz uz dobru igru Žorića

Branimir Korać • subota, 06.04.2013.

28. kolo Lige Endese otvoreno je s četiri susreta od kojih samo u jednom nije bilo neizvjesnosti. Jasmin Repeša s Unicajom tijesno je poražen kod Canariasa dok je Žan Tabak uz dosta muke s Cajom Laboral svladao Valladolid...

Košarkaši Unicaje nakon ispadanja iz Eurolige tražili su prvo pobjedu protiv Albe da bi mogli započeti pozitivni niz u završnici španjolskog prvenstva. Nisu je uzeli, Alba je slavila usred Malage i to vrlo glatko.

Nisu uzeli pobjedu niti u španjolskom prvenstvu, gostovali su kod CB Canariasa i upisali poraz 97:92. Bila je to jedna od onih utakmica u kojima će Jasmin Repeša imati što prigovoriti svojim igračima na obrambenoj igri. Odigrala je Unicaja vrlo loše u fazi obrane u dobrom dijelu utakmice i domaćin je to znao iskoristiti.

Predvodio ih je Saul Blanco s 19 poena (5/10), a Nicolas Richotti je dodao 17 poena (6/11). U gostujućem sastavu Txemi Urtasun je upisao 20 poena (8/11), Luka Žorić za 26 minuta 16 poena (8/11) i tri skoka, a Kruno Simon za 15 minuta 13 poena (1/2 za dva, 3/7 za tri) uz dva skoka i pet osobnih pogrešaka.

Cajasol se želi odmaknuti od dna i za to je trebao pobjedu protiv Joventuta koji gaji nade u doigravanje. U tom je i uspio, svladao je goste iz Badalone 87:80. Joventut je imao prednost do ulaska u posljednju četvrtinu gdje je proradio napad domaćina, Cajasol je to razdoblje dobio 30:17 i stigao do desete prvenstvene pobjede.

Najbolji u domaćem sastavu bili su Rod Blakney s 21 poenom (6/9) i Luka Bogdanović s 20 poena (6/11, 6/8 trica) i pet skokova. Kod Joventuta najbolji je bio Albert Oliver s 28 poena (9/13), a Ognjen Kuzmić je dodao 16 poena (7/12) i devet skokova.

Manresa je doživjela novi "poguranac" prema ispadanju iz Lige Endese. Svladala ju je Fuenlabrada 73:51 i šanse za ostanak svela joj je na teoriju. Sjajan početak domaćina usmjerio je tijek utakmice, već nakon prvih deset minuta bilo je 27:7, a do završnice susreta prednost je još više narasla tako da su gosti u finišu tek ublažili poraz.

Među domaćim igračima istaknuli su se Rob Kurz s 14 poena (5/8) i sedam skokova, a James Feldeine je dodao 13 poena (5/12). U sastavu Manrese Nemanja Aleksandrov je upisao 16 poena (5/10) i deset skokova, a Troy DeVries je dodao deset poena (4/10).

Caja Laboral je dugo lomila otpor Valladolida da bi na kraju stigla do pobjede 84:80. Tabakova momčad je tek u završnici stigla do prednosti 83:75 zahvaljujući seriji 9:2 i tu je napravila ključno odvajanje nakon čega se Valladolid više nije mogao vratiti u utakmicu.

Među ujednačenim strijelcima Caje Laboral istaknuli su se Andres Nocioni s 13 poena (5/11) i šest skokova te Fabien Causeur s 11 poena (5/10) i pet skokova. Treba istaknuti kako je svih deset igrača koji su zaigrali protiv Valladolida ubacilo poene i nitko pritom nije imao manje od pet poena.

U sastavu Valladolida briljirao je Nacho Martin s 26 poena (10/17) i deset skokova dok je Ian O'Leary dodao 12 poena (5/12) i šest skokova.