MAXtv Prva liga, 27. kolo, 12.04.2013, 18:00 h, Park mladeži, gledatelja: 1000
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Siniša Premužaj (Varaždin), Goran Pataki (Đakovo)
Leon Benko 86'
Rijeka

Split prekinuo pobjednički niz Rijeke, zablistali Belle i Erceg

Iz Parka mladeži:Vedran Babić • petak, 12.04.2013.

Derbi 27. kola MAXtv Prve lige između Splita i Rijeke okončan je pobjedom domaćeg sastava 3:1. Nakon prvog poluvremena za zaborav, u drugom su postignuta četiri pogotka, a posebno su impresionirali Henri Belle i Ante Erceg...

Josip Barišić
71'
17
Mate Pehar
80'
5
Velimir Vidić
88'
Zoran Vulić
9
(do 74')
Matjaž Kek

Borba za Europu dodatno se zakomplicirala pobjedom Splita nad Rijekom 3:1. Splićani su se tako primakli na bod zaostatka od drugoplasirane momčadi s Kantride, a do kraja je prvenstva ostalo još šest bodova.

Junaci Splitove pobjede, inače treće nad Rijekom ove sezone, su Henri Belle i Ante Erceg. Belle je u 66. minuti nanizao četiri Rijekina igrača i asistirao Anti Rebiću za vodeći pogodak, a Erceg je namjestio drugi (Josipu Barišiću) i zabio treći, oba nakon sjajnih individualnih akcija. Rijeci je kod 0:1 u dvojbenoj situaciji poništen pogodak.

U otvaranju utakmice Split je imao malo više od igre, držao je inicijativu, ali bilo je to uglavnom jalovo. Prvi je zaprijetio Rebić u devetoj minuti kada je njegov udarac iz teškog kuta Mance lako zaustavio. Uzvratio je u sljedećoj minuti Alispahić udarcem pokraj gola.

Bit će veselo...

Pobjeda nad Rijekom idealan je rođendanski dar Velimiru Vidiću i Ivici Križancu, dvama iskusnim stoperima Splita. Vidić, naime, danas slavi 34. rođendan, a Križanac će u subotu napuniti isto toliko. Bivši igrač Zenita odradio je cijelu utakmicu protiv Rijeke, dok je Vidić u igru ušao u 88. minuti. Nakon posljednjeg sučeva zvižduka navijači na zapadnoj tribina zapjevali su mu Sretan ti rođendan..., a nema sumnje da će se ova pobjeda dobro proslaviti u redovima Crvenih.

Rijeka, koja je u susret ušla na krilima četiri uzastopne pobjede, je najopasnija bila preko svog najboljeg strijelca Benka, koji je nekoliko puta prodro po bokovima i unio nemir u obranu Splita. Domaćini su pokušavali udarcima iz daljine (Vitaić, Paracki), baš kao i gosti (Alispahić, Kreilach), no promjene rezultata nije bilo.

Kako je poluvrijeme odmicalo, tako su se ipak počele stvarati prilike. U 32. minuti Split je napravio svoju najbolju akciju. Baraban i Rebić odigrali su dupli pas u Rijekinom kaznenom prostoru, ali su previše oklijevali pa na kraju ni jedan od njih dvojice uopće nije uputio udarac.

Nedugo zatim Glumac je pucao glavom pored gola nakon Ercegova kornera, a u posljednjoj akciji poluvremena Mujanović je sjajno opalio s 18 metara. Vuković je ostao ukopan, a lopta je prohujala pored desne vratnice. Bio je to najbolji pokušaj Rijeke u cijelom poluvremenu.

Početkom drugog dijela Split je bio opasniji, zaprijetio je Erceg, no brzo se probudila i Rijeka preko Benka, Alispahića i Cesarca. U tim je trenucima Split previše griješio, no spašavao ih je sigurni vratar Vuković. Činilo se da bi Rijeka mogla povesti, a onda se dogodilo upravo suprotno.

Belle je kroz sredinu terena u "slalomu" nanizao četvoricu Rijekinih igrača, došao oči u oči s Manceom i onda nesebično uposlio Rebića, koji je pred sobom imao praznu mrežu i nije mu bio problem zabiti pogodak.

U 78. minuti Rijeka je izjednačila, no pogodak Jogana poništen je zbog zaleđa. Situacija je bila vrlo dvojbena i Riječani će vjerojatno imati razloga žaliti. Prethodno je pucao sveprisutni Benko, a Vuković odbio do Jogana.

U završnici se utakmica potpuno otvorila. U 84. minuti Barišić je postigao svoj prvijenac za Split nakon sjajnog solo prodora Ercega po lijevoj strani. Dvije minute potom Benko u gužvi smanjuje na 2:1, no već u idućem napadu Erceg ponovno briljira. Opet je prošao po desnoj strani Rijekine obrane i onda neobranjivo poslao loptu u mrežu kroz noge Manceu.

Split je tako, barem na 24 sata, zasjeo na treće mjesto ligaške ljestvice s bodom više od Hajduka, koji igra u subotu. U sljedećem kolu Rijeka dočekuje Lokomotivu u još jednom međusobnom okršaju za Europu, a Split dočekuje Osijek.

• Obrisan korisnik14.04.2013. u 11:44
    nećemo se žaliti na suce poput nekih ekipa ali ne želim više Strahonju vidjet da sudi Rijeci
  • cameosis13.04.2013. u 16:34
    fantasticno. rutinirana pobjeda i opet prikljucak splita, bilo je i vrijeme!
    cameosis
  • Obrisan korisnik13.04.2013. u 14:01
    Rijeka teško oštećena, crveni za Split, faul na Cesarcu iz kojeg smo dobili gol i poništen gol koji je bio regularan,malo previše grešaka na štetu Rijeke u samo jednoj utakmici....
  • Obrisan korisnik13.04.2013. u 11:02
    Kod 0:0 pri kraju 1. poluvremena čisti crveni za start na Mujanoviću koji je izlazio 1 na 1. Napad Rijeke ,nedosuđen čisti prekršaj na Cesarcu a iz te kontre padne prvi gol. Kod 1:0 poništen gol Joganu...Mislim da takve "sitnice" ipak odrede utakmicu u neku ruku
  • Obrisan korisnik13.04.2013. u 01:00