Real u posljednje četiri minute slomio Barcelonu i osigurao prvu poziciju uoči doigravanja

Branimir Korać • nedjelja, 28.04.2013.

Odigrana su još tri susreta 31. kola Lige Endese. Real je pobjedom protiv Barcelone osigurao prvo mjesto nakon regularnog dijela sezone, a Unicaja i Joventut su domaćim pobjedama zadržali nadu u doigravanje živom...

Veliki španjolski košarkaški derbi odigran je u Madridu gdje je Real ugostio momčad Barcelone. Dominirajući najvećim dijelom susreta Real je stigao do pobjede koju je potvrdio u posljednjih deset minuta.

Potrošeniji gosti ponovno lišeni usluga Juana Carlosa Navarra nisu izdržali u egalu do kraja susreta, pali su u završnici i Real je to iskoristio.

Domaćin je bio u vodstvu praktički od samog početka susreta pa sve do ulaska u posljednju četvrtinu gdje je Barcelona uspjela nakratko minimalno povesti. Još tri i pol minute prije kraja Barcelona je zaostajala malih 61:60, međutim u završnici je domaćin potpuno dominirao i serijom 17:5 završio je posao te slavio 78:65.

U pobjedničkom sastavu Felipe Reyes je ubacio 19 poena (8/12) uz osam skokova, Rudy Fernandez je dodao 11 poena (4/9), a Nikola Mirotić deset poena (3/11) i deset skokova. Dontaye Draper nije ulazio u igru.

Kod Barcelone Joe Ingles je upisao 18 poena (6/11), a Ante Tomić deset poena (3/7 za dva, 4/8 slobodna) uz sedam skokova, ali i četiri izgubljene lopte.

Do posljednjih trenutaka bilo je neizvjesno u Malagi u dvoboju hrvatskih stručnjaka Jasmina Repeše i Velimira Perasovića. Unicaja je na kraju bila uspješnija sa 79:73 i tako zadržala dobre šanse za ulazak u doigravanje.

Čovjek odluke u ovom važnom susretu bio je Kruno Simon čiji su poeni na kraju donijeli pobjedu domaćinu.

Simon je prvo bio uspješan s linije slobodnih bacanja, a zatim je ubacio ključnu tricu 38 sekundi prije kraja koja je odvela Unicaju na 77:73. Valencia je ubrzo izgubila loptu, a Fran Vazquez je potvrdio pobjedu Unicaje.

Simon je za 21 minutu ubacio 17 poena (2/4 za dva, 1/2 za tri, 10/10 slobodna) i podijelio pet asistencija dok je Luka Žorić za 26 minuta ubacio 12 poena (3/6 za dva, 0/1 za tri) uz pet skokova. Kod Valencije Justin Doellman je ubacio 19 poena (7/16) uz sedam skokova, a Sergij Liščuk je dodao deset poena (3/3).

Nadu u doigravanje živom je ostavio i Joventut koji je u svojoj dvorani bio bolji od Gran Canarije. Joventut je slavio rezultatom 97:89 i tako drži korak s osmoplasiranim Blusensom i devetoplasiranom Unicajom.

Domaćina su do pobjede vodili Albert Oliver s 18 poena (6/9), šest skokova i pet asistencija te Corey Fischer s 13 poena (6/14). Kod Gran Canarije Ryan Toolson je ubacio 28 poena (11/17), a Eulis Baez 21 poen (8/9) uz osam skokova.