MAXtv Prva liga, 29. kolo, 28.04.2013, 19:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 8.000
Suci: Tihomir Pejin (Donji Miholjac), Hudika (Varaždin), Fejer (Bjelovar)
Rijeka

S Poljuda:Bernard Jurišić, Vedran Babić • nedjelja, 28.04.2013.

Posljednja utakmica 29. kola MAXtv Prve lige bila je sretna za Rijeku, koja je rezultatom 2:1 slavila na Poljudu protiv Hajduka i tako ostvarila vrijednu pobjedu u borbi za Europu. Utakmicu je, osim kvalitetnog prvog poluvremena iz gostujuće perspektive, obilježila po svemu sudeći pogreška glavnog suca Tihomira Pejina...

Po drugi put ove sezone Rijeka slavi protiv Hajduka. Pogocima Mujanovića i Benka iz prvog poluvremena gosti su stekli dovoljno veliku prednost, koju su sačuvali do kraja. Početkom drugog dijela Sušić je smanjio na 2:1, no Bili nisu uspjeli izjednačiti.

Ovom pobjedom Rijeka prelazi s pete na treću poziciju prvenstvene ljestice te sada ima bod prednosti u odnosu na Hajduk i Split.

Minuta šutnje za preminulog Obradova

Prije početka susreta minutom šutnje odana je počast nedavno preminulom Zlatomiru Obradovu (72), bivšem igraču Hajduka iz generacije koja je 1967. godine na Starom placu osvojila Jugokup pobjedom nad Sarajevom 2:1. Obradov je u toj utakmici postigao pogodak za vodstvo 2:0. Ukupno je u bijelom dresu od 1966. do 1968. godine odigrao 86 utakmica i postigao 46 pogodaka.

U početnim minutama utakmice Hajduk je pritisnuo svoje suparnike u potrazi za ranim pogotkom, no iz tog perioda valja izdvojiti tek opasni ubačaj Stojanovića i slobodan udarac Caktaša. Nakon toga probudila se i Rijeka, koja je sve više počela preuzimati inicijativu i stvarati šanse.

Prvi je u 11. minuti zaprijetio Marić. Nakon kornera Brezovca pucao je na drugu vratnicu, Blažević je bio svladan, no s gol-crte izbio je Oremuš. Mujanović je potom lošim centaršutem upropastio izglednu kontru, a onda je Rijeka u 21. minuti povela.

Bila je to prava školska akcija. Škarabot je ubacio iz auta, a Kreilach glavom spustio za Jugovića. Ovaj je s lijeve strane utrčao u kazneni prostor i potom odigrao za Mujanovića, koji je lakoćom matirao Blaževića za 0:1.

Hajduk je pokušao odmah uzvratiti, no Stojanović i Vuković nisu bili precizni. U 28. minuti Rijeka je propustila realizirati matnu šansu za povećanje vodstva. Benko je izašao oči u oči s Blaževićem, ali ga je Hajdukov vratar "otjerao" previše u kut i riječki je napadač ostao bez pravog pokušaja. U nastavku akcije Blažević je vršcima prstiju obranio odličan udarac Alispahića.

U 36. minuti Rijeka je ipak zasluženo udvostručila svoju prednost. Mujanović je na sredini terena oduzeo loptu Caktašu i zajedno s Benkom krenuo u kontru 2 na 2 protiv Maloče i Milovića. U križanju je Benko, dojam je, prekršajem oborio Maloču, no glavni sudac Pejin nije se oglasio.

Mujanović je proslijedio loptu do Benka, koji je bio sebičan, ali je ipak postigao pogodak. Njegov udarac blokirao je Milović taman toliko da lopta prevari Blaževića i otkotrlja se u mrežu za 0:2. Mujanović ju je na tom putu mogao zakucati, ali je ipak odlučio prepustiti pogodak najboljem strijelcu lige. Benku je to bio 17. prvenstveni pogodak.

Do kraja poluvremena Hajduk je pokušao smanjiti zaostatak, a najbliže tome bio je Caktaš, čiji je snažan udarac iz slobodnog udarca Mance sjajno obranio. Rijekin se vratar, međutim, nije iskazao nekoliko minuta ranije kada mu je lopta ispala iz ruku, a Kouassi umalo pogodio praznu mrežu.

Hajdukov trener Mišo Krstičević pokušao je prodrmati svoju momčad dvjema izmjenama. U svlačionici je na poluvremenu ostavio Stojanovića i Caktaša, a umjesto njih u igru uveo Andrijaševića i Jozinovića. Hajduk je odmah stisnuo i nakon pokušaja Milića i Vukovića došao do izjednačenja. Igrala se 53. minuta kada je Sušić odmjerenim udarcem s 20 metara pogodio donji desni kut Manceova gola za smanjenje zaostatka na 1:2.

Poljud je "eruptirao", a Hajduk je nastavio s pritiskom. U 61. minuti Andrijašević je proigrao Vukovića, no Mance je obranio njegov udarac. Samo minutu kasnije Kouassi je odlično uposlio Sušića, čiji je udarac blokirao Neretljak. Rijeka se u tim trenucima rijetko "nalazila" s loptom, no u jednoj su situaciji ipak postigli pogodak. Doduše, poništeni jer je Benko nepropisno iščeprkao loptu iz Blaževićeva naručja.

Reagirao je ubrzo Rijekin trener Matjaž Kek uvevši Močinića i Datkovića umjesto Alispahića i Marića ne bi li malo osvježio svoju momčad uoči posljednjih 20-ak minuta. Gosti su uspjeli malo primiriti domaće nogometaše, a onda je u 78. minuti Jozinović s lijeve strane silovitim udarcem zdrmao gredu.

Krstičević je u 82. minuti dao sve u napad kada je na teren poslao napadača Kiša umjesto stopera Milovića (koji je inače igrao sa zaštitnom maskom na licu). No svi pokušaji Bilih bili su uzaludni. Rijeka se bez većih problema uspjela obraniti i sačuvati vrijedna tri boda. Zaprijetila je jednom Rijeka (Čulina), dok je Hajduk najbliže izjednačenju bio u 89. minuti kada je Kiš iz izgledne situacije pucao i pogodio Neretljaka.

U sljedećem kolu obje momčadi igrat će derbi. Rijeka na Kantridi dočekuje Dinamo, dok Hajduk gostuje u Parku mladeži kod gradskog rivala Splita.

• Obrisan korisnik29.04.2013. u 12:23
    Ako Rijeka zavrsi na 3 mjestu sa 15 novih u prvoj zajednickoj sezoni ,treba im skinut kapu
  • beaver29.04.2013. u 02:05
    imao video za sve samo ne HNL
    beaver
  • Obrisan korisnik29.04.2013. u 01:25
    ako si tek sad stigao s utakmice koji kurac se onda nazivaš armada sinj? od sinja do splita pola sata. a ovi šta komentiraju navijanje očito ne kuže da je komentatorsko mjesto puno bliže gostujućim navijačima i da će se ako išta izreknu i njih čut jer na zapadu nitko ne navija. tu sjede samo oni... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik29.04.2013. u 01:05
    Taman stigao s utakmice....svaka čast armadi kad ih je policija pustila u stadion ( oko 20. minute ) odličnu su atmosferu napravili i pred kraj drugog poluvremena nadglasali torcidu....
  • Obrisan korisnik29.04.2013. u 00:26