Podravka 20. put prvak, Ivanić i Dalmatinka ispadaju

Jelena Bagarić • subota, 04.05.2013.

Natjecanje u najjačem hrvatskom natjecanju u ženskom rukometu došlo je svome kraju. Ništa spektakularno nismo doživjeli niti ove godine. Podravka je 20. put prvak Hrvatske a Lokomotiva, iako teškom mukom, ponovo druga. Za razliku od prošle godine Samobor se popeo na treće mjesto dok su Sesvete četvrte. U Ligi za poredak Zamet je prvi odnosno sedmi, dok elitno društvo napuštaju Ivanić i Dalmatinka.

U posljednjem desetom kolu nismo svjedočili nikakvim iznenađenjima. Podravka je na domaćem terenu uvjerljivo slavila protiv Zeline. Kokice su od početka bile bolje na terenu a prednost je rasla kako su minute odmicale. Efikasna je bila s osam pogodaka, a na vratima su dobro branile obje vratarke Podravke, Žderić i Jelčić. Kod Zeline je standardno najbolja bila Ivana Petković koja će izgledno od iduće sezone igrati ponovo za Podravku.

Ono što je razveselilo sve okupljene je ulazak Mirande Tatari u igru u 43. minuti. Ovo je bila oproštajna utakmica za Tatari koja od iduće sezone postaje igrač ruske Astrahanočke. Iako su preostale još dvije utakmice Kupa za Podravku, ovo je bio oproštaj igračica na odlasku od koprivničke publike.

Po završetku utakmice Kokice su po 20. put dobile zlatne medalje i pehar za naslov prvakinja Hrvatske. Medalje i pehare (prijelazni i trajni) uručili su dopredsjednik Hrvatskog rukometnog saveza i koordinator za ženski rukomet te povjerenik za natjecanje . Utakmicu je obilježio i oproštaj Mirande Tatari koji je od navijačke skupine Kronikusi dobila cvijeće te uramljenu sliku stare Koprivnice.

Lokosice su u zadnjem kolu morale dobiti Trešnjevku kako bi osigurale drugo mjesto na tablici. Međutim, pobjeda je došla teže no što se to očekivalo. U tvrdoj i izjednačenoj utakmici ipak su slavile Lokosice koje su u samoj završnici bile nešto koncentriranije nego rukometašice Trešnjevke.

Trešnjevka se u 14. minuti odvojila na 4:6 i stavila je Lokosice u poziciju da moraju loviti rezultat. Svaki put kad bi došle do izjednačenja, Trešnje bi ponovo zabile dva i prešle u vodstvo. Do isteka prvog dijela nisu uspjele izjednačiti pa je Trešnjevka na odmor otišla s pogotkom prednosti.

Nastavak je bio neizvjestan do 53. minute kada Marija Milić postiže pogodak za 24:20 i ujedno završava seriju Lokomotive od četiri pogotka. Jelena Blažek dvama je uzastopnim pogocima u 57. minuti smanjila na samo jedan pogodak zaostatka, ali Krsnik i starija sestra Milić brzo su vratile prednost na stranu Lokomotive. Iako su Trešnje zabile u minutu i pol dva pogotka to im nije bilo dosta za remi.

Ivana Milić s osam pogodaka bila je najbolja igračica Lokomotive u ovom susretu. Na vratima je u ključnim trenucima bila odlična mlada Marina Razum koja je ukupno obranila 14 lopti. S druge je strane također odlično odigrala krilna igračica Jelena Blažek s osam postignutih pogodaka, te Jelena Kajfež koja je dodala još sedam.

U susretu Samobora i Sesveta koji se odigrao još u utorak slavila je domaća ekipa. Iako su igrali bez ozlijeđene Marine Bazzeo, samoborske Lavice ipak su uspjele doći do pobjede koja ih je svrstala na treće mjesto prvenstvene tablice. U odnosu na prošlu godinu popele su se za dva mjesta, a uzlet u njihovoj igri pokazuje i činjenica da su se plasirale u finale Challenge kupa.

Kod Samobora su najbolje bile Tea Golubić sa šest i Ivana Lovrić s pet postignutih pogodaka. U redovima Sesveta istakla se Lana Franković s četiri postignuta pogotka.

Ovim poretkom Podravka i Lokomotiva imaju u idućoj sezoni pravo nastupa u Regionalnoj ligi, a Kokice su također izborile i Ligu prvakinja. Nakon Kupa Hrvatske koji je na rasporedu 9. i 10. svibnja u Novigradu znat će se koja ekipa će imati pravo sudjelovanja u Kupu pobjednika kupova.

U Ligi za poredak prvo mjesto osvojila je ekipa Zameta koja je tamo našla najviše zbog prenesenih bodova iz regularnog dijela sezone. U šest kola Lige za poredak nisu baš briljirale, ali su ipak odigrale dovoljno da osvoje prvo, odnosno ukupno sedmo mjesto u 1. HRL. Zamet slijede Umag i Koka koji imaju jednak broj bodova, a posljednji u Ligi za pored je Split 2010.

Splićanke su jedina ekipa koja je ove godine ušla u 1. HRL, a nije svoj ostanak morala potvrđivati kroz Ligu za ostanak. Veliki je ovo uspjeh za ekipu Marinka Bobana, koju ćemo i iduće sezone gledati u najjačem hrvatskom natjecanju.

Još je jedna novopečena ekipa izborila ostanak u Ligi. Radi se o Osijeku koji je u izravnom dvoboju s Dalmatinkom osigurao svoje mjesto u 1. HRL za iduću sezonu. Ekipa Ivanića već je sredinom regularnog dijela natjecanja bila sigurna u ispadanje, što je pokazala i u Ligi za ostanak gdje u četiri kola nije ostvarila niti jednu pobjedu.

Osijek je u prvoj utakmici izgubio od Dalmatinke, a u drugom je slavio. Međutim na konto bodova prenesenih iz prvog dijela sezone Osječanke su bile za dva boda bolje te su osigurale ostanak u Ligi. Ivanić se dakle vraća u 2. HRL zapad, a Dalmatinka će svoj put natrag u Prvu ligu morati tražiti kroz natjecanje u 2. HRL jug.