Unicaja do velike pobjede u borbi za doigravanje, otpao CB Canarias

Branimir Korać • nedjelja, 12.05.2013.

33. kolo španjolskog prvenstva donijelo je djelomični odgovor na pitanje kojih će osam momčadi u doigravanje. U igri za posljednja dva mjesta ostale su još tri momčadi i to Unicaja, Gran Canaria i Blusens Monbus. Iz svih kombinacija ispao je CB Canarias...

Tri momčadi odlučuju o dva mjesta u doigravanju španjolskog prvenstva. Među te tri momčadi neće biti CB Canarias koji je kobni poraz doživio na gostovanju kod neopterećene Murcije u produžetku 111:108.

Canarias je u završnici regularnog dijela vodio 96:94 da bi Bernie Rodriguez ubacio dva slobodna bacanja koja su domaćinu donijela produžetak. Tamo je Murcia konstantno bila u prednosti, a nakon što je Sekulić promašio slobodno bacanje i Murcia se odvojila na plus četiri, Canarias više nije zaprijetio.

U pobjedničkim redovima najbolji su bili Jose Angel Antelo s 27 poena (12/18) i 16 skokova te Marcus Lewis s 25 poena (9/14) i deset skokova. Kod Canariasa Blagota Sekulić je ubacio 25 poena (10/16) i uhvatio 13 skokova, a Nicolas Richotti je dodao 22 poena (5/13) uz šest asistencija.

Zaragoza je visoko slavila u gostima kod Fuenlabrade i tako ostala u igri za četvrto mjesto. Gosti su upisali pobjedu 80:57 protiv domaćina koji je u susret ušao lišen briga oko doigravanja ili opstanka u ligi.

Susret je od početka bio potpuno izvjestan, Zaragoza je brzo stvorila visoku prednost koju je do kraja utakmice lakoćom održavala. Odličnu utakmicu u gostujućem sastavu odradili su Pedro Llompart koji je ubacio 15 poena (5/7, trica 5/6) dok je Pablo Aguilar ubacio 12 poena (5/7) i uhvatio deset skokova. Hrvatski reprezentativac Damjan Rudež dobio je 20 minuta i ubacio pet poena (1/3 za dva, 1/3 za tri) uz četiri izgubljene lopte.

Kod Fuenlabrade istaknuo se tek Sergio Sanchez koji je ubacio 12 poena (3/8).

Unicaja i Gran Canaria u izravnoj borbi za doigravanje odigrali su neizvjesnu utakmicu u kojoj je na kraju Repešina momčad uspjela doći do tijesne pobjede 67:65.

Iako su nastupili bez Krune Simona i Koste Perovića, igrači kluba iz Malage uspjeli su nakon Blusens Monbusa svladati i drugog konkurenta u borbi za doigravanje. Gran Canaria je ostala posljednje dvije i pol minute bez ijednog poena dok je domaćin za to vrijeme ubacio šest poena i napravio preokret. Posljednji napad na susretu imali su gosti, međutim Ryan Toolson je izgubio loptu i Unicaja je ostala sa šansama za ulazak u doigravanje.

U redovima Unicaje Andy Panko je ubacio 20 poena (8/13), Txemi Urtasun je dodao 19 poena (6/11, trica 5/9) dok je Luka Žorić za 25 minuta ubacio 15 poena (5/9 za dva) uz pet skokova, tri ukradene lopte, deset izborenih prekršaja, ali i šest izgubljenih lopti.

Kod poraženih Toolson je ubacio 22 poena (9/13) uz pet skokova dok je Javier Beiran dodao deset poena (4/8) uz osam skokova.

Tabakova Laboral Kutxa je već ranije osigurala drugo mjesto i igrala je posve nevažnu utakmicu protiv Estudiantesa. Niti gostima iz Madrida ova utakmica nije ništa značila, međutim oni su ipak bili motiviraniji i na kraju su slavili 90:80.

U gostujućem sastavu odličnu utakmicu odradio je Kyle Kuric s 25 poena (10/19, 5/12 za tricu) dok je Jayson Granger dodao 17 poena (7/13) uz šest asistencija i pet skokova. Kod Laboral Kutxe Andres Nocioni je ubacio 27 poena (9/15) uz pet skokova, a Maciej Lampe je ubacio 13 poena (5/9).

Valencia je ostala u igri za treće mjesto uoči doigravanja gostujućom pobjedom kod Bilbaa. Za taj doseg će joj trebati i pomoć Barcelone koja ne bi smjela slaviti u narednim susretima.

U Bilbau je Perasovićeva momčad odigrala vrlo dobro, posebice u obrambenoj fazi limitiravši domaćina na samo 61 poen. Oslabljeni Bilbao je potpuno pao u posljednjih deset minuta kada je Valencia stvorila prednost koju momčad Fotisa Katsikarisa nije mogla dostići.

Vrlo dobru utakmicu odigrali su Bojan Dubljević koji je ubacio 16 poena (5/8) dok je Justin Doellman dodao 12 poena (6/13) i uhvatio devet skokova. Kod Bilbaa po 15 poena su ubacili Roger Grimau (5/8) te Alex Mumbru (4/10) dok je Axel Hervelle ubacio devet poena i uhvatio deset skokova (3/8). Fran Pilepić je nakon nekoliko odličnih igara upisao skromniji nastup te je za 16 minuta ostao bez poena (0/2 za dva, 0/1 za tri).