Žalgiris do vodstva 2-0, Planinić dobar u pobjedi Himkija

Branimir Korać • četvrtak, 16.05.2013.

U VTB ligi odigravaju se susreti četvrtfinalne serije, a do vodstva 2-0 već su došli košarkaši Žalgirisa koji su svladali i u drugom susretu Nižni Novgorod. Himki je odradio prvi dvoboj protiv VEF Rige i glatko je slavio...

Himki je seriju protiv VEF Rige otvorio autoritativno, uvjerljivom pobjedom na domaćem terenu. Momčad Rimasa Kurtinaitisa odigrala je napadački odličnu utakmicu i glatko je slavila 103:82.

Od samog početka susreta Himki je krenuo snažno i već u prvoj četvrtini je ostvario dvoznamenkastu prednost, bez većih problema održavao ju je i u drugoj četvrtini da bi u trećoj dionici pobjegao na više od 20 poena prednosti i gostima nije bilo spasa.

Domaćina su predvodili Sergej Monja sa 16 poena (6/8) te Egor Vjalcev s 14 poena (5/7). Zoran Planinić odradio je dobrih 21 minutu ubacivši 12 poena (3/8 za dva, 2/3 za tri) čemu je dodao šest asistencija i tri skoka, a Krešimir Lončar je za deset minuta ubacio pet poena (2/3 za dva).

U redovima VEF Rige Kristaps Janicenoks je ubilježio 15 poena (5/7), a Will Daniels 12 poena (4/10) i osam skokova.

Žalgiris je odigrao drugu utakmicu protiv Nižni Novgoroda, upisao je pobjedu 66:62 i poveo s 2-0 u seriji. U sastavu nije bilo Marka Popovića, ali unatoč tome Litavci su slavili.

Nije to bio lagan posao za Žalgiris. Mučila se momčad Joana Plaze, Rusi su imali krajem prvog poluvremena i deset poena prednosti, ali na kraju je Žalgiris ipak slavio. Početkom posljednje četvrtine Žalgiris je imao osjetno vodstvo od plus 11 da bi Semen Šaškov 14 sekundi prije kraja smanjio na malih 64:62, ali odmah nakon toga Mindaugas Kuzminskas pogađa oba slobodna bacanja i Žalgiris odlazi prema pobjedi.

Predvodili su ga Darjuš Lavrinovič s 19 poena (4/10) i Rimantas Kaukenas s 14 poena (5/8). Mario Delaš je za 18 minuta ubacio četiri poena (2/4). U gostujućem sastavu uvjerljivo najbolji je bio Dmitri Golovin s 12 poena (3/7), osam skokova i sedam asistencija.