MAXtv Prva liga, 32. kolo, 18.05.2013, 19:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 400
Suci: Bruno Marić (Daruvar), Tomislav Hudika (Varaždin), Goran Dević (Koprivnica)
Split
Split
0:1(0:0) Istra 1961
Tomislav Havojić 77'
Istra 1961

Istra 1961 golom Havojića do najboljeg plasmana u povijesti, Split kompromitirao Europu

Vedran Babić • subota, 18.05.2013.

Tek po drugi put ove sezone nogometaši Splita doživjeli su poraz na svom Parku mladeži. Istra 1961 po treći je put ove sezone uzela sva tri boda u gradu pod Marjanom, što znači da su Crveni u potpunosti kompromitirali svoju poziciju u Europi te sada više ne ovise samo o sebi...

Aljoša Vojnović
18'
19
Josip Barišić
64'
15
Mario Kvesić
81'
Goran Sablić
18
(do 90'+2')
22
(do 67')

Igor Pamić

Nakon što su dvaput ove sezone osvojili Poljud u dvoboju s Hajdukom, igrači Igora Pamića pokorili su i Park mladeži. S minimalnih 1:0 porazili su Split, na čijoj je klupi debitirao Goran Sablić. Puljani su ovom pobjedom osigurali šesto mjesto, što je najbolji plasman u povijesti njihova kluba, dok su se Crveni doveli u tešku situaciju glede borbe za plasman u Europu.

Trenutno su četvrti s bodom manje od Hajduka i bodom više od Rijeke, no momčad s Kantride u nedjelju igra kod kuće protiv Zadra i ima priliku osigurati pole position uoči posljednjeg kola. U završnih 90 minuta Split gostuje na Stanovima kod Zadra, dok Rijeka ide u Kranjčevićevu kod Zagreba.

Pogodak vrijedan tri boda za Puljane je postigao Havojić u 77. minuti, uslijed dominacije gostiju. Split je tijekom većeg dijela susreta bio gotovo potpuno ofenzivno nemoćan, no ipak je imao dva zicera za kojima može žaliti. U prvom poluvremenu neprecizan je bio Baraban, a u posljednjim trenucima susreta Vojnović.

Nogometaši Splita u otvaranju su utakmice imali blagu inicijativu, no iz tog perioda valja izdvojiti tek prodor Ercega i njegov udarac u vanjski dio mreže. Bilo je to u trećoj minuti.

Malo pomalo i Istra je počela sve više prijetiti i to ponajviše preko svog ubojitog napadačkog dvojca Križman - Roce. Upravo su oni uputili nekoliko opasnih udaraca prema Vukoviću, ali rezultat je ostao nepromijenjen.

Splitovci su se jako mučili u kreaciji šansi. Rebić nije mogao igrati zbog žutih kartona, nedostajao je i ozlijeđeni Vitaić, a uz to je Belle teren morao napustiti već u 18. minuti zbog ozljede. Umjesto njega u igru je ušao Vojnović, no Split je tada objektivno ostao samo na Ercegu što se tiče kreacije igre.

Pa ipak, unatoč nemoći u ofenzivnom dijelu, Split je u 42. minuti mogao i trebao povesti. Upravo je Erceg izveo slobodan udarac s 20 metara iskosa - opalio je po golu, Ježina loše reagirao, a lopta se odbila do Barabana, koji sa svega 2-3 metra udaljenosti glavom promašuje vrata. Bila je to i najbolja šansa prvih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme otvoreno je dobrim udarcem Ercega u same rašlje, ali i jednako dobrom obranom Istrina vratara Ježine u 48. minuti. Split je bio nešto življi, tražio je pogodak, no nedostajalo mu je konkretnosti. Pucao je Baraban u 66. minuti, a Ježina obranio.

Kako se približavala završnica susreta, tako se Split počeo sve više otvarati. No šanse nisu stvarali oni, već gosti. I to kao na pokretnoj traci. Iz kontre u kontru bili su sve opasniji i sve bliži pogotku

U 70. minuti Križman je s lijeve strane ušao u šesnaesterac Splita i pucao, no Vuković je sjajno obranio nogom. Četiri minute kasnije Križanac se poskliznuo, no Križman nije uspio iskoristiti vrlo izglednu situaciju za pogodak. Istrin napadač previše je oklijevao pri udarcu pa mu je iskusni Splitov stoper oduzeo loptu.

I konačno, u 77. minuti Istra je povela. Krenula je još jedna kontra, Blagojević odigrao za Havojića, čiji udarac brani Vuković. U nastavku akcije Woon je zatresao vratnicu, a lopta se odbila do Havojića, koji glavom s male udaljenosti šalje loptu u mrežu.

Do kraja utakmice Split je sve dao u napad ne bi li došao barem do boda, no u 90. minuti mogao je primiti drugi pogodak da Križanac nije izbio pred Roceom. U posljednjim trenucima susreta, u trećoj minuti sudačke nadoknade, Roce je izgubio loptu, a Paracki ubacio za Vojnovića, koji je s pet metara pogodio vanjski dio vratnice.

Splitu je ovo bio tek drugi domaći poraz u 17 utakmica ove sezone, dok je Istra došla do šestog gostujućeg slavlja te je po tom učinku četvrta na prvoligaškoj ljestvici.

• emilio2118.05.2013. u 23:00
    Kakvo proljeće za Istru!!! Remi sa Dinamo, pobjede nad Hajdukom, Rijekom i Splitom!!! Bravo dečki
    emilio21
  • cameosis18.05.2013. u 22:37
    vulić je igračima najavio da napušta split bez obzira na rezultat -- i vi bi zahtjevali da trener s tim stavom ostane? a ljudi božji ...