Balić i društvo pobjedom se oprostili od Vistalegrea, Guadalajara iznenadila Aragon

Zvonka Keliš • nedjelja, 19.05.2013.

Završeno je i pretposljednje ovosezonsko kolo Lige Asobal. U nedjelju se naime španjolski viceprvak Atletico de Madrid od svojih navijača oprostio pobjedom nad Ademar Leonom, dok je Guadalajara također na svom terenu pomalo iznenadila Aragon te je pitanje svog opstanka prepustila onom posljednjem kolu. Academia Octavio je, pak, sigurno stigla do slavlja nad Ciudad Encantadom.

Atletico de Madrid - Reale Ademar Leon 32:26 (17:14)

Palača Vistalegre, kako joj Španjolci tepaju, ove je nedjelje po posljednji puta ove sezone bila domaćin susreta Lige Asobal. Španjolski viceprvak u sklopu pretposljednjeg je kola, naime, svojoj publici priredio zanimljivu predstavu te na koncu i slavlje nad nimalo ugodnim suparnikom. Ademar Leon je, pak, morao priznati kako je i ovoga puta Atletico bio bolji te je kući krenuo bez novih i itekako važnih bodova koji su mu prijeko potrebni u borbi za treću prvenstvenu poziciju i mjesto u Ligi prvaka sljedeće sezone.

A najbolji su...

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Jonas Källman sa sedam postignutih pogodaka, njih šest je odao Kiril Lazarov, hrvatski virtuoz se jednom upisao u strijelce, dok Jakov Gojun nije uspio zatresti mrežu protivnika. Jose Javier Hombrados sakupio je deset obrana, a Antonio Diaz jednu, ali vrijednu obranu sedmerca, dok je na drugoj strani hrvatski vratar Matej Ašanin zaustavio 11 udaraca, a Ignacio Malumbres dva. Najbolji kod Ademar Leona bio je Raul Nantes sa sedam golova.

Domaćin je odlično krenuo u susret te je preko Aguinagaldea, Lazarova i Källmana poveo 3:2 da bi ostatak ekipe uz hrvatskog maestra Ivana Balića odveo momčad iz Madrida na tada velikih 7:3. Iako se gosti potom lagano ude nije im to dovoljno za poravnanje rezultata, a Atletico samo gradi svoju prednost na 9:4. Vrijeme je tada bilo za igru pogodak za pogodak u kojoj se pred sam kraj prvoga dijela gostujuća momčad uspijeva približiti na minus tri i 14:17, rezultat s kojim se odlazi na predah.

Uvodne minute nastavka donijele su nastavak zanimljive borbe s kraja prvoga poluvremena, no iskusna domaća momčad i dalje ne dopušta svom suparniku da se približi (20:16, 25:20). Drugi dio drugoga poluvremena protekao je u serijama pogodaka igrača Talanta Dujšebajeva kojima oni samo potvrđuju svoje slavlje na domaćem terenu (32:23). U samoj završnici gostujući rukometaši upisuju tri pogotka zaredom za smanjenje zaostatka i konačnih 26:32.

Quabit Guadalajara - Aragon 32:27 (16:13)

Momčad Guadalajare pomalo iznenađujućom pobjedom nad Aragonom u pretposljednjem kolu Lige Asobal pitanje ostanka u elitnom španjolskom rukometnom društvu prepustila je onom posljednje kolu. Domaćin je odmah na startu pokazao što zna te je itekako motiviran poveo 6:3 i 8:5. Međutim, gosti se lagano bude, stižu na minus jedan (9:10) da bi na poluvremenu rezultat glasio 16:13 za Guadalajaru.

U nastavku ogleda domaća momčad održava stečenu prednost te se sredinom poluvremena i odvaja na nešto sigurnijih 26:22. Na koncu, pak, domaći rukometaši dodatno ubrzavaju ritam te upisuju pobjedu 32:27. Odličan je u redovima Guadalajare bio Obrad Radulović s 11 pogodaka, dok se kod Aragona istaknuo Antonio Carton sa sedam golova.

Academia Octavio - GlobalCaja Ciudad Encantada 28:22 (14:7)

Rukometaši Academije Octavio u Vigu su, u sklopu 29. kola Lige Asobal, bez ikakvih problema stigli do uvjerljivog slavlja nad ekipom Cuence. Domaćin vrlo dobro otvara susret te se nakon uvodnih 2:1 odvaja na tada velikih 7:2. Uslijedila je tada igra pogodak za pogodak, no u samoj završnici prvoga dijela domaća momčad serijom od tri pogotka samo povećava svoje vodstvo na 14:7.

Nešto borbenije i ravnopravnije bilo je u prvih desetak minuta nastavka kada gosti pronalaze put prema golu svog suparnika (10:16, 12:18), no nedovoljno je to bilo za sustizanje domaćeg vodstva koje ubrzo raste i na velikih 21:12. Gostujuća momčad tada ipak uzvraća svojom serijom 4-0 te pred sam kraj nešto manjom od tri pogotka, no na samome kraju domaći rukometaše osiguravaju slavlje sa šest pogodaka razlike (28:22). U pobjedu svoje momčadi Rafael Dasilva ugradio je sedam pogodaka, dok su Pablo Ariel Simonet i David Mendoza za Ciudad Encantadu zabili po pet golova.