Poraz Atletica za kraj sezone, La Rioja svladala Ademar za poziciju broj tri i mjesto u Ligi prvaka

Zvonka Keliš • subota, 25.05.2013.

Liga Asobal ove je subote stigla do samoga kraja kojeg su obilježili kako borba za treću prvenstvenu poziciju tako i lagano iznenađenje španjolskog viceprvaka. I dok je Barcelona nastavila pokazivati svoju nadmoć, Atletico de Madrid se od sezone oprostio porazom od Valladolida. U nadasve zanimljivom dvoboju u Leonu momčad La Rioje je, pak, u samoj završnici ogleda uspjela osigurati slavlje te treće mjesto u španjolskom rukometnom prvenstvu.

Cuatro Rayas Valladolid - Atletico de Madrid 30:25 (15:14)

Posljednje kolo i posljednji dvoboj sezone odveo je španjolskog viceprvaka na gostovanje u Valladolid. Pred oko tri tisuće gledatelja momčad iz Madrida nije se pokazala u najboljem svjetlu te je sezonu morala okončati s nimalo ugodnim porazom. Atletico de Madrid se kući, naime, vratio s porazom od pet pogodaka razlike.

A najbolji su...

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Marko Krivokapić sa šest postignutih pogodaka, dok je njih pet dodao Fernando Hernandez. Vratarski tandem Valladolida Urizar-Perezgil sakupio je sedam obrana, dok su na drugoj strani Jose Javier Hombrados i mladi Antonio Garcia obranili ukupno 13 udaraca. Najbolji kod Atletico de Madrida bili su Julen Aguinagalde i Kiril Lazarov s po pet golova, Ivano Balić je dodao jedan, dok se Jakov Gojun nije upisao u listu strijelaca.

Iako je prvi pogodak u susretu bio djelo hrvatskog maestra Ivana Balića te su gosti potom stigli do vodstva 5:3 domaćin je imao drugačije planove te je ubrzo preokrenuo rezultat u svoju korist za vodstvo 6:5, a potom i 9:7. Kiril Lazarov i Alvaro Ferrer vratili su tada utakmicu na sam početak (9:9), a napeto je potom bilo sve do odlaska na odmor. Domaća momčad ponovno preuzima vodstvo (13:10), Atletico stiže na minus jedan (12:13) nakon čega padaju po dva pogotka s obje strane te se na predah odlazi s domaćih 15:14.

Uvodne minute nastavka Mariusz Jurkiewicz i Julen Aguinagalde odlično su iskoristili za novo vodstvo svoje ekipe (17:15). Međutim, uslijedile su tada dvije uzastopne serije Valladolida i igrači Talanta Dujšebajeva nešto manje od desetak minuta prije samoga kraja zaostaju pet golova (21:26). U samoj završnici gostujuća se momčad više nije uspjela približiti svom suparniku pa tako domaći rukometaši pred svojom publikom sezonu završavaju vrijednim slavljem nad Atleticom (30:25).

Barcelona Intersport - Quabit Guadalajara 39:23 (18:8)

Aktualni španjolski prvak nakon prvog poraza ove sezone, pretrpljenog u prethodnom kolu, u onom posljednjem je pokazao sve što zna i umije te je pred svojim navijačima u svojoj Blaugrani proslavio novu pobjedu, kao i naslov rukometnog prvaka Španjolske. Odmah na startu domaćin je dao do znanja kako kreće po još jedno sigurno slavlje te se tako odvojio na početnih 3:0 koji ubrzo prerastaju u 9:4. Sve do isteka 30. minute Barcelonini igrači čvrstom obranom u potpunosti sprječavaju put svome suparniku do gola stoga domaća momčad već na kraju prvoga dijela ima prednost od deset pogodaka (18:8).

Nešto ravnopravnija je bila igra u nastavku, naime, gosti se uspijevaju probiti kroz protivničku obranu, a iako češće no u prvome poluvremenu pronalaze put do gola to im ne pomaže da se momci Xavija Pascuala ne bi dodatno odvojili (28:13, 36:19). Vodstvo domaćih rukometaša tako samo raste te se na koncu zaustavlja na pobjedničkom rezultatu 39:23. Odličan je u redovima Barcelone bio Sjarhej Rutenka sa sedam pogodaka, dok su se kod Guadalajare istaknuli Jorge Filipe Fernandes i Eduardo Reig s po pet golova.

Reale Ademar Leon - Naturhouse La Rioja 30:32 (17:17)

U Leonu se ove subote odvijala uistinu zanimljiva i napeta borba, borba za treću poziciju u Ligi Asobal koju je na koncu pobjedom s dva pogotka razlike osigurala momčad La Rioje. Izjednačeno je bilo tijekom cijelog prvog dijela ogleda (5:5, 9:9) te su se tek u samoj završnici obje momčadi uspjele izboriti za manju prednost. Gosti su tako otišli na 16:14 da bi dvije sekunde prije kraja prvoga poluvremena domaćin poravnao rezultat na 17:17.

Napeto je bilo i u nastavku u kojem se odmah na startu gostujuća momčad ponovno odvaja, ovoga puta na 19:17, nakon vodstva 21:19 ritam ubrzava i domaća momčad kako bi preokrenula rezultat u svoju korist (22:21). Nastavila se potom igra pogodak za pogodak sve do posljednjih sedam minuta (29:28) kada gostujući rukometaši serijom od četiri uzastopna pogotka osiguravaju konačno slavlje (32:29), treću prvenstvu poziciju i mjesto u Ligi prvaka naredne sezone. U pobjedu svoje momčadi Jorge Luis Pavan ugradio je devet pogodaka, dok je Raul Nantes za Ademar Leon zabio deset golova, a hrvatski vratar Matej Ašanin sakupio je četiri obrane.