MAXtv Prva liga, 33. kolo, 26.05.2013, 18:00 h, Zadar, Stadion u Stanovima, gledatelja: 1.500
Suci: Damir Batinić, Miro Grgić, Hrvoje Barišić (svi Osijek)

Vedran Babić • nedjelja, 26.05.2013.

Nogometaši Zadra izborili su prvoligaški status za sljedeću sezonu! U odlučujućoj utakmici odigranoj na njihovim Stanovima protiv Splita im je bio dovoljan i bod. To su i ostvarili, premda su dvaput bili u zaostatku. Završilo je 2:2, a Splićani su tako ostali bez Europe s obzirom na slavlje Rijeke u Kranjčevićevoj...

Ante Sarić
46'
8
Jakov Surać
71'
5
Ivan Šimurina
75'
Aljoša Vojnović
22'
32
Dražen Bagarić
60'
15
Mario Kvesić
81'
Goran Sablić

Poslije obostrano nervoznih posljednjih 90 minuta na Stanovima raduju se Zadrani. Zahvaljujući remiju protiv Splita (2:2) osvojili su bod koji im je bio potreban da osiguraju prvoligaški ostanak. S druge strane, Split se borio za plasman u Europu, no ondje će se naći Rijeka, koja ih je prestigla pobjedom u Kranjčevićevoj.

Igrači Gorana Sablića dvaput su vodili, ali ipak ostaju bez svog zacrtanog cilja uoči početka sezone. Belle je doveo goste u vodstvo, a Buljat izjednačio u posljednjim trenucima prvog dijela. U drugom poluvremenu Rebić je ponovno obradovao Split, no Perica je s bijele točke u 67. minuti postavio konačnih 2:2.

Prošlotjedna pobjeda Ferde Milina i njegovih igrača na Kantridi tako ipak nije bila uzaludna - na Stanovima će se i sljedeće sezone igrati prvoligaški nogomet.

U odlučujući okršaj obje su momčadi ušle s izostancima važnih igrača. Zadru je nedostajao Mršić, a Splitu Križanac, Vidić, Vitaić i Galović. Uz to, Crvenima se u početku utakmice ozlijedio Erceg te je u 22. minuti napustio igru (zamijenio ga je Vojnović). Split je tako ostao značajno hendikepiran u kreaciji igre.

No nisu ni Zadrani odigrali bogzna kakvu utakmicu. Osjetilo se i kod jednih i kod drugih da im je ova utakmica najvažnija u sezoni pa se igralo dosta rastrgano i s puno prekršaja i žutih kartona. Sve to ipak će manje smetati Zadru, koji je svoj cilj ispunio.

Prvu priliku na utakmici imali su domaćini. U osmoj je minuti pucao Jerbić, a lopta je otišla preko grede. Split je uzvratio u 18. minuti kada je Zadrane spasio Vasilj odbivši s gol-crte udarac Bellea. Prethodno je Gluić obranio udarac Rebića poslije solo prodora.

U 30. minuti Inter je u Zaprešiću poveo protiv Slavena, a samo dvije minute kasnije Split je poveo protiv Zadra. Vojnović je izveo slobodni udarac, Gluić loše procijenio let lopte, a na drugoj je vratnici Belle glavom poslao loptu u mrežu. U tim je trenucima Zadar bio drugoligaš, no to se stanje promijenilo već do kraja poluvremena.

U 38. minuti Buljat je iz slobodnog udarca s 18 metara pucao visoko preko gola, no u nadoknadi je iz gotovo iste pozicije bio precizan. Pucao je snažno i nisko i pogodio donji desni kut Vukovićeva gola. Situacija se tada okrenula te je Zadar i dalje bio drugoligaš, no Split je zbog vodstva Rijeke u Kranjčevićevoj bio bez Europe.

Nije se dugo igralo u nastavku, a Split je ponovno stekao prednost. Igrala se 50. minuta kada je Rebić sam prošao po lijevoj strani pored dvojice domaćih braniča i potom matirao Gluića preciznim udarcem u suprotni kut. Samo minutu kasnije Perica je mogao izjednačiti, ali je njegov udarac u posljednji trenutak na gol-crti blokirao Radeljić. Vuković je već bio savladan.

No u 67. minuti Zadar je izjednačio. Banović je oduzeo loptu gostima i ušao u kazneni prostor gdje je pao poslije kontakta s Radeljićem. Sudac Batinić pokazao je na bijelu točku, a siguran realizator bio je Perica.

Do kraja utakmice Split je očajnički tražio treći pogodak, no Zadar je bio čvrst i koncentriran u obrani i nije dopustio gostima gotovo ni jednu pravu priliku. Štoviše, Zadar je u 87. minuti mogao do pobjede da je Perica bio precizan poslije kontre dva na dva u koju je krenuo zajedno s Begonjom.

• Obrisan korisnik27.05.2013. u 21:54
    ne znam baš dal bi Split prošao bolje..Rijeka će biti još jača sljedeće sezone..nadam se da bar par pretkola se mogu proći da nam dođe neka prava ekipa ko bilbao ili inter prošle godine
  • Zdren27.05.2013. u 09:46
    Jedanaesterac je nikakav, ali vidjelo se i puno gorih.
    Zdren
  • Obrisan korisnik27.05.2013. u 07:59
    Čestitam Riječanima na Europi i Zadru na ostanku u ligi.. Split si je, na moju žalost, sam zakuhao doma protiv Istre.. Samo da Vas ta "nekakva Odessa" ne izbaci, kao što su napravili i nekakva Renova i Omonia Nicosia (Genclerbirligi vam se može oprostiti ali poraz od Differdange-a je bila bruka... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik27.05.2013. u 06:42
    meni kao riječaninu rezultat paše, no jedanaesterac je izmišljen ... i tako ćemo mi igrati protiv nekakve odesse, a split kao neće ..ništa nećete propustiti
  • Obrisan korisnik27.05.2013. u 00:51
    a ovaj Batinić je drumski razbojnik koji ide okolo gdje god treba nekaj smutiti! baš me zanima kakvi bi rezultati bili kad bi ovom gadu usporedili imovinu sa prihodima (i istražili račune u hrvatskoj i inozemstvu) fuj!