Dodig prokockao veliku priliku za okršaj s Đokovićem, Pella slavio 12:10 u petom setu

Vedran Babić • utorak, 28.05.2013.

Marin Čilić ostao je jedini hrvatski predstavnik u pojedinačnoj konkurenciji na Roland Garrosu. U drugom mu se kolu mogao pridružiti Ivan Dodig, no on je poražen s 12:10 u petom setu protiv Argentinca Guida Pelle...

Ivan Dodig ima za čime žaliti poslije meča protiv Guida Pelle. Poslije tri sata i 24 minute izgubio je 4:6, 6:4, 6:3, 2:6, 12:10 u meču u kojemu je vodio 6:4, 4:0. Argentinac je uzvratio s devet uzastopnih gemova te je ubrzo poveo 2-1 u setovima. Dodig se oporavio i osvojio četvrtu dionicu, no u petoj je 23-godišnji Argentinac došao do svoje prve Grand Slam pobjede. Za nagradu će u drugom kolu igrati protiv prvog tenisača svijeta, Novaka Đokovića.

Dodig je ove godine u Indian Wellsu na tvrdoj podlozi protiv Pelle slavio 6:1, 6:2, no njihov okršaj u Parizu bio je sasvim drukčija priča. Argentinac, inače 83. tenisač svijeta (najbolji renking karijere), u Grad svjetlosti stigao je prepun samopouzdanja. Prošlog je tjedna u Düsseldorfu iz kvalifikacija dogurao do polufinala, pritom izbacivši Kubota, Tipsarevića i Troickog prije nego što je izgubio od Monaca.

Stečeno samopouzdanje poslije najboljeg rezultata karijere očito mu je jako pomoglo u petom setu, premda je po prvi put u karijeri igrao pet setova. Oba su tenisača u toj dionici imala (polu)prilike, no Pella je generalno bio opasniji i zaslužio je pobjedu. Do ključnog je breaka stigao kod 10:10, a nedugo zatim odservirao je za meč izgubivši jedan poen na svom servisu.

Dodigu pak i dalje ne ide u Parizu. Ovo mu je bio peti nastup i još uvijek traži prvu pobjedu u glavnom turniru. U prvom je kolu poražen i prethodne dvije godine, dok je prije toga dvaput gubio u kvalifikacijama. Njegov omjer u mečevima koji su otišli u peti set sada je 3-4 (3-6 ako računamo Davis Cup).

Kronologija

Prvi je set Dodig osvojio zahvaljujući breaku već u prvom gemu. Do kraja seta igrači na servisu lakoćom su držali svoje gemove. Dodig je u toj dionici impresionirao zabivši 19 izravnih poena naspram samo pet Pelle. Hrvat je zabio šest asova i izgubio samo pet poena na svom početnom udarcu.

Osvojeni poeni: 172/179

Dominacija hrvatskog predstavnika nastavila se i početkom drugog seta. Dvama uzastopnim breakovima Dodig je odjurio na 4:0. U četvrtom gemu, kada je trebao potvrditi drugi break, Dodig je izvukao 0-40 i činilo se da je time prelomio set, možda i meč. Ono što je uslijedilo malo tko je mogao očekivati.

Pella je nanizao ukupno devet gemova. Osvojio je drugi set 6:4 i u trećem poveo 3:0. Dodig je i dalje bio agresivniji, ali je sve više počeo griješiti i Argentinac je to znao iskoristiti. Dodig je smanjio na 3:1 i tako zaustavio Pellin niz, no nije uspio nadoknaditi izgubljeni servis. Čak je kod 1:4 mogao drugi put izgubiti vlastiti servis, ali je anulirao tri break prilike Argentinca. U trećoj je dionici Dodig načinio čak 19 neprisiljenih pogrešaka.

Četvrti set donio je povratak bolje igre kod Dodiga. Hrvat je smanjio broj pogrešaka i s dva uzastopna breaka odveo meč u peti, odlučujući set. Pella je kod 0:1 spasio jednu break loptu, baš kao i Dodig kod 2:2. Nakon što je zadržao servis za vodstvo 3:2, Dodig je napravio spomenuta dva breaka i osigurao prednost prvog serviranja u petoj dionici.

Ta je prednost, međutim, brzo nestala. Pella je u trećem gemu stigao do breaka i poveo 2:1. No kako je Argentinac stekao prednost, tako ju je i izgubio - brzo i lako. I to već u sljedećem gemu. Dodig se ekspresno vratio u igru izjednačivši na 2:2.

Do kraja meča jedino je Pella imao break prilike. Jednu, kod 5:5, nije realizirao, no zato onu drugu, kod 10:10 jest. Osim u ta dva gema, Dodig je u problemima bio i kod 7:7 i 9:9 kada je Pella došao do izjednačenja. Argentinac je pak bio na kušnji kod 7:8 i 8:9 kada je Dodig u oba navrata došao na dva poena do pobjede.