Ivor Krapac • srijeda, 19.06.2013.

Iako su San Antonio Spursi imali veliku priliku u šestoj utakmici u Miamiju, ovosezonski prvak NBA lige bit će poznat tek nakon odlučujućeg sedmog susreta finalne serije. U dosad najnapetijoj utakmici ovog finala, Miami Heat ostao je "na površini" pobjedom u produžetku, do kojega su došli tricom Raya Allena poslije napadačkog skoka Chrisa Bosha. Branitelji naslova potom su riješili susret u podjednako uzbudljivih dodatnih pet minuta...

Odluka o prvaku NBA lige u sezoni 2012./13. past će u sedmoj utakmici finala. Miami Heat je u šestom susretu pred svojim navijačima izborio poravnanje na 3-3, sa 103:100 protiv San Antonio Spursa u produžetku, uz povratak nakon što su u trećoj četvrtini gubili s 13 razlike, oko pola minute do kraja četvrte četvrtine s -5, a pet sekundi prije završetka te dionice imali su zaostatak od 95:92.

U povratku aktualnih prvaka u četvrtoj četvrtini u napadu je vukao LeBron James, kojem, međutim, nije išlo sjajno u završnici, s izuzetkom važne pogođene trice za smanjenje na 94:92 20 sekundi prije kraja četvrtine, poslije napadačkog skoka Mikea Millera. Iza brzog prekršaja, Kawhi Leonard završio je na crti slobodnih i pogodio samo drugo od dva bacanja, pružajući domaćima priliku da s napadom kod minusa od 95:92 ostanu u igri.

LeBron James: "Da je večeras došlo do toga da padnemo, bila mi je želja, u slučaju da se to dogodi, da pritom na terenu barem ostavim svaki mali dio energije koji mi je još ostao."

U tom napadu James je prvo promašio tricu, ali napadački skok Chrisa Bosha, koji tada protiv sebe nije imao pravog centra s obzirom da je Tim Duncan bio na klupi, pružio je Heatu još jednu priliku. Bosh je odmah pronašao Raya Allena na trici u kutu, a najbolji NBA tricaš svih vremena zabio je za poravnanje 5,2 sekundi prije kraja četvrtine.

Bez time-outa, Spursi su potom morali izvesti akciju preko cijelog terena. Probao je Tony Parker, ali s čvrstom obranom LeBrona Jamesa nije uspio doći do čistog šuta, s promašenom teškom dvicom koja je značila odgodu odluke za produžetak.

U dodatnih pet minuta sve poene za Heat zabili su Bosh, James i Allen. Na drugom kraju parketa, aktualni prvaci obavili su dovoljno dobar posao u obrani, a utakmicu su zaključili mini-serijom od 6:0 poslije zaostatka od 100:97 dvije minute i 42 sekunde do kraja.

Spursi su svoju najbolju priliku za vraćanje vodstva imali kod minusa od 101:100 oko osam sekundi prije završne sirene. Manu Ginobili probao je na ulazu, ali s čvrstom obrambenom reakcijom Raya Allena kod koje, kako su procijenili suci, nije bilo prekršaja, Argentinac je dvije sekunde do kraja izgubio loptu. Allen je potom ekspresno bio fauliran, što je naplatio s dva pogođena slobodna bacanja za 103:100.

U posljednjem napadu na utakmici, gosti iz San Antonija imali su još jednu malu šansu s pokušajem Dannyja Greena na trici iz kuta, ali Chris Bosh pokrio je i blokirao taj šut, što je značilo kraj nada Spursa da će izbjeći odlučujući sedmi susret.

Heat želi reprizirati Lakerse, Spursi - sebe

Odluka o vlasniku naslova će u sedmoj utakmici finala pasti prvi put poslije 2010. godine. Tada su Los Angeles Lakersi nadjačali Boston Celticse (83:79), s preokretom nakon što su gubili s 3-2 poslije pete utakmice, čemu se sada nada i Heat.

San Antonio Spursi pamte sedmu utakmicu finalne serije po dobrom. Prije osam godina su upravo u sedmoj zaključili ogled s Detroit Pistonsima, koje su tada kod kuće nadjačali s 81:74.

Završnica četvrte četvrtine i produžetka bili su vrlo uzbudljivi, a raniji dio utakmice dugo je prolazio bez velikog odvajanja na bilo kojoj strani. Prva dionica bila je sasvim izjednačena, dok su se u drugoj stvari ipak donekle promijenile, prvo s odlaskom Heata do 40:33, a zatim s uzvratom Spursa, koji su u završnici prvog poluvremena ušli u seriju i nakon prve 24 minute vodili s 50:44.

Momčad Gregga Popovicha je u trećoj dionici povećala prednost, najviše do 71:58 nešto manje od četiri minute do kraja četvrtine. U posljednjih 12 minuta ušlo se sa 75:65, a predvođeni Jamesom, domaći su se u četvrtoj četvrtini ubrzo vratili, izborivši napetu završnicu u kojoj su se uspjeli spasiti poslije zaostatka od 94:89 28 sekundi do kraja.

LeBron James sinoć se istaknuo novim triple-doubleom, s 32 poena, 11 asistencija i 10 skokova, uz tri osvojene i šest izgubljenih lopti. Kao i u većini utakmica u ranijem dijelu finalne serije, ponovno je imao i dosta promašaja, s 11/26 iz igre. Mario Chalmers bio je raspoložen u prvom poluvremenu, a završio je s 20 poena i četiri skoka, s 4/5 za tricu, dok je Chris Bosh ubilježio 10 poena, 11 skokova, tri osvojene lopte i dvije blokade.

Mučeći se s bolnim koljenom, Dwyane Wade je sinoć imao nešto manje prilike za igru od ostalih glavnih aduta Heata. Na parketu je bio 37 minuta i za to vrijeme imao 14 poena (šut 6/15), po četiri skoka i asistencije. Ray Allen ubilježio je devet poena, s 3/8 iz igre, 1/3 za tricu.

Tim Duncan upisao je 30 poena za Spurse, sve u prve tri četvrtine, a dodao je i 17 skokova. Kawhi Leonard imao je 22 poena i 11 skokova, a Tony Parker 19 poena (šut 6/23) i osam asistencija.

Manu Ginobili zadržan je na devet poena sa šutom 2/5 i čak osam izgubljenih lopti. Danny Green imao je tek tri poena, s 1/7 iz igre, 1/5 za tricu.

Sedma utakmica na rasporedu je u noći s četvrtka na petak po našem vremenu, u tri ujutro u Miamiju.