Dodig nadoknadio 0-2 u setovima, Kohlschreiber predao početkom odlučujuće dionice

Vedran Babić • utorak, 25.06.2013.

Ivan Dodig postao je treći hrvatski predstavnik koji se plasirao u drugo kolo Wimbledona. On je u dvoboju prvog kola iznenadio 16. nositelja Philippa Kohlschreibera, koji mu je predao početkom petog seta. Nijemac je prethodno vodio 2-0 u setovima...

Drugi hrvatski "reket" Ivan Dodig plasirao se u drugo kolo Wimbledona tek po drugi put u svojoj karijeri. Prošao je Philippa Kohlschreibera, lanjskog četvrtfinalista. Nijemac je osvojio prva dva seta 6:4, 7:6 (6), Dodig uzvratio osvojivši treći i četvrti 7:6 (3), 6:3, da bi početkom petog poveo 2:1 s breakom. 16. nositelj u tom je trenutku predao meč zbog, čini se, mučnine.

Bio je to vrlo izjednačen meč u kojemu su, do Nijemčeve predaje, odlučivale nijanse. Na koncu su napravljena samo tri breaka u tri sata i sedam minuta, koliko je meč trajao.

Dvoboj je mogao i ranije otići u Dodigovu korist da mu je realizacija break lopti bila bolja (2/12). Prvu je realizirao na desetoj šansi poslije gotovo tri sata igre, kod 4:3 u četvrtom setu, a drugu nekoliko minuta kasnije za vodstvo 2:1 u petom setu.

Dodig je u drugom setu imao čak četiri set lopte kojima bi izjednačio na 1-1, no nije ih iskoristio. Istini za volju, mogao je Kohlschreiber slaviti jer je u trećem setu kod 5:4 bio na dva poena od pobjede na Dodigovu servisu.

U drugom kolu Dodig će igrati protiv američkog kvalifikanta Denisa Kudle, koji je u pet setova izbacio Australca Jamesa Duckwortha. Kudli je 20 godina, 105. je tenisač svijeta, što mu je najbolji renking karijere. Nedavno je u Queen'su igrao četvrtfinale, a u Wimbledonu po prvi put nastupa u glavnom ždrijebu otkako je profesionalac.

Kronologija

Prvi set Kohlschreiber je osvojio sa 6:4 zahvaljujući breaku u vrlo ranoj fazi. Stečenu prednost zadržao je do kraja, pritom spasivši sve tri break lopte koje je imao Dodig.

Početkom drugog seta Kohlschreiber je prokockao jednu break loptu, a onda je, kako je set odmicao, Dodig postajao sve opasniji protiv servisa. Kod 5:4 došao je do 30-30, a onda kod 6:5 nije realizirao ukupno tri set lopte. Na sve tri Kohlschreiber je promašio prvi servis, ali se uspio izvući.

Ukupno poena: 165/158

U 13. igri Dodig je prvi napravio mini-break i poveo 2-1, no odmah u sljedećem poenu izgubio je prednost. Kod 5-5 Dodig je ponovno došao u prednost. Bila je to idealna situacija - set lopta na vlastitom servisu. No jednostavno nije išlo. S tri uzastopna poena Nijemac je poveo 2-0 u setovima, 7:6 (6).

Usprkos propuštenim prilikama u drugoj dionici, Dodig se nije predavao. I dalje je držao korak s Kohlschreiberom, koji je kod 3:2 zaprijetio došavši na 15-30. Dodig se tada izvukao s nekoliko sjajnih poteza.

Set je ponovno odlučen u tie breaku, premda su oba tenisača mogla i ranije riješiti pobjednika. Kohlschreiber je kod 5:4 bio na dva poena od pobjede (0-30), dok je Dodig kod 5:5 prokockao još dvije break lopte. 13. igra pripala je hrvatskom tenisaču sa 7-3. Dodig je s dva mini-breaka poveo 4-0 i bez problema zadržao prednost - 7:6 (3).

Nijemac je u otvaranju četvrtog seta djelovao ranjivo, no Dodig to nije uspio iskoristiti premda je imao break loptu u drugom gemu. Ubrzo je i Dodig bio u problemima, ali je izvukao dvije break lopte kod 1:1 i potom 0-30 kod 2:2.

Dvije kardinalne pogreške Kohlschreibera na voleju donijele su Dodigu novu, desetu break loptu. Bilo je to kod 4:3 za Hrvata. Nijemac je promašio prvi servis, a nakon što je ubacio drugi, promašio je forhend i praktički poklonio Dodigu prvi oduzeti servis u meču.

Na servisu za set nije moglo bez drame. Kohlschreiber je imao 15-30, potom Dodig okrenuo na 40-30, da bi Nijemac na set lopti odigrao sjajan retern. Servis-volejem Dodig je došao do nove set lopte, koju je i realizirao zahvaljujući servisu koji Nijemac nije vratio u teren. Dodig je tako sa 6:3 odveo meč u peti set.

Ondje je Dodig pritisnuo kod 1:1 i došao do breaka. Prvu je priliku Kohlschreiber izvukao, ali na novoj je Dodig odigrao neobranjivi retern. Nakon toga Nijemac je predao.

Wimbledon, 1. kolo:
Dodig (Hrvatska) - Kohlschreiber (Njemačka, 16) 4:6, 6:7 (6), 7:6 (3), 6:3, 2:1, predaja Kohlschreibera