SP juniora: Potop favorita u osmini finala, kraj i za domaćina

Zvonka Keliš • utorak, 23.07.2013.

Uistinu zanimljivo bilo je u osmini finala Svjetskoga juniorskog rukometnog prvenstva koje se ovih dana održava u BiH. Favoriti te pobjednici svojih skupina, Slovenija, Njemačka i Danska iznenađujuće su poražene od Brazila, Francuske, odnosno, Švicarske te tako neće imati priliku zaigrati u četvrtfinalu svjetske smotre. Top 8 su, pak, još osigurale reprezentacije Španjolske, Švedske, Egipta te Nizozemske.

Slovenija - Brazil 20:25 (9:12)

Za prvo iznenađenje dana pobrinula se reprezentacija Brazila koja je u osmini finala izbacila do tada stopostotnu Sloveniju čime se po prvi puta u povijesti u juniorskoj selekciji plasirala među osam najboljih momčadi svjetske smotre. Slovenci su većinu susreta bili u zaostatku, a nakon 19 minuta igre u sarajevskoj Zetri, točnije, Olimpijskoj dvorani, za Brazilom su zaostajali pet pogodaka (5:10). Uspjeli su se tek na kratko probuditi i nakon odlaska na odmor s minus tri (9:12) u uvodnim minutama nastavka stići na samo -1 (12:13. No, Brazil je zadržao mirnoću te je u narednih desetak minuta ponovno osigurao osjetniju prednost (19:15) da bi na koncu slavio 25:20. Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Leonardo Santos sa šest postignutih pogodaka, vratar Rooney Franzini sakupio je sjajnih 18 obrana, dok je najbolji kod Slovenije bio Gašper Hrastnik s osam golova.

Njemačka - Francuska 20:21 (12:13)

Na novo iznenađenje u sklopu osmine finala SP-a u BiH nije se trebalo dugo čekati, naime, istovremeno s ogledom Slovenije i Brazila u Skenderiji je Njemačka muku mučila s raspoloženom Francuskom koja konačno s minimalnom prednošću osigurava svoje mjesto u četvrtfinalu. Iako je Francusku već nakon dvije minute igre zadesila ozljeda njena ponajboljeg igrača Huga Descata, njena odlična obrana dozvolila joj je da početnih 1:3 preokrene u svoje vodstvo 4:3, dok pred sam kraj prvoga dijela ima i prednost od tri pogotka (13:10). No, Nijemci do odlaska na odmor stižu na minimalnih 12:13 te i u nastavku opasno pušu za vrat svom suparniku te uspijevaju i preokrenuti rezultat u svoju korist (15:13).

Međutim, francuska minuta predaha dobro je poslužila francuskim rukometašima koji se serijom 5-0 vraćaju u igru, a iako sedam minuta prije samoga kraja susreta rezultat biva izjednačen 19:19. U triler završnici, 51 sekundu prije kraja i pri rezultatu 21:19 za Francuze Njemačka zove time-out, a Markus Baur odlučuje izvaditi iz igre vratara što se pokazuje uspješnim i branitelj naslova već je samo na pogotku zaostatka (20:21), no pogodak za izjednačenje sprječava blok francuske obrane, a njemački sedmerac završava u vratnici umjesto u mrežu i Francuzi pobjedom 21:20 odlaze u četvrtinu finala natjecanja.

Mađarska - Španjolska 28:38 (13:20)

U drugom susretu dana u Zetri Španjolci su bez problema svladali Mađare čime su nastavili svoj zacrtani put prema jednoj od medalja. Europski se prvak dobro oporavio od posljednjeg poraza od Šveđana u skupini te je prije svega sjajnom obranom osigurao slavlje u osmini finala. Nakon tek 18 minuta igre prednost Španjolaca bila je već na šest pogodaka (12:6), na predah se odlazi sa španjolskih +7 (20:13), a brze kontre i pogoci iz vanjske linije doveli su mlade Hispanose do konačnih 38:28. Odličan je u redovima Španjolske bio Victor Saez s deset pogodaka, dok se kod Mađarske istaknuo Ballasz Szollosi sa sedam golova.

Švedska - Argentina 36:21 (17:10)

Pobjednik skupine D, reprezentacija Švedske, nastavio je s odličnom igrom na Svjetskome prvenstvu u BiH te je bez ikakvih problema u osmini finala svladao Argentinu. Na putu prema svojoj šestoj pobjedi u isto toliko odigranih susreta Švedska se na samome startu odvojila na 8:6 koji do poluvremena rastu na velikih i potom nedostižnih 17:10. Uvodne minute nastavka donijele su švedskih +10 (22:12), dok Argentinci na koncu bivaju poraženi s 15 pogodaka razlike (21:36). U pobjedu svoje momčadi Daniel Petterson ugradio je sedam pogodaka, a vratar Peter Johannesson sakupio je velikih 19 obrana, dok je Tomas Schuld za Argentinu zabio četiri gola.

Danska - Švicarska 26:29 (12:14)

U trećim susretima dana za iznenađenje se pobrinula Švicarska koja je u uistinu zanimljivom ogledu svladanu još jednog od favorita, Dansku. Svojom najboljom igrom do sada Švicarci su tako izbacili još jednog pobjednika skupine, a zahvaljujući svom odlično raspoloženom vrataru Nikoli Portneru već u prvome su dijelu susreta stekli sigurnu prednost. Do odlaska na predah odvojili bi se Švicarci i na više od samo dva pogotka razlike (14:12), no na suprotnoj je strani vrlo dobar bio i danski vratar Alexander Jacobsen. Švicarska potom preko Sergia Mugglija odlazi po prvi puta na +4 (19:15), a iako se Danska uspijeva približiti na samo gol zaostatka (20:21) švicarski rukometaši ostaju mirni te osiguravaju vodstvo 24:21 nakon čega samo čuvaju stečenu prednost za konačnih 29:26. Luka Maroš s deset je pogodaka predvodio Švicarsku do pobjede, dok su Jonas Langerhuus, Tobias Ellebaek i Juul Lassen u poraz svoje momčadi ugradili po pet golova.

Egipat - BiH 28:25 (22:22, 14:11)

Uzbudljivo je bilo i u posljednjim ogledima osmine finala u sklopu kojih domaćin, Bosna i Hercegovina, nije uspio osigurati svoje mjesto u četvrtfinalu. Unatoč vrlo dobroj podršci domaće publike BiH je već u prvome dijelu zaostajala za svojim suparnikom (5:8), a iako se ubrzo potom uspijeva približiti Egiptu (8:9), do poluvremena njen zaostatak ponovno raste (11:14). Predvođen obranama Denisa Serdarevića domaćin se u nastavku dobrano bori za četvrtinu finala pa tako izjednačava rezultat na 15:15, uspijeva i preuzeti vodstvo (17:16), no na kraju regularnog dijela rezultat ponovno biva poravnat (22:22). U produžecima se, pak, Egipat pokazuje jačim i raspoloženijim te konačno slavi s tri pogotka razlike (28:25).

Nizozemska - Srbija 26:25 (13:10)

U Skenderiji je za kraj dan odigran još jedan napet i zanimljiv susret u kojem je reprezentacija Nizozemske priredila još jedno iznenađenje te je minimalno svladala favorite Srbe. Nizozemci su vidno bili bolji u prvome dijelu, dok je Srbiji nedostajalo ideje u napadu pa tako nakon deset minuta igre zaostaje tri gola (3:6). Međutim, u narednih pet minuta Srbi uspijevaju izjednačiti da bi se nizozemski rukometaši ponovno uzdigli te do predaha ponovno stvorili prednost od tri gola (13:10). Popravio se u nastavku i srpski vratar, no to nije bilo dovoljno Srbiji kako bi nanovo osigurala izjednačenje ili, pak, preuzela vodstvo u susretu. Nizozemska tako odlazi na 21:17 te na koncu minimalno biva bolja od svog suparnika (26:25). Kod Nizozemske najviše su se puta u strijelce upisali Beng Hanem i Van der Beucken s po šest pogodaka, dok su isto toliko golova za Srbiju zabili Đekić i Pešić.

U razigravanju od 17. do 24. mjesta, točnije, President's kupu, Angola je minimalno svladala Alžir (24:23), a Rusija Katar (28:27). Kongo je u uistinu uzbudljivom susretu s dva pogotka razlike bio bolji od Čilea (32:30), dok je Koreja nad Kuvajtom slavila 28:26.

• Bigguy23.07.2013. u 12:35
    Zato će ti svi Srbi otići van igrati za 500-800€ i porušiti cijene puno boljim igračima
    Bigguy
  • Obrisan korisnik23.07.2013. u 11:24
    senzacija do senzacije
  • Obrisan korisnik23.07.2013. u 11:21
    bravo za Srbe-njihova vrijednost na rukometnoj karti svijeta
  • narada10823.07.2013. u 11:10
    @jack the ripper: idi na livescorehunter.com, pa onda pod rukomet, tamo imaš stranicu sponzora BH Telecoma. Imaš dva različita kanala. Trebaš si na Wikipedinoj ili sluzbenoj web stranici naći početak utakmice.