Reprezentacija - prijateljske utakmice, 14.08.2013, 20:15 h, Vaduz, stadion Rheinpark, gledatelja: 3.000
Suci: Sascha Amhof, Helg, Josipović (svi Švicarska)
Hrvatska

Hrvatska se u završnici uspjela spasiti blamaže u Vaduzu, Eduardo opet spasitelj

Bernard Jurišić • srijeda, 14.08.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija četiri minute prije kraja uspjela se spasiti blamaže u Lihtenštajnu još jednim pobjedničkim pogotkom Eduarda da Silve. U utakmici koja je trebala poslužiti za "bildanje" optimizma za Beograd, hrvatska izvedba nikome nije podigla raspoloženje osim Lihtenštajncima koji su bili na pragu povijesnog uspjeha...

Andreas Christen
46'
12
Cengiz Biçer
52'
9
Thomas Beck
90'
21
Seyhan Yildiz
90'

Igor Štimac

Hrvatska je u Lihtenštajn krenula s namjerom namještanja ciljnika za Beograd, ali nakon 45 minuta utakmice teško je bilo povjerovati da čak 140 mjesta dijeli ove dvije reprezentacije na Fifinoj rang-listi.

Štimčeva momčad očekivano je uzela loptu na početku utakmice i utakmicu usmjerila na prostor između centra i kaznenog prostora domaćina, ali Lihtenštajn je prvi priprijetio. Stidljivo, ali bila je to poruka "nećete baš tako lako kako ste mislili".

Nova dva debitanta, Vukojević 50

Igor Štimac nastavio je s politikom "širenja" reprezentativnog kadra i u večerašnjoj utakmici. Od trojice potencijalnih debitanata svoj prvi nastup ubilježili su Dinamov lijevi branič Josip Pivarić i napadač Splita Ante Rebić. Osim njih, Lihtenštajn će pamtiti i Ognjen Vukojević, koji je večeras zaokružio svoj reprezentativni opus na 50 "kapica".

U 21. minuti Hrvatska je ipak povela i činilo se da je sve krenulo očekivanim smjerom. Sva tri naša napadača sudjelovala su u akciji koju je počeo Olić, nastavio Mandžukić, a završio Eduardo da Silva za 0:1.

Ista se igra nastavila i nakon vodstva, lopta u hrvatskim nogama, ali bez prave prijetnje za domaćeg vratara. A onda - pogodak na drugoj strani. Kontru Lihtenštajna povukao je David Hasler, progurao loptu pored istrčalog Pletikose u sredinu, a tamo ju dočekao Mathias Christen i spremio u praznu mrežu.

Neugodan rezultat potjerao je naše u nove napade, pucali su Srna, Olić, Rakitić, ali dalje od Jehlea se nije moglo. Prijetili su i domaćini opasnim kontrama po desnoj strani, "plivala" je hrvatska obrana u tom tijelu u prvih 45 minuta nekoliko puta.

Usprkos tri promjene, Hrvatska ni na otvaranju drugog poluvremena nije pronalazila načina za probiti domaću obranu. Prijetio je tu i tamo Olić, ali pogodak koji je bar malo maknuo pritisak stigao je tek u 67. minuti.

Bio je to debi iz snova Ante Rebića, prvog nogometaša Splita u povijesti u hrvatskoj A reprezentaciji. Samo četiri minute nakon što je ušao umjesto Olića prihvatio je loptu na lijevom rubu kaznenog prostora, namjestio je na desnu nogu i krasnim udarcem pogodio "malu mrežu". Nemoćan je bio novi domaći vratar, Hrvatska je opet povela.

No, opet je samo deset minuta trajalo to vodstvo. Oehri je u 77. minuti prošao po lijevom krilu i vratio loptu na 16 metara, a tamo ju je dočekao Michele Polverino i sjajnim volejem zakucao iza nemoćnog Pletikose. Lihtenštajn - Hrvatska 2:2!

Ipak, ukazao se po tko zna koji put Eduardo da Silva i spasio stvar. Srna je ubacio iz slobodnog udarca u 86. minuti, Eduardo je bio najviši i najspretniji u sredini i glavom poslao loptu u mrežu. S obzirom da je do kraja utakmice ostalo manje od 10 minuta, Lihtenštajn nije uspio i po treći put odgovoriti.

Malo šećera je donio taj pogodak i iščupana pobjeda koja je Hrvatsku u Vaduzu spasila od blamaže. Ali ako je ovo trebala biti utakmica kojom ćemo se napuniti optimizmom uoči Beograda - onda smo u velikim problemima.

• beaver15.08.2013. u 22:16
    ipak ovo je bila prijateljska i isprobana je neka varijacija u odbrani koja ocito nije funkcionirala. milic i vida nisu uigrani. nekoliko puta je milic ostao na "suhom" radi toga. nisu se nadopunjavali, pokrivali itd. sve u svemu za zaborav. vezni red nije ucestvovau u odbrani., i to je... [više na forumu]
    beaver
  • Obrisan korisnik15.08.2013. u 15:54
    ok, imaš pravo. Ali i Lihtenštajn smo pobijedili više sretno nego zasluženo. Uglavnom, padamo i to gadno.
  • ZooM15.08.2013. u 15:29
    Onda se krivo sjećaš, Bilić nikada nije igrao protiv Argentine, to je bio Cico Kranjčar 3 mjeseca prije SP 2006g, pobjedili smo golom Šimića na samom kraju utakmice, više sretno nego zasluženo. Bilić je startao sa pobjedom protiv B reprezentacije Italije..
    ZooM
  • Anonymous815.08.2013. u 14:49
    samo cu ovo reci napad solidan,mnogo prilika dudu fantastićan... veza nezainteresirana a obrana u pićki materinoj... ŠTIMAC doviđenjaaaaa -.-
    Anonymous8
  • Obrisan korisnik15.08.2013. u 14:40
    Nakon pretprošle utakmice reprezentacije 90% komentara hvalilo je Milića kao da je s neba pao. Danas potpuno druga priča. Ne samo da Štimac nema pojma što radi, nego su i komentari na ovom forumu pomalo nedosljedni. Sad je i Strinić super izbor??!!Sjećam se kad je Bilić preuzeo reprezentaciju... [više na forumu]