Kostarikanci prekinuli američki pobjednički niz i došli korak bliže Brazilu

Ivor Krapac • subota, 07.09.2013.

Osim u Europi, kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo 2014. godine u Brazilu u petak su se igrale i drugdje. U zoni Srednje i Sjeverne Amerike i Kariba, do vrijedna tri boda došla je Kostarika, koja je zaustavila sveukupno 12 utakmica dugi pobjednički niz SAD-a. Honduras se pobrinuo za dobre vijesti za svoje navijače u Meksiku, na stadionu Azteca, nanijevši domaćoj reprezentaciji tek drugi kvalifikacijski poraz ikada na tom terenu...

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Brazilu u zoni Srednje i Sjeverne Amerike i Kariba u petak su nastavljene po jednom domaćom i gostujućom pobjedom, u izvedbi Kostarike, odnosno Hondurasa, dok su Panama i Jamajka odigrale bez pobjednika.

Sjedinjene Američke Države su u San Jose doputovale u velikom pobjedničkom nizu, sa sveukupno 12 dobivenih utakmica zaredom, ali reprezentacija koju s klupe vodi Jürgen Klinsmann nije uspjela nastaviti tu seriju. Kostarika je na domaćem terenu slavila s 3:1, čime je izbila na prvo mjesto u skupini završnog dijela kvalifikacija, s bodom prednosti pred SAD-om.

U dolasku do pobjede, Kostarikanci su obavili velik dio posla već u prvih 10 minuta, pogocima Johnnyja Acoste (3') i Celsa Borgesa (10'). Amerikancima je u 43. minuti pogotkom iz 11-erca nadu vratio Clint Dempsey, ali sve dvojbe otklonjene su u drugom poluvremenu, pogotkom Joela Campbella (76') za završnih 3:1 za domaćine.

Bez obzira na poraz, Amerikanci i dalje stoje dobro u lovu na jedno od prva tri mjesta, koja izravno vode u Brazil. Za razliku od SAD-a, Meksiko ne stoji tako dobro. Momčad koju vodi Jose Manuel de la Torre u petak je na domaćem terenu, na stadionu Azteca, pretrpjela poraz od Hondurasa (2:1), a poslije tog rezultata, Meksikanci se nalaze na četvrtom mjestu ljestvice tri kola do kraja. Ostane li tako, čekaju ih dodatne kvalifikacije protiv Novog Zelanda, ali problematično im je što je petoplasirana Panama sada samo s bodom zaostatka.

Poraz od Hondurasa na Azteci Meksiku je bio tek drugi kvalifikacijski u povijesti na tom stadionu. Prvi se dogodio 2001. godine, kada su u kvalifikacijama za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji izgubili od od Kostarike.

Hondurašani su u petak izveli preokret poslije zaostatka od 1:0 na kraju prvog poluvremena. Za domaće je u šestoj minuti zabio Oribe Peralta, a za slavlje gostiju su se u nastavku u razmaku od samo dvije minute pobrinuli Jerry Bengtson (64') i Carlo Costly (66').

U petak su se susrele i Panama i Jamajka, momčadi sa začelja ljestvice, a njihov dvoboj u Panama Cityju okončan je bez pogodaka. Jamajčani su od 58. minute bili s igračem manje, poslije drugog žutog kartona Rodolpha Austina.

• Seattle07.09.2013. u 17:16
    Kostarika i Honduras su bolji od dosta evropskih repki. Gledam ih stalno i nisu nimalo naivni.
    Seattle
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 12:25
    Mogao bi na kraju Meksiko ostat bez svjetskog prvenstva, samo jedna pobjeda u 7 utakmica i to protiv ne tako jakih ekipa. Rađe bi njih gledao nego Kostariku i Honduras