Reprezentacija - prijateljske utakmice, 10.09.2013, 13:00 h, Jeonju, stadion Jeonju World Cup, gledatelja: 30.000

Bernard Jurišić • utorak, 10.09.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija vraća se s pobjedom s dalekog gostovanja u Južnoj Koreji. Nakon prvih 45 minuta u kojima nije bilo pogodaka, Vida i Kalinić doveli su Hrvatsku u prednost, a konačan rezultat postavio K.H.Lee u posljednjim trenucima...

Kook-Young Han
46'
14
Il-Lok Yun
72'
10
Keun-Ho Lee
78'

Igor Štimac

Hrvatska je u Južnu Koreju otputovala s pričuvnim snagama, bez Modrića, Mandžukića, Ćorluke, Šimunića, Olića, Pletikose, Jelavića i Vukojevića, dok su Kovačić i Rebić nakon Beograda otputovali u Ukrajinu na utakmicu U21 reprezentacije.

"Šarena" momčad koju je probrao Igor Štimac u prvom je poluvremenu ostavila solidan dojam. Usprkos napornoj utakmici u petak i napornom putovanju nije izgledalo kao da Srni, Rakitiću i ostalima nedostaje svježine.

Više debitanata nego utakmica

Izbornik Igor Štimac nastavio je sa "širenjem baze" što se tiče reprezentacije. Vratari Dario Krešić i Antonijo Ježina, te Marin Tomasov danas su ubilježili svoj prvi reprezentativni nastup. Time se broj igrača koji su debitirali u Štimčevoj jednogodišnjoj izborničkoj eri već popeo na 15, u 13 odigranih utakmica.

Prije Krešića, Ježine i Tomasova Štimac je u reprezentativnu vrstu uveo Maloču, Vukušića, Radoševića, Sammira, Andrijaševića, Ademija, Kovačića, Halilovića, Bubnjića, Milića, Pivarića i Rebića.

Debitant u Štimčevoj eri je i napadač Rijeke Leon Benko, kojeg sedam i pol godina nije bilo u A reprezentaciji. Debitirao je 2006. kao igrač Varteksa kod Zlatka Kranjčara na Carlsberg kupu u Hong Kongu protiv Hong Konga i - Južne Koreje.

U prvih 45 minuta Hrvatska je dvaput ozbiljno zaprijetila. U 6. minuti je Eduardo ostavio loptu Kaliniću na udarac, lopta je fijuknula malo preko grede, dok je u 35. minuti Perišićevo dodavanje Rakitić iskoristio za snažan udarac sa 16 metara, kojeg je domaći vratar Jung uspio odbiti.

Korejci su tek jednom ozbiljnije ugrozili naša vrata, no nakon gužve kroz koju je B.K.Kim provukao loptu Krešić je dobro reagirao.

U drugo poluvrijeme puno su odlučnije istrčali Korejci. U tri su navrata bili blizu vodećem pogotku, dvaput je Chung-Yeong Lee izlazio oči u oči s Krešićem, ali nije imao dobar završni dodir. I taman u vrijeme kad je korejski pritisak rastao, Hrvatska je povela.

Rakitić je u 65. minuti izveo slobodan udarac prema desnoj vratnici, Benko je glavom vratio loptu u peterac gdje ju je dočekao Domagoj Vida i glavom skrenuo u mrežu. Bio je to prvijenac Vide u hrvatskom dresu.

Ugasili su se potom Korejci i na tribinama i na travnjaku, a Hrvatska je samo šest minuta kasnije to opet iskoristila. Perišić i Pivarić su lijepo izigrali korejsku obranu na lijevom krilu, Pivarić je ubacio pred peterac, a tamo Nikola Kalinić snažnim skokom zakucao loptu u mrežu za 0:2.

Korejci su uspjeli zabiti počasni pogodak u četvrtoj minuti sučeve nadoknade, kada je Keun-Ho Lee glavom poslao loptu u mrežu samo dvadesetak sekunda nakon što je na vrata stao drugi vratar-debitant Antonijo Ježina.

Hrvatska je tako i bez glavnih igrača uspješno odradila gostovanje u Južnoj Koreji i s nešto boljom atmosferom se može posvetiti završnici kvalifikacija za SP 2014.

• beaver10.09.2013. u 22:53
    @el_pistolero ...kalinic je u nogometnom smislu Olic ali bez golova. igra na silu i ne misli ili nemoze misliti. suradnja sa suigracima mu je 0. evo Benko udje i odmah namjesti gol i tu je razlika.
    beaver
  • Sensation10.09.2013. u 22:00
    nisam mogao gledati tekmu, jel moze netko napisati kakvu formaciju je igrao, i kako su igrali neki pojedinci, zanimaju me halilovic, perisic i obrana najvise. poz