Slovenija osigurala Svjetsko prvenstvo, Srbiji još jedna prilika

Ivor Krapac • četvrtak, 19.09.2013.

Slovenski košarkaši završit će Europsko prvenstvo na domaćem parketu na najmanje šestom mjestu, čime su osigurali nastup na Svjetskom prvenstvu sljedeće godine u Španjolskoj. Slovenija je u razigravanju za plasman od pete do osme pozicije pobijedila Srbiju, koja će svoju ulaznicu za SP tražiti u utakmici za sedmo mjesto...

Slovenski reprezentativci uspjeli su se brzo oporaviti od četvrtfinalnog poraza protiv Francuske i ispadanja iz borbe za odličja na EP-u kojem su domaćini. U ogledu razočaranih iz utakmica odigranih u srijedu, Slovenija je s 92:74 pobijedila Srbiju i time rezervirala svoje mjesto na Svjetskom prvenstvu 2014. u Španjolskoj.

Dok su izabranici Božidara Maljkovića osigurali SP, Srbija će za to imati još jednu priliku. U subotu ih čeka utakmica za sedmo mjesto, posljednje koje vodi u Španjolsku.

Slovenija je u četvrtak rezultatski pobjegla već u prvoj četvrtini. Kako se pokazalo, utakmica je prelomljena vrlo rano, s izdanjem domaćina koje je i obrambeno i napadački bilo na razini iznad suparnika. Slovenci su na početku susreta bili čvrsti u obrani i brzo otvarali tranziciju, a kada im je krenuo vanjski šut, Srbija se našla u velikim problemima. U završnici prve dionice na semaforu je stajalo 28:10 za Maljkovićevu momčad.

Srbija u nastavku susreta nije potonula toliko duboko kao u četvrtfinalnom porazu od Španjolske, ali nije bilo ni dovoljno energije ili kvalitetne igre da bi Dušan Ivković mogao biti zadovoljan prikazanim. U drugoj, trećoj i posljednjoj četvrtini Srbi nisu bili na jednoznamenkastom zaostatku, a najbliže što su stigli bilo je -10, 33:23 sedam i pol minuta do kraja prvog poluvremena.

U susretu bez velike rezultatske neizvjesnosti, Sloveniju je prema pobjedi vukao Zoran Dragić (23 poena, devet skokova). Goran Dragić i Jaka Blažič imali su po 15 poena, Dragić s pet asistencija i četiri skoka, a Blažič s pet skokova. Za Srbiju je najviše zabio njihov dvojac pod obručima. Nenad Krstić ubilježio je 16 poena, četiri skoka i dvije blokade, a Đorđe Gagić 12 poena i šest skokova.

Eurobasket, za plasman od 5. - 8. mjesta:
Slovenija - Srbija 92:74 (30:16, 53:35, 71:55)

• matbaric20.09.2013. u 11:09
    Slovenci bolje izašli iz četvrtfinala, odlika jake momčadi, a susjedi Srbi ništa naročito ko i u svemu, kad se gubi, jednostavno palac dolje.
    matbaric
  • Obrisan korisnik20.09.2013. u 10:58
    raspali se srbi u paramparčad:) 90 koševa primili od cigana, pa 92 od janeza....puuuno previše za dudine momčadi. očito su prezeleni, nije lako sa 9 novaka u repki. još im se tijekom turnira marković ozlijedio.ruku na srce....od svih repki na ovom EP-u, srbija je najviše osakaćena ozljedama i... [više na forumu]
  • interreg19.09.2013. u 19:07
    Valjda nas sada vise nece njihovi forumasi ovdje gnjaviti sa svojim romanima o "belosvetskoj zaveri"... Jednostavno nisu dovoljno dobri...