Himki bez Eurolige, drugi polufinalni par kvalifikacija čine Oostende i Banvit

Kristijan Musa • srijeda, 02.10.2013.

Nakon što su svoj plasman u polufinale kvalifikacija za predstojeću Euroligu već osigurali Oldenburg i Lietuvos Rytas, to su još učinili i Oostende te Banvit. Belgijski Oostende trenera Darija Gjergje svladao je ponajvećeg favorita turnira Himkija, za koje su igrali Marko Popović i Krešimir Lončar, dok je Banvit slavio protiv češkog Nymburka…

Jedan od glavnih favorita za posljednje mjesto u ovosezonskoj košarkaškoj Euroligi, moskovski Himki izgubio je u četvrtfinalnom susretu kvalifikacija od belgijskog predstavnika, Teleneta iz Oostendea rezultatom 90:79. Bila je to zanimljiva utakmica, koja je gotovo cijelim svojim tijekom bila u rezultatskoj neizvjesnosti. No, momčad Darija Gjergje se uspjela odvojiti od favoriziranih Moskovljana u posljednjim minutama utakmice te ju je mogla mirno privesti kraju.

Rusi su furiozno krenuli u utakmicu, činilo se da će tako izgledati cijeli susret. No, Belgijci su bili momčad koja se češće nalazila u prednosti, u posljednju minutu su ušli s prednošću od osam poena koju su do kraja utakmice uspjeli i povećati na 11 poena razlike. Presudile su trice Pierrea Antoinea Gilleta te slobodna bacanja Dušana Đorđevića, Andrije Stipanovića i Ryana Thompsona u posljednjim minutama utakmice.

Himkiju nisu bila dovoljna ni 32 poena njihovog centra Paula Davisa, od kojih je 20 zabio u prvih 20 minuta. Jedini njegov ozbiljni pratitelj bio je finski reprezentativac Petteri Koponen sa 16 poena. Određenu minutažu u dresu Himkija dobili su i Marko Popović te Krešimir Lončar. Lončar je odigrao nepune četiri minute (zbog ozljede nije više ulazio u igru) te ubacio dva poena (1/3 za dva), dok je Popović odigrao 17 minuta postigavši pet poena uz katastrofalan šut (0/2 za dva, 1/7 za tri, 2/2 slobodna). Oostende je pak imao širi popis strijelaca. Thompson je ubacio 19 poena, čak 15 u prvome dijelu. Gillet je dodao 16 poena,a Quentin Serron 10. Valja spomenuti i učinke Andrije Stipanovića (devet poena i devet skokova), Jareda Berggrena (osam poena i 11 skokova) te Dušana Đorđevića (sedam poena i osam asistencija).

Belgijci će u polufinalu igrati s turskim Banvitom, koji je u drugom susretu večeri svladao Nymburk 87:78. Česi su bolje započeli utakmicu, u par navrata su vodili sa pet poena razlike, da bi se koncem prve dionice Banvit uspio probuditi i preokrenuti rezultat. Od početka druge četvrtine (30:28) Nymburk više nije dolazio do vodstva te je turska momčad lakoćom kontrolirala utakmicu do samoga kraja. U nekoliko navrata vodili su s 15 poena razlike, da bi se pred kraj ipak malo opustili te utakmicu završili pobjedom od devet poena razlike.

Najzaslužniji za pobjedu Banvita su Keith Simmons sa 16 poena i Sammy Mejia s 14. Chuck Davis je dodao 10, dok je Earl Rowland utakmicu završio s učinkom od devet poena i 13 asistencija. Poraz Nymburka nije uspio spriječiti ni Tre Simmons sa svojim fantastičnim učinkom od 27 poena, sedam asistencija i šest skokova. Osim Simmonsa jedini dvoznamenkasti u redovima češkog predstavnika bili su Rasid Mahalbašić sa 15 te Radoslav Rancik sa 12 poena.

Utakmice polufinala euroligaških kvalifikacija igrat će se u četvrtak. U 17 sati je na rasporedu susret između Lietuvos Rytasa i Oldenburga, dok Oostende i Banvit svoju utakmicu polufinala igraju u 19:30. Finale je na rasporedu samo dan kasnije. Podsjetimo, pobjednik ovog turnira plasirat će se kao posljednja momčad u skupinu D Eurolige.