Đoković i Nadal blizu novog okršaja u finalu, Dodig i Melo sve bliže Londonu

Vedran Babić • petak, 11.10.2013.

Završen je četvrtfinalni dan na Masters 1000 turniru u Šangaju. Među posljednja četiri plasirali su se svi favoriti - Novak Đoković, Rafael Nadal, Juan Martin Del Potro i Jo-Wilfried Tsonga...

Novak Đoković i Rafael Nadal na korak su od još jednog međusobnog susreta u finalu. Nakon Pekinga prošlog tjedna, u borbi za naslov mogli bi se naći i u Šangaju. Na putu do novog međusobnog dvoboja stoje im Jo-Wilfried Tsonga odnosno Juan Martin Del Potro.

Branitelj naslova, Đoković, izgubio je prvi set protiv Gaela Monfilsa, no odličnom igrom u sljedeća dva seta prošao je dalje (6:7 (4), 6:2, 6:4). Odlučujući break u trećem setu Đoković je napravio kod 3:3. U međusobnim ogledima s Francuzom Đoković sada vodi 9-0.

Ništa bolji omjer nema ni Stanislas Wawrinka protiv Nadala. Španjolac je sa 7:6 (10), 6:1 došao do svoje 11. pobjede u isto toliko susreta sa Švicarcem, koji mu nikada nije uzeo ni set!

Po rezultatu je jasno kako je prvi set prelomio odluku o pobjedniku. U prvoj su dionici oba tenisača prokockala nekoliko set-lopti prije nego što je Nadal kod 11-10 ipak uspio osvojiti set.

Del Potro je pobjedom nad Nicolasom Almagrom 6:4, 6:3 došao na jednu pobjedu od plasmana na Barclays ATP završnicu u Londonu. Argentinac je nominalno peti u "utrci" za London, no u stvarnosti je četvrti jer je ispred njega Andy Murray, koji je već otkazao svoj nastup.

U borbi za London je i Tsonga, koji je s glatkih 6:2, 6:3 eliminirao Floriana Mayera. Tsonga je u borbi za završni turnir preskočio sunarodnjaka Richarda Gasqueta na nominalno devetoj poziciji i približio se osmoplasiranom Rogeru Federeru na 135 bodova. Ako se plasira u finale, prestići će Švicarca.

A u borbi za London, ali u konkurenciji parova, je i Ivan Dodig. U suradnji s Brazilcem Marcelom Melom Hrvat je porazio Qureshija i Rojera 7:6 (4), 6:3. Hrvatsko-brazilska kombinacija tako se probila sa šeste na petu poziciju poretka za London, preskočivši upravo Qureshija i Rojera.

U polufinalu Dodig i Melo imaju priliku za revanš protiv braće Bryan, koja su ih porazila u finalu ovogodišnjeg Wimbledona.

ATP Masters 1000 Šangaj, četvrtfinale:
Đoković (Srbija, 1) - Monfils (Francuska) 6:7 (4), 6:2, 6:4
Tsonga (Francuska, 7) - Mayer (Njemačka) 6:2, 6:3
Del Potro (Argentina, 6) - Almagro (Španjolska, 15) 6:3, 6:3
Nadal (Španjolska, 2) - Wawrinka (Švicarska, 8) 7:6 (10), 6:1

Četvrtfinale parova:
Dodig/Melo (Hrvatska/Brazil, 5) - Qureshi/Rojer (Pakistan/Nizozemska, 4) 7:6 (4), 6:3