SP 2014. kval. skupina A, 15.10.2013, 21:00 h, Glasgow, stadion Hampden Park, gledatelja: 30.000
Suci: Ovidiu Hategan, Nica, Sovre (svi Rumunjska)

Bernard Jurišić • utorak, 15.10.2013.

Hrvatska nogometna reprezentacija po prvi put u svojoj povijesti doživjela je tri poraza u kvalifikacijama za veliko natjecanje. Iako su i izbornik i igrači najavljivali "iskupljenje u Glasgowu", Hrvatska je još jednom potonula u poraz i u mučnoj atmosferi dočekuje dodatne kvalifikacije...

Graham Dorrans
77'
14
James McArthur
82'
15
Chris Burke
89'
Gordon Strachan
19
(do 69')
14
(do 59')
Igor Štimac

Hrvatska je u Glasgow otišla povratiti dobre vibracije za dodatne kvalifikacije. Uz opasnost da drugim žutim kartonom izgubi neke od čak devetorice igrača koji su protiv Škotske tražili pobjedu.

Otvaranje je bilo dobro, Hrvatska je odmah preuzela kontrolu nad loptom, ali do 23. minute nismo konkretnije zaprijetili. Tada je Mandžukić varkom tijela prevario vratara McGregora, ali nije uspio iskontrolirati loptu dovoljno da bi je uputio prema mreži.

Vukojević jedini bez doigravanja

Devetorici hrvatskih reprezentativaca koji su bili u Glasgowu prijetio je drugi žuti karton i neigranje u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija. Ognjen Vukojević jedini je od njih i dobio javnu opomenu i na njega Igor Štimac neće moći računati u prvoj utakmici doigravanja u studenome.

A onda je Škotska povela na gotovo istovjetan način kao i Belgija u petak. Iz hrvatskog posjeda i krivog dodavanja sijevnula je kontra Škotske, Mulgrew je ubacio s lijeve strane na drugu vratnicu gdje je Robert Snodgrass nadskočio loše postavljenog Lovrena i glavom sproveo loptu u mrežu za škotsko vodstvo.

Samo tri minute kasnije grogirana Hrvatska mogla je primiti i drugi gol. Snodgrass je još jednom dobio dobru loptu i snažno pucao prizemno prema daljem kutu, Pletikosa je uspio vrhovima prstiju skrenuti put lopti koja je završila na vratnici i odbila se u teren. Sreća je bar malo pomazila Štimčevu družinu.

Do poluvremena je Mandžukić zaprijetio na ubačaj Srne, ali njegov se volej iz srca kaznenog prostora od poda odbio preko grede.

U drugo poluvrijeme Štimac je ušao bez zamjena, a najbolja hrvatska prigoda stigla je nakon što je napravio prvu. Kranjčar je u 65. minuti pravovremeno proigrao Eduarda koji je projurio i pored vratara McGregora, ali inercija ga je odvukla u prevelik kut iz kojeg nije uspio pogoditi praznu mrežu.

A onda situacija koja je dobro dočarala stanje duha u našoj reprezentaciji. Rumunjski sudac u 72. minuti pokazao je na bijelu točku nakon okršaja Vide i Anye u kaznenom prostoru.

Stipe Pletikosa obranio je penal Bannanu, a dok su ostali naši igrači gledali što se događa Steven Naismith je utrčao duboko u kazneni prostor i poslao loptu u mrežu za 2:0. Štimčeva družina nije ni izbliza izgledala kao momčad koja bi se iz tog minuta mogla vratiti.

Hrvatska se tako u Glasgowu nije ni naigrala, ni uigrala, ni podigla atmosferu. Ispred nas je mučnih mjesec dana priprema za dodatne kvalifikacije u kojima Hrvatska, s obzirom na prikazano u zadnjim utakmicama, neće biti favorit bez obzira koga u ždrijebu dobila.

• Obrisan korisnik16.10.2013. u 14:19
    car je gol! kad je trebalo neš pokazat štimac nije imao ništa! fala bogu da je otišao jer to isto bi pokazao i u doigravanju, jednostavno nije za trenera,a sve čime se hvali, još je i kukavica..sad daje otkaz kad je sve živo razjebao!
  • Obrisan korisnik16.10.2013. u 12:55
    samo me je strah koga će dovesti, Ivanković je na sreću zauzet, Jurčić je nadajmo se na odmoru... nama treba netko tko neće prodavati Sammira i sl. A Kalinić ... ne želim pljuvati, ali imamo bolje od njega, to je izbornikov problem što si je prijatelj s određenim igračima i što je nesposoban.
  • Obrisan korisnik16.10.2013. u 08:51
    Hvala kurcu da sam negdje pročitao nešto dobro o Striniću !!!!!!
  • Obrisan korisnik16.10.2013. u 06:28
    Ne da mi se pisati o svemu ovome sto ste vec svi prozvakali uzduz i poprijeko, jer je stav "naroda", a ne sacice huligana, vec odavno poznat. Samo bih htio reci moje misljenje o Strinicu koji je po meni bio jedna od rijetkih svijetlih tocaka u ove dvije utakmice. Dugo vremena nisam mogao shvatiti... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.10.2013. u 00:42
    Po meni očekivana utakmica naših. Drago mi je da se Štimcu sva ona bahatost i umišljenost obila o glavu. Ne pamtim ni da je Mourinho izjavljivao da ide na trening za bilo koju utakmicu, posebno ne protiv ekipe koja ga je nadigrala na domaćem terenu. Što se tiče same tekme misliim da je osnovni... [više na forumu]