Real ponizio Markotin Brose Baskets, Olympiacos na krilima Spanoulisa do pobjede u Istanbulu

Kristijan Musa • četvrtak, 24.10.2013.

Odigrano je pet utakmica drugog kola košarkaške Eurolige po skupinama. Branitelji naslova, grčki Olympiacos je slavio gostujuću pobjedu u Istanbulu kod Galatasaraya, dok su vrlo uvjerljive upisali Real Madrid i Maccabi Tel Aviv. Nastupila su i tri hrvatska košarkaša te se svaki od njih upisao u strijelce...

Skupina B

Real Madrid je nakon uvjerljive gostujuće pobjede protiv Žalgirisa u okviru drugog kola dočekao Brose Baskets iz Bamberga. Madridski klub je furiozno krenuo u utakmicu, tako što je nakon deset minuta igre vodio sa 11 poena razlike, a do poluvremena tu prednost povećao na 21 poen (42:21). Španjolci su i u nastavku bili dominantniji te „demolirali“ Brose Basketsa sa čak 40 poena razlike.

Pablo Laso je takvu situaciju na parketu znao iskoristiti, tako što je dosta rotirao i ponudio svakom igraču određenu minutažu. Među njima je bio i hrvatski reprezentativni razigravač Dontaye Draper, koji je u 12 i pol provedenih minuta odigrao odličnu rolu te postigao devet poena (2/2 za dva, 1/2 za tri, 2/2 slobodna) uz tri ukradene lopte.

U konačnoj pobjedi Reala 98:58 najučinkovtiji su bili Sergio Llull sa 16 poena (5/9 iz igre), Felipe Reyes sa 13 poena (5/8) i sedam skokova te Nikola Mirotić sa 12 poena (3/7) i osam skokova. U redovima njemačke momčadi najbolji su bili Jamar Smith sa 11 (4/10) te Casey Jacobsen sa 10 poena (3/6). Damir Markota je također bio jedan od boljih u redovima Nijemaca sa devet postignutih poena (4/8), pet skokova i dvije asistencije.

U drugoj utakmici skupine Armani Milano je na svom parketu dočekao Žalgiris. Nakon domaće blamaže od Reala, Žalgiris je doživio novi poraz. Milano je pobijedio 82:75 te tako stigao do svoje prve pobjede u okviru ovosezonske Eurolige. Domaći su svoju pobjedu većinom izgradili u prvom dijelu, da bi u nastavku rutinski utakmicu priveli kraju.

Nicolo Melli sa 20 poena (9/10) i devet skokova, David Moss sa 16 poena (6/10) te Curtis Jerrells sa 14 poena (6/10) i šest asistencija su predvodili momčad Milana do pobjede. U redovima poraženih najučinkovitiji su bili Martynas Pocius (4/9) i Paulius Jankunas sa po 16 poena, dok je Robertas Javtokas dodao 12 poena (4/5) uz šest skokova. Veteran Šarunas Jasikevičius je također bio jako dobar u redovima litavske momčadi sa 10 postignutih poena. Preostali susret ove skupine igrati će Anadolou Efes i Strasbourg.

Skupina C

Odigran je prvi dvoboj euroligaške skupine C, a branitelji naslova su uspjeli doći do druge pobjede nakon što su prošlog tjedna kod kuće svladali Unicaju. Istanbulski Galatasaray je poveo u prvim minutama utakmice, ali jednom velikom serijom koju je pokrenuo Vassilis Spanoulis, Olympiacos je došao do prednosti od 12 poena razlike do kraja prvog poluvremena.

Domaći su odigrali vrlo dobru treću dionicu te su bili na pragu velikog preokreta. Nakon tri odigrane četvrtine prednost gostiju stopljena je na samo dva poena razlike. No, u posljednjem periodu od deset minuta Olympiacos radi novu seriju te u konačnici slavi pobjedu od 11 pogodaka razlike (78:67).

Vassilis Spanoulis je sa 18 poena (6/15) i tri asistencije predvodio napad Grka, dok ga je pratio Mathew Lojeski sa 15 poena (5/9) i pet skokova. Domaće su igrali na pogon Natea Jawaija, koji je postigao 22 poena (7/8) uz pet skokova. Carlos Arroyo i Erwin Dudley ubacili su po 10 poena, Dudley uz sedam skokova.

Skupina D

Prva utakmica euroligaškog programa za četvrtak je odigrana je u Kubanu, gdje je domaći Lokomotiv slavio sa 68:53 protiv Lietuvos Rytasa. Rusi su tako stigli do druge euroligaške pobjede, dok su Litavci ispustili priliku da se domognu svoje druge pobjede nakon iznenađujućeg slavlja protiv Panathinaikosa. Lokomotiv je pak protiv pobjednika kvalifikacijskog turnira odigrao odličnu utakmicu te bez ispuštanja vodstva zabilježio uvjerljivu pobjedu.

Derrick Brown je sa 22 poena (11/14) predvodio napad Lokomotiva, dok Richard Hendrix sa 17 poena (7/10) i 11 skokova zatvara krug igrača sa dvoznamenkastim brojem poena. Hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon postigao je četiri poena (1/5) uz pet skokova. Goste iz Vilniusa su predvodili Andreas Glyniadakis (4/5) te Martynas Gecevičius (3/6) sa po 11 postignutih poena.

Drugu utakmicu u ovoj skupini u izraelskoj prijestolnici su odigrali Maccabi i beogradska Crvena Zvezda. Maccabi je ostvario domaću pobjedu od 14 poena razlike (96:82) nakon poraza od Laboral Kutxe. Izraelci su odigrali odličnu utakmicu te imali jako raspoložene strijelce. Sedam od osam igrača, koji su se uspjeli upisati u listu strijelaca utakmicu je završilo sa dvoznamenkastim učinkom poena.

Najučinkovitiji od njih bio je Devin Smith sa 17 poena (7/10), Joe Ingles je ubacio 16 poena (5/9) uz pet asistencija, dok su Sofoklis Schortsanitis i Shawn James upisali po 14 poena. U redovima poraženih najbolji pojedinac bio je Boban Marjanović sa 20 postignutih poena (9/12) uz 13 skokova, dok je Jaka Blažič zabilježio 17 poena (6/11), od kojih je veliki dio postignut u prvih 20 minuta. Posljednju utakmicu drugog kola skupine D odigrat će Panathinaikos i Laboral Kutxa.