Zimski sportovi

Željka Jurkas • četvrtak, 14.11.2013.

Noć sa srijede na četvrtak vidjela je tri dinamične utakmice NHL-a: Wild je produžio seriju domaćih pobjeda na četiri, Philadelphia je u gostima svladala velike rivale Penguinse, a Oilersi su upisali svoj četvrti poraz u nizu bez postignutog pogotka kod kuće...

Minnesota je ušla u utakmicu sa trenutno najboljom serijom NHL-a, 7-1-1 i željom da izbriše gorak okus poraza u Torontu u kojem su nadpucali Leafse 37-14. Vratari s obje strane su dali značajni doprinos i ton igri od samog početka. Bernier je već u prvih par minuta pokazao da će teško pustiti pak preko gol-linije, a Minnesotin Backstrom rano u prvoj trećini otišao je iz utakmice nakon starta Kadrija te između vratnica staje Harding koji se dobro snalazio i odlično branio u ključnim trenucima. “Uvijek je nešto zbog čega nisi 100 posto“, rekao je Harding. “Ali na kraju svega, moraš izaći i napraviti najbolje što možeš.“

Torontov Raymond zabio je na odbijanac sredinom druge trećine te se dugo vremena čini da će to biti jedini pogodak utakmice, pogotovo nakon što su se Leafsi uspješno obranili ukupno devet minuta s igračem manje (isključenje Kadrija zbog starta na Granlundu je rezultiralo s pet od tih devet minuta) u zadnjoj trećini. U zadnjih pet minuta Parise s(p)retno uspijeva odbiti pak iza Berniera i uvodi utakmicu u produžetke koji nisu dali pobjednika.

Wild je bio uspješniji u izvođenju kaznenih udaraca te se na listu uz Parisea (34. gol karijere iz kaznenog udarca) upisuje i Pominville za konačnih 2:1. Valja napomenuti da je Ryan Sutter, branič Minnesote proveo na ledu 36 minuta, što ukupno čini 108:19 u zadnje tri utakmice te je najviše vremena provedeno u igri otkako se 2000. počelo brojanje.

Philadelphia je došla u Consol na svoju drugu utakmicu u dva dana sa serijom od dvije pobjede. Domaćini su ih dočekali s dva poraza, i, što je bitnije, dosta problema u realizaciji glavnih zvijezda Crosbyja i Malkina. Dinamično, energično, s puno izmjena i udaraca prema golu igralo se prve dvije trećine. Prvi se na listu strijelaca upisao Schenn koji je u prvoj trećini lijepim udarcem iz zgloba matirao Fleuryja.

“Schenn realizira. Dobar je oko mreže, uspijeva pospremiti pak. On je jedan od onih koji znaju kako zabiti gol, kako skupljati bodove i pomoći momčad realizirajući“, rekao je trener Flyersa Craig Berube. Crosby zabija za izjednačenje u akciji s igračem više sredinom druge trećine i prekida svojih sedam utakmica bez pogotka. Flyersi odgovaraju na isti način, Schennovim drugim golom iz akcije s igračem više. Veliki dio zadnje trećine je u odnosu na ostatak utakmice bio dosta usporen s udarcima koje su Fleury i Emery bez problema rješavali.

Zadnji nalet Pingvina Flyersi uspješno odbijaju i izjednačuju međusobne susrete ove sezone na 1-1. Na kraju, kapetan Pittsburgha je najbolje sažeo: “Dobar početak ne garantira hoćeš li zabiti ili ne. Treba realizirati kroz cijelu utakmicu.“

Trenutno zadnja ekipa Zapada dočekala je Starse odlučna u namjeri da napokon počne zabijati pred domaćom publikom, no vratar Lehtonen je u prvih par obrana pokazao da to neće biti slučaj. “Ovo je izrazito frustrirajuće“ rekao je kapetan Ference. “Bila je to jedna od onih utakmica u kojima možeš izdvojiti jako puno pozitivnih stvari, ali na kraju, treba obaviti posao i zabiti.“

Sredinom druge trećine Peverly zabija za početno vodstvo Dallasa koje se na kraju treće povećava na 3:0 golovima Seguina i Roussela u praznu mrežu Oilersa. Lehtonen je prvim zaključavanjem mreže ove sezone ostavio Edmonton na ukupno 182:04 minute bez postignutog pogotka kod kuće.