Pobjeda Barcelone u Beogradu, iznenađujući porazi Bayerna i Maccabija

Kristijan Musa • četvrtak, 21.11.2013.

Košarkaši Barcelone svladali su u Pioniru aktualne prvake ABA lige beogradski Partizan u osam pogodaka i sedam skokova Ante Tomića, izraelski Maccabi iz Tel Aviva upisao je domaći poraz od Laboral Kutxe, dok je istu sudbinu doživio i münchenski Bayern porazom od poljske Zielone Gore. Moskovski CSKA je pak slavio na svom parketu protiv Nanterrea, dok je atenski Panathinaikos svladao Lietuvos Rytas.

Slavlje Barcelone u Pioniru, CSKA uvjerljiv protiv Nanterrea

Barcelona je upisala više nego uvjerljivu pobjedu na gostovanju u beogradskom Pioniru kod Partizana, nakon što su domaći u prvih deset minuta pružili dobar otpor, sličan onomu kakav su prezentirali u domaćem susretu protiv Fenerbahčea. Veliki dio svoje pobjede izgradili su u drugoj dionici, u kojoj su stekli prednost od 12 poena razlike. Do kraja utakmice su svoju prednost uspjeli povećati te slaviti pobjedu od 82:64.

Partizanu nisu bila dovoljna ni 24 poena ponajboljeg mladog srpskog košarkaša Bogdana Bogdanovića (9/19), Tarence Kinsey je dodao 11 poena (5/10), dok je Joeffrey Lauvergne upisao devet poena (3/8) i 12 skokova. Gostujuću momčad su predvodili Alejandro Abrines s 19 poena (8/14), Jacob Pullen ga je pratio s 13 poena (5/7), dok je hrvatski centar Ante Tomić ubacio osam poena (4/10) uz sedam skokova i četiri asistencije. Drugi hrvatski košarkaš u redovima Katalonaca Mario Hezonja je upisao tri poena (1/2) u pet minuta igre.

U drugoj utakmici skupine A moskovski CSKA je zabilježio rutinsku pobjedu nad francuskim Nanterreom od 72:60. Francuzi su odigrali odličnu prvu dionicu te poveli s pet poena razlike, ostavivši CSKA na svega devet postignutih poena. No, Moskovljani su u drugoj i trećoj četvrtini preokrenuli utakmicu te poveli s 18 poena razlike. Do kraja utakmice su gosti uspjeli tek donekle ublažiti poraz do konačnih -12.

CSKA je išao na pogon Jeremyja Parga sa 14 poena (5/11), Vladimir Micov je dodao 11 poena (5/6), dok je Kyle Hines ubacio deset poena (4/5). DeShaun Thomas je s 18 poena (6/12), Trenton Meachan je upisao 11 poena (4/9), a David Lighty deset (3/9).

Tijesna pobjeda Galatasaraya, Poljaci slavili u Münchenu

Istanbulski Galatasaray je u jednoj izrazito neefikasnoj utakmici upisao pobjedu nad Montepaschijem 54:52. Turski predstavnik je svoja ključna dva poena prednosti stekao u trećoj dionici, u onoj najučinkovitijoj u cijeloj utakmici (34 poena).

I sveukupna neefikasnost nije ometala Popsa Mensah-Bonsua da sa 16 poena (8/12) i 16 skokova predvodi domaću momčad, dok je Sinan Güler bio njegova jedina dvoznamenkasta pratnja s 12 poena (5/10). Jedini dvoznamenkasti igrač u redovima momčadi iz Siene bio je Daniel Hackett sa 16 poena (5/17) i šest skokova, dok je vrijedan spomena i učinak Othella Huntera s 13 skokova.

Poljski predstavnik u najjačem europskom klupskom košarkaškom natjecanju, Zielona Gora je sa 78:71 svladala münchenski Bayern, koji je nakon odličnog otvaranja trenutno na omjeru 3-3. Poljaci su svoj materijal za pobjedu izgradili u trećoj dionici, koju su pobijedili s 15 poena razlike.

Najbolji u redovima gostiju je bio Vladimir Dragičević s 19 poena (7/11) i 11 skokova, Przemyslav Zamojski i Christian Eyenga su dodali po 14 ubačaja. Bavarce je predvodio Nihad Đedović sa 17 poena (4/9), pratio ga je Malcolm Delaney s 13 poena (5/11).

Iznenađujući poraz Maccabija, Panathinaikos slavio protiv Lietuvos Rytasa

U skupini D je atenski Panathinaikos svladao Lietuvos Rytas s 80:72 nakon 30 neučinkovitih i deset posljednjih minuta s mnoštvom poena. Litavci su do poluvremena stekli prednost od 13 pogodaka razlike, no domaći, za koje je i Roko Ukić odigrao 22 minute, su u nastavku odigrali znatno bolje te odradili jedan veliki preokret i upisali konačnu pobjedu od osam poena razlike.

Presudila im je sjajna treća dionica, koju su dobili s 25:8, ponajviše zahvaljujući svom jedinom raspoloženom igraču Jamesu Gistu, koji je ubacio 24 poena (9/14) i šest skokova. Prve pratitelje je imao u Antonisu Fotsisu i Dimitrisu Diamantidisu s po devet postignutih poena, dok je Roko Ukić upisao pet poena uz katastrofalan šut 2/10 te pet asistencija.

Stevan Jelovac je s 19 poena (7/11) predvodio napad Lietuvos Rytasa. Sasvim dobro su ga pratili i Martynas Gecevičius sa 17 poena (5/11) te Renaldas Seibutis s 15 poena (5/13) i sedam skokova.

Španjolska Laboral Kutxa je pak upisala još jedno iznenađenje u okviru prve večeri šestog kola košarkaške Eurolige. Naime, Baski su na gostovanju u Nokia areni u Tel Avivu svladali Maccabi s 70:65. Gosti su na svoju stranu prevagnuli duboko u drugom poluvremenu, iako su i jedini i drugi imali poprilično „siromašnu“ listu strijelaca.

Na kraju je Laboral do treće euroligaške pobjede predvodio Tibor Pleiss sa 16 poena (7/12) i sedam skokova, David Jelinek je ubacio 14 poena, dok je crnogorski reprezentativac Milko Bjelica upisao double-double učinak od 11 poena i deset skokova. Najbolji kod domaćih bio je Shawn James sa 16 postignutih poena (8/9) i šest skokova, David Blu je dodao 12, a Ricky Hickman 11 poena.