Cantu i Unics i dalje bez poraza u Eurokupu, Perasovićeva Valencia poražena u Ulmu

Branimir Korać • srijeda, 27.11.2013.

Nakon sedam odigranih kola u Eurokupu i dalje su jedine stopostotne momčadi Cantu i Unics. Talijani su ovaj put do pobjede stigli teško kroz produžetak dok je Unics uspješno odradio neugodno gostovanje u Turskoj...

Skupina A

Telenet Oostende Darija Gjergje nije imao nikakvih problema protiv Artlanda. Belgijci su lako slavili 87:71 u susretu u kojem je Artland od početka bio u podređenom položaju, a kada su se domaćini početkom drugog poluvremena odvojili, priči je bio kraj. Sjajan posao odradio je Andrija Stipanović s 20 poena (10/14) uz osam skokova, Mateusz Ponitka je dodao 12 poena (5/9), a Quentin Serron deset poena (4/4). U sastavu Artlanda Brandon Thomas je ubacio 19 poena (5/13) i uhvatio pet skokova.

Jedan od dva susreta koji su otišli u produžetak bio je onaj između Cantua i Le Mansa. U konačnici je Cantu uspio doći do pobjede 88:86 Le Mans se uspio vratiti iz teške situacije i izboriti produžetak, ali je tamo ipak upisao poraz, a Cantu je stigao i do sedme pobjede. Joe Ragland je bio najbolji s 23 poena (9/14) i pet skokova, a Pietro Aradori je dodao 15 poena (5/6) i sedam skokova. Kod Le Mansa Vaughn Duggins je ubilježio 16 poena (6/14), a Charles Kahudi 13 poena (5/7) i osam skokova.

Skupina B

Lošom igrom u završnici susreta Oldenburg je ubilježio pomalo neočekivani poraz na domaćem parketu od Chalona. Domaćin je u posljednjih pet minuta ušao s prednosti, ali nakon toga je stao i Chalon je to iskoristio te serijom 15:3 otišao do pobjede. Jon Brockman je bio nezaustavljiv sa 16 poena (7/11) i 13 skokova, a 16 poena je dodao i AJ Slaughter (6/9). Kod domaćina Julius Jenkins je ubacio 20 poena (7/17, trica 6/13), a Andrea Crosariol je dodao 14 poena (5/9) i pet skokova.

Bilbao je na svom parketu u produžetku poražen od Sassarija 93:91. Bio je to susret u kojem su se momčadi dosta izmjenjivale u vodstvu, a na kraju su gosti imali više sreće. U produžetku je Bilbao imao posljednji napad, ali German Gabriel je pogriješio i Sassari je slavio. Omar Thomas je predvodio goste s 21 poenom (5/11) i šest skokova, a Caleb Green je dodao 20 poena (6/12) i 11 skokova. Kod domaćina Gabriel je ubacio 20 poena (6/14) uz šest skokova, Fran Pilepić je za 27 minuta upisao 12 poena (4/6 za dva, 0/6 za tri) uz dva skoka, Damir Markota za 28 minuta je dodao osam poena (1/3 za dva, 1 za tri) uz deset skokova, a Zoran Vrkić je za 11 minuta dodao pet poena (1/1 za dva, 1 za tri).

Skupina C

Velimir Perasović i dalje muku muči s izostancima i gura sa sedam-osam igrača. Na gostovanju kod vrlo dobrog Ulma ipak nije uspio doći do pobjede, domaćin je bio bolji 92:84. Nijemci su iskoristili vrlo dobru šutersku večer i sa 61 posto ubačaja za dva te 55 posto ubačaja za tri poena stvarali su prevelike probleme Valenciji. Kontrolu nad utakmicom preuzeli su u drugoj četvrtini nakon čega više nisu dopustili Valenciji preokret. Cameron Long je bio najistaknutiji s 18 poena (7/10) i šest asistencija, a Philipp Schwethelm je dodao 14 poena (5/5). Kod Valencije standardno je najbolji bio Justin Doellman sa 16 poena (7/15) i sedam skokova.

Važan dvoboj igrali su Paris Levallois i Varese, susret koji je za poražen praktički značio eliminaciju. Na kraju su uspješniji bili Francuzi koji su slavili 77:65. Parižani su cijelim tijekom susreta bili bolji da bi Varese uspio u završnici smanjiti na 68:65. Ipak domaćin tada predvođen Danielom Ewingom i Jawadom Williamsom radi novi odmak i stiže do pobjede. Andrew Albicy je bio prvo ime kod domaćina s 15 poena (6/7), a Williams je dodao 14 poena (6/10) i osam skokova. Kod gostiju Keydren Clark je upisao 18 poena (6/14, trica 6/11), a Achille Polonara 15 poena (5/9) i šest skokova.

Katastrofalan poraz upisao je ASVEL na gostovanju u Ljubljani kod Union Olimpije. Furiozni ulazak Ljubljančana u drugo poluvrijeme riješio je pitanje pobjednika, a Olimpija je s petom pobjedom došla vrlo blizu drugog kruga. Odličnu utakmicu odigrao je Sasu Salin s 25 poena (8/10, trica 5/6) dok je Alex Stephenson dodao 15 poena (5/7) i deset skokova. Kod ASVEL-aGeorgi Joseph je ubacio 11 poena (5/8) i pet skokova.

Skupina D

Telekom Bonn je na svom parketu upisao vrlo važnu pobjedu protiv Gravelinesa 80:77. Domaćin je trebao pobjedu za ostanak u igri za prolaz i na kraju ju je i uspio ostvariti u tijesnoj završnici. Gravelines je pokazao da je neugodna momčad, bio je u igri za pobjedu do posljednjih sekundi, ali je ipak ubilježio drugi poraz. Po 15 poena u domaćem sastavu upisali su Benas Veikalas (6/13) te Jared Jordan (5/9) koji je dodao i pet asistencija. Kod gostiju Marcus Lewis je ubacio 24 poena (11/17) uz 11 skokova i šest asistencija.

Neraspoložena Alba u skupini D upisala je drugi poraz, ovaj put na gostovanju kod Zaragoze. Kombinacija dobre obrane domaćina i lošeg šuterskog dana gostiju odvela je Zaragozu do visokog slavlja 75:50 u kojem je važnu ulogu igrao i hrvatski reprezentativac Damjan Rudež. On je za 25 minuta ubacio 14 poena (4/4 za dva, 2/3 za tri) i tome dodao četiri skoka, a osim njega dobar je bio i Jonathan Tabu s 12 poena (3/5) i šest skokova. Kod Albe Reggie Redding je bio najefikasniji s deset poena (4/10) čemu je dodao i pet skokova.

Skupina E

Himki je lakoćom na svom terenu svladao bugarski Lukoil s 83:55 i tako stigao do šeste uzastopne pobjede u ovom natjecanju. Lukoil nije imao nikakve šanse, konstantno je bio u zaostatku i Rusi su zasluženo slavili. Predvodili su ih Paul Davis s 20 poena (7/10) i sedam skokova te Petteri Koponen sa 16 poena (5/9) i osam asistencija. Marko Popović je za 24 minute ubacio sedam poena (1/2 za dva, 1/6 za tri) uz pet asistencija, a Krešo Lončar je za deset minuta dodao devet poena (4/6) uz dva skoka. Kod Lukoila Alando Tucker je upisao 19 poena (6/13) uz pet skokova, a Jure Lalić za 26 minuta je dodao šest poena (2/3) uz šest skokova.

Neizvjesnosti nije bilo niti u Izraelu gdje je Hapoel bez problema svladao Igokeu. Domaćin je vrlo brzo preuzeo kontrolu nad utakmicom i u drugom poluvremenu je rutinski odradio posao te stigao do vrijedne pobjede. Ronald Dupree je bio najveći problem za Igokeu s 22 poena (9/19) i šest skokova, Yotam Halperin je dodao 14 poena (5/9) uz šest skokova, a Artsiom Parahouski 13 poena (4/8) i 12 skokova. Kod poraženih Branko Jorović je ubacio 15 poena (5/10) uz osam skokova.

Pinar Karsiyaka je napravila veliki korak prema prolazu u drugi krug Eurokupa. U svojoj dvorani je u važnom susretu svladala rumunjski Asesoft iz Ploiestija 91:87 i tako Rumunje ostavila na dvije pobjede dok je sama došla do petog slavlja. Domaćin je slavio predvođen Bobbyjem Dixonom koji je upisao 28 poena (10/17) te Estebanom Batistom koji se pridružio s 15 poena (4/10) i devet skokova. Gerald Lee s 24 poena (12/14) i osam skokova bio je najbolji u gostujućem sastavu.

Skupina F

Iako konačnih 86:66 pokazuje da je Nižnji Novgorod glatko svladao Himik, nije to bio baš tako jednostavan posao. Tek u posljednjoj četvrtini Ukrajinci su pali, igra im se u potpunosti raspala i Nižnji Novgorod je stvorio visoku prednost. Ponajbolju utakmicu u dresu Novgoroda odigrao je Luke Babbitt koji je ubacio 18 poena (5/9) uz šest skokova, a Primož Brezec ga je slijedio sa 16 poena (7/12). U sastavu poraženih donedavni Zadranin Romeo Travis je ubacio 12 poena (5/12) uz osam skokova, a Artem Pustovyi je dodao 11 poena (4/5).

Kolejliler je u Ankari ugostio momčad Budućnosti te stigao do pobjede 81:75. Turci i Crnogorci su uoči ovog susreta imali po dvije pobjede i ovo je bio vrlo važan dvoboj za obje momčadi. Domaćin je ipak u završnici uspio sačuvati stečenu prednost te ubilježiti pobjedu. Još jednu odličnu utakmicu odigrao je Vladimir Golubović koji je ubacio 19 poena (8/11) i uhvatio 11 skokova, a Clay Tucker je dodao 16 poena (7/11). U sastavu Budućnosti Vladimir Mihailović je ubacio 16 poena (6/10), a Jeleel Akindele 13 poena (6/8) uz osam skokova.

Očekivalo se da će PAOK lakše izaći na kraj s mađarskom Albom iz Fehervara. Grci su u konačnici slavili 68:64 nakon što su ispustili i dvoznamenkastu prednost u posljednjoj četvrtini. U finišu susreta Mađari su došli na samo dva poena zaostatka, međutim nije bilo vremena za preokret, posebno nakon što je Kostas Charalampidis ubacio oba slobodna bacanja. Još jedna dobra utakmica je iza Giorgiosa Bogrisa koji je ovaj put ubacio 12 poena (6/7) uz šest skokova, a 12 poena je dodao i Mark Payne (6/12). Kod mađarske momčadi Braydon Hobbs je ubacio 16 poena (6/11) uz šest skokova i pet asistencija.

Skupina G

I nakon sedmog kola natjecanja u skupinama Unics je stopostotan. Na teškom gostovanju kod Banvita slavio je 79:71. Gosti su odigrali dobru utakmicu, kontrolirali su rezultat, a Banvit je zaprijetio na polovici posljednje dionice kada je zaostajao samo poen, no vrlo brzo je Unics odgovorio novim odvajanjem poslije čega je mirno završio utakmicu. Odličan posao odradio je Andrew Goudelock koji je predvodio goste s 22 poena (8/15), Kostas Kaimakoglou je dodao 14 poena (6/10) i sedam skokova, a Chuck Eidson je uhvatio deset skokova. Kod Banvita Earl Rowland je ubacio 19 poena (7/11), a Chuck Davis je dodao 16 poena (6/16) i sedam skokova.

Kalev je ostao na samo jednoj pobjedi nakon što je poražen na gostovanju kod VEF Rige. Latvijci su bili uspješniji 78:67. Nekakve velike neizvjesnosti nije bilo iako je Riga u posljednju četvrtinu ušla s nevelikih 53:50. Vrlo brzo je domaćin stvorio opipljiviju prednost u posljednjoj četvrtini i nije dozvolio gostima povratak. Kenan Bajramović je bio prvo ime utakmice s 18 poena (6/10) i šest skokova, a Janis Berzins je dodao 17 poena (5/9). Estonce je predvodio Vlad Moldoveanu sa 16 poena (7/16) i sedam skokova, a Rain Veideman je dodao 14 poena (6/10).

Na samo jednoj pobjedi je ostao i MZT koji nije imao šanse na gostovanju kod Maccabija iz Haife. Rutinska pobjeda Izraelaca protiv protivnika koji se odavno pozdravio s ambicijama u ovom natjecanju. Maccabiju ova pobjeda dosta znači u borbi za jednu od prve tri pozicije i nakon nje je prilično blizu prolaza. Predvodili su ga Ido Kozikaro s 14 poena (5/9) i devet skokova te Ike Ofoegbu s 14 poena (5/11) i pet skokova. U sastavu MZT-a nije bilo Gečevskog i Čekovskog, a najbolji je bio Justin Reynolds s 20 poena (9/13) i devet skokova.

Skupina H

Važan dvoboj u skupini A igrao se u Ateni gdje je Panionios ugostio momčad Spartaka iz St. Peterburga. Obje momčadi su trebale pobjedu za povećavanje šansi za prolaz, a na kraju su bolji bili Grci sa 76:69. Nakon što je Spartak tijekom susreta visoko zaostajao, uspio se vratiti u drugom dijelu, no na kraju je slavio Panionios. Tragičar je bio bivši Cibos Jared Homan koji je kod 72:67 prvo izgubio loptu, a zatim je napravio prekršaj nad Errickom McCollumom na trici poslije čega Spartak više nije imao šanse. McCollum je bio sjajan s 24 poena (8/16), a Landon Milbourne je dodao 14 poena (5/13). Kod gostiju Steven Burtt je ubacio 26 poena (10/16).

Neočekivani domaći poraz upisao je Bešiktaš koji je ugostio Litavski Neptunas i izgubio 83:74. Litavci su bili bolji protivnik cijelim tijekom susreta i na kraju su zasluženo slavili protiv neraspoloženog domaćina. Najveće zasluge za pobjedu nose Martynas Mazeika sa 17 poena (4/8) i šest skokova te Vytautas Šarakauskas s 13 poena (6/10) i šest skokova. Kod domaćina Sundiata Gaines je ubacio 21 poen (8/18), a Tomislav Ružić je za 17 minuta ubacio šest poena (3/5 za dva, 0/1 za tri).

Dodatnoj neizvjesnosti u skupini H doprinio je i gostujući poraz Radničkog kog Nilan Bisonsa u Finskoj. Finci su u finišu susreta nakon ubačaja Billyja Keysa s linije slobodnih bacanja slavili 75:73 te tako ostavili sve opcije u skupini otvorene. Odličnu utakmicu odigrao je John Williamson koji je ubacio 31 poen (13/18) uz osam skokova, a podršku mu je pružio Mikko Koivisto s 18 poena (6/11, trica 5/9) i šest skokova. Kod Radničkog briljirao je Mouphtaou Yarou s 27 poena (12/17) i 18 skokova.