Zimski sportovi

Željka Jurkas • subota, 07.12.2013.

Šest utakmica NHL-a odigrano je u petak navečer. Sv. Nikola donio je Curtisu McElhinneyju treći shutout karijere, Maxu Talbotu prvi gol u dresu Avalanchea, Vancouveru pobjedu unatoč ispuštenom vodstvu u zadnjoj trećini, prvu utakmicu s više bodova Eliasu Lindholmu, Ducksima pobjedu iz kaznenih udaraca, a Wingsima pobjedu bez ključnih igrača...

Bez četvorice standardnih i važnih igrača Wingsi su našli način kako pobijediti Devilse i, što je još bitnije u očima glavnog trenera Mikea Babcocka, drugi igrači su preuzeli odgovornost i inicijativu vodstva. S dominantnom drugom i dva gola u trećoj uz deset obrana Jonasa Gustavssona Detroit odnosi dva boda iz Newarka. Devilsi, koji su se cijelu utakmicu mučili sa stvaranjem prilika su poveli prvi, golom Andyja Greena. Do samoga kraja druge zadržavaju vodstvo uglavnom obranama Coryja Schneidera, ali jedan odbijanac pada ravno na palicu Joakima Anderssona i on izjednačuje utakmicu. Jason Franzen dovodi goste u vodstvo, a konačni gol za potvrdu pobjede dolazi na powerplayu nakon suđenog prekršaja Schneider za nelegalnu igru van trapezoida.

Sudeći po broju pogodaka i brzini igre ne bi se moglo reći da su obje momčadi igrale noć prije. Carolina je nakon minusa od dva gola u Raleighu, s četiri gola u zadnjoj trećini ostavila bodove kod kuće pobijedivši Sharkse 5:3. San Jose je poveo golovima Tommyja Winglesa i Marc-Edouarda Vlasica i do sredine utakmice čeka se odgovor Canesa kada Jay Harrison ublažava razliku. Odličan start u treću omogućuje preuzimanje vodstva pogocima Rileyja Nasha i Jordana Staala unutar dvije minute. No, San Jose se ne predaje i Justin Braun vraća izjednačenje. Tada rookie i peti igrač izabran na Draftu 2013., Elias Lindholm odlazi ispred mreže i odbija pak Andreja Sekere za svoju prvu utakmicu s više od jednog boda. Trener Caroline Kirk Muller zadovoljan je načinom i pristupom igri svoje momčadi, a naročito ga veseli najmlađi igrač u rosteru: “To je igrač kojeg smo mi izabrali. Ovo je teška i čvrsta liga na koju se treba naviknuti. Sada možete vidjeti dio onoga kakav je kao igrač. Pametan, s dobrim razumijevanjem hokeja, može igrati na malom ledu. Bilo je zabavno gledati ga danas.“ Kapetan Eric Staal dodao je na kraju gol u praznu mrežu.

Igrači Minnesote su dan nakon pobjede nad Chicagom ostali poprilično prazni i Jacketsi su znali točno kako to iskoristiti. “Bili smo prazni i nimalo koncentrirani. Igru u neutralnoj zoni bolje je ne komentirati i jednostavno ništa nismo mogli pokrenuti“, rekao je zamjenski kapetan gostiju Zach Parise. Curtis McElhinney prvi puta je stao na vrata kao prvi golman Columbusa nakon ozljede Sergeja Bobrovskog (očekuje se da će biti van igre oko mjesec dana s ozljedom prepone), i u svojoj 78. utakmici zaradio treći shutout karijere. “Nadam se da je ovo početak nečeg dobrog. Vidio sam sve udarce, a one koje nisam, ti bi pogodili nekoga. Kad je bilo odbijanaca svi su ih čistili“, rekao je McElhinney koji je imao dvadeset obrana. Najveća prilika Wilda došla je u 72 sekunde igre pet na tri sredinom druge trećine kada je penalty kill jedinica domaćina odradila odličan posao ograničivši broj udaraca na tri. U pobjedi 4:0 u strijelce su se upisali: Cam Atkinson, Nick Foligno, Boone Jenner i R.J. Umberger.

Antti Raanta, rookie na golu Hawksa branio je svoj prvi shootout u NHL-u nakon dva starta s pobjedama. Nažalost po njega, Nick Bonino i Kyle Palmieri bili su precizni, a s druge strane Patrick Sharp i Patrick Kane nisu uspjeli prevariti Jonasa Hillera i Ducksi iz trećeg pokušaja odnose dva boda nakon ispucavanja kaznenih udaraca. U produžetku je gol Marka Fistrica poništen zbog ometanja golmana. U United Centru gosti su poveli početkom prve kada je Corey Perry odbio udarac Ryana Getzlafa. Za razliku od prijašnjih par utakmica Chicago brzo uzvraća, niti minutu kasnije pogotkom Bena Smitha. U drugoj dva powerplay gola, po jedan sa svake strane, zabijaju dva najbolja pojedinca, Kris Versteeg i Getzlaf. Kapetanu Ducksa ovo je dvanaesta utakmica u nizu s barem jednim bodom. Kapetan Hawksa i jedini igrač koji je prošao Hillera u shootoutu sažeo je zadnje tri utakmice svoje momčadi:“Frustrirajuće. Ali ne smijemo pretjerano reagirati. Samo moramo probati popraviti detalje koje kao momčad radimo dobro i moramo znati da ako nastavimo raditi, u jednom trenutku ćemo dobiti priliku.“

Večer nakon velikog poraza u Edmontonu, momčad Avsa gostovala je u Scotiabank Saddledomeu. Primili su prvi gol u sedmoj minuti utakmice na penalty killu i dugo se tražili. Sve se preokreće dvije minute prije kraja druge trećine. Max Talbot zabio je svoj prvi gol u dresu Avalanchea za izjednačenje utakmice nakon što Karri Ramo nije uspio ispucati pak s ograde, a niti minutu kasnije prva zvijezda utakmice kupi pak iza gola i i dodaje PA Parenteau koji zabija i osigurava vodstvo u odlasku na drugi odmor. Nathan MacKinnon dodaje na odbijancu gol sigurnosti. Flamesi pokušavaju sve i dvije minute prije kraja smanjuju rezultat na gol razlike. Colorado ih uspijeva odbiti i sprječava prvi niz od tri pobjede ove sezone.

Gubitak vodstva u završnici utakmice postala je konstanta za Vancouver kada igra na domaćem ledu. Velika razlika između zadnjeg niza i sinoćnje utakmice je pobjeda golom Chrisa Higginsa u produžetku. Na početku i kraju druge trećine Nucksi dolaze do vodstva golovima Jasona Garrisona na powerplayju i Henrika Sedina nakon akcije tri na dva. Ulaskom u treću, umjesto da uzmu utakmicu pod kontrolu, domaćini zastaju i Phoenix se golovima Antoinea Vermette i Davida Mossa vraćaju u igru. Roberto Loungo koji je na vratima Canucksa zaustavio 37 udaraca, prokomentirao je utakmicu:“Ovo je bio déja vu zadnjih domaćih utakmica. To nam se ne smije događati. Ali ova pobjeda je dobra jer smo se uspijeli vratiti i izboriti pobjedu.“