Petrović krenuo uvjerljivim porazom, Lokomotiv izgubio drugu poziciju

Branimir Korać • petak, 20.12.2013.

S posljednja četiri susreta desetog kola Eurolige završeno je natjecanje u prvoj fazi. Poznati su sastavi skupina u Top 16, a u posljednjem kolu jedini dvoboj koji je odlučivao o poretku bio je onaj u Vitoriji gdje je Laboral Kutxa svladala i na ljestvici preskočila Lokomotiv...

Aco Petrović na klupi Lietuvos Rytasa startao je teškim domaćim porazom od Crvene zvezde 99:75. Gosti su apsolutno dominirali cijelim tijekom susreta i njihova pobjeda u nijednom trenutku nije dolazila pod znak pitanja.

Petrović je u kratkom roku mogao vrlo malo toga promijeniti, no definitivno neće biti zadovoljan s onim što su pružili njegovi igrači. Već na poluvremenu gosti su vodili s 51:30 da bi u drugom dijelu imali i ogromnih 71:36. U završnici susreta Lietuvos Rytas se uspio tek spustiti ispod 30 poena zaostatka, ali nije bilo primisli o nekakvom čudu.

"Ova je utakmica došla prerano za nas nakon promjene trenera. Imali smo zbog ozljeda velikih problema u pripremi utakmice i četiri treninga sam odradio sa samo osam igrača. U ovoj utakmici je bilo očito da je momčad u šoku, ali nadam se da će to kroz koji dan nestati.Slijedi nam puno važnija utakmica protiv Žalgirisa u litavskom prvenstvu i tu ćemo sigurno morati biti puno agresivniji", komentirao je nakon susreta Petrović.

U sastavu pobjednika dominirao je Boban Marjanović s 25 poena (11/13) i 11 skokova za svega 18 minuta, a DeMarcus Nelson je dodao 12 poena (5/7). Kod Lietuvos Rytasa Juan Palacios je ubacio 26 poena (8/16), a Martinas Gecevičius je dodao 16 poena (3/8).

Žalgiris - Bayern

U susretu koji je odlučivao o drugom mjestu u skupini D Laboral Kutxa je trebala pobjedu protiv Lokomotiva. Lokomotiv je sjajno otvorio euroligašku sezonu, međutim s tri uzastopna poraza pao je s vodeće pozicije na treću. Posljednji poraz dogodio se u Vitoriji i nakon njega je Laboral Kutxa preskočila Lokomotiv i završila natjecanje kao druga u skupini.

Susret je bio posve izjednačen sve do posljednjih deset minuta kada je domaćin promjenom obrane doveo Lokomotiv u probleme i na kraju stigao do slavlja. Marcus Williams je upravo taj aspekt igre naveo kao ključan u porazu momčadi iz Rusije.

"Dobro smo krenuli, igrali smo agresivno i imali dobar protok lopte. U drugom poluvremenu su promijenili obranu i zatvorili nam prilaz reketu te smo puno morali igrati jedan na jedan. Protiv ovako dobre momčadi vrlo je teško igrati na taj način. Top 16 sada moramo tretirati kao novi početak i vratiti se na pobjedničke staze", rekao je branič Lokomotiva.

Laboral su predvodili Milko Bjelica s 15 poena (4/7) te Lamont Hamilton s 14 poena (5/11) i pet skokova. Kod gostiju Williams je ubilježio 19 poena (7/15) i pet skokova, Mantas Kalnietis 13 poena (6/9), a Kruno Simon za 30 minuta dodao je 12 poena (2/7 za dva, 2/4 za tri) uz dva skoka i dvije ukradene lopte.

U skupini C susreli su se četvrtoplasirani Bayern i drugoplasirani Galatasaray. I prije susreta se znalo da će bez obzira na ishod momčadi završiti ovu fazu natjecanja na ovim pozicijama, a željniji pobjede bili su Nijemci koji su imali pet uzastopnih euroligaških poraza i nikako nisu željeli i šesti.

Ovako motiviraniji bolje su otvorili utakmicu i već u prvom poluvremenu stvorili su osjetnu prednosti vodivši tijekom prvog dijela i sa 16 poena razlike. Galatasaray nije imao odgovora niti u drugom poluvremenu, maksimum što je uspio napraviti je smanjiti na minus osam, ali tu je krenula nova serija Bayerna koji u posljednjoj dionici odlazi do visoke pobjede.

Predvodio ga je Nihad Đedović s 15 poena (7/11) i šest skokova, Bryce Taylor je dodao 13 poena (5/7), a John Bryant je uhvatio 11 skokova. Kod gostiju nije nastupio Carlos Arroyo, a ulogu lidera preuzeli su Henry Domercant koji je dodao 15 poena (6/14) i Cenk Akyol s 12 poena (2/7).

Nekog posebnog značaja nije imao niti dvoboj u Strasbourgu gdje je istoimeni domaćin igrao protiv Armanija. Strasbourg je ostao bez šansi za prolaz, dok je Armani završio kao drugi, no Francuzi su se od Eurolige oprostili s pobjedom 76:67.

Luca Banchi je u ovom dvoboju odmarao Davida Mossa, nije bilo nekih velikih tenzija i na kraju je slavila ona momčad koja je više željela pobjedu.

U oproštajnoj euroligaškoj pobjedi Tim Abromaitis je ubacio 23 poena (9/16) uz pet skokova, a Romain Duport je dodao 14 poena (6/6) i devet skokova. Kod Armanija Curtis Jerrells je ubacio 17 poena (7/13).