Branimir Korać • petak, 10.01.2014.

Kompletirano je drugo kolo u Top 16 Eurolige nakon kojeg samo madridski Real nema nijedan poraz. Najzanimljiviji susret završen je pobjedom gostiju, a u njemu je Panathinaikos bio uspješniji od domaćina u Vitoriji...

Skupina E

Istanbulski dvoboj Anadolu Efesa i Unicaje završen je pobjedom momčadi iz Malage 74:72. Neizvjestan susret do posljednjih sekundi donio je svih 40 minuta ravnopravnu košarku u kojoj nijedna momčad nije uspjela prelomiti rezultat i osigurati značajniju prednost. Takav razvoj susreta osigurao je dramatičnu završnicu u kojoj Efes ipak nije uspio napraviti preokret.

U samom finišu susreta, konkretnije u posljednjih deset sekundi, s linije slobodnih bacanja precizni su bili Ryan Toolson i Fran Vazquez što je bilo dovoljno za pobjedu. U posljednjim trenucima Jamon Gordon je imao slobodna bacanja, prvo je pogodio, a drugo namjerno promašio nakon čega je Kerem Gonlum uzeo skok u napadu, ali nije pogodio za poravnanje.

Zoran Dragić je predvodio goste sa 17 poena (6/11) i šest skokova dok je Ryan Toolson dodao 16 poena (5/10). Kod Efesa Scotty Hopson je ubacio 15 poena (5/8)Birkan Batuk 12 (5/8), a Zoran Planinić je za 21 minutu dodao dva poena (1/4 za dva, 0/2 za tri) uz dvije asistencije.

Dvoboj Laboral Kutxe i Panathinaikosa donio je manje drame te još jednu pobjedu gostiju. Atenjani su slavili sa 72:64 u zanimljivom susretu koji je ključne trenutke imao na ulasku u posljednju četvrtinu.

Panathinaikos je u tom početnom razdoblju napravio seriju 17:4, uspio je preuzeti kontrolu nad rezultatom i na kraju otići do pobjede. Nakon tog odvajanja na 65:56, gosti su mirno održavali prednost i Laboral Kutxa se nije približila na manje od sedam poena razlike do kraja susreta.

Ključni ljudi bili su Dimitris Diamantidis s 12 poena (3/8) i devet asistencija te Stephane Lasme s 20 poena (8/9). Roko Ukić je za 30 minuta ubacio četiri poena (2/8 za dva, 0/3 za tri) uz tri skoka i dvije ukradene lopte. Kod Laborala Tibor Pleiss je ubacio 17 poena (6/9), Thomas Heurtel 13 poena (6/9) uz šest dodavanja, a Andres Nocioni je uhvatio deset skokova.

Rezultati:
Anadolu Efes - Unicaja 72:74
Laboral Kutxa - Panathinaikos 64:72

Skupina F

CSKA je na svom parketu očekivano nadigrao momčad Žalgirisa i slavio sa 77:62. Iako su Moskovljani imali praznog hoda u igri i nisu briljirali kroz 40 minuta, pobjeda nikada nije dolazila pod znak pitanja. Početkom drugog poluvremena CSKA se potpuno odvojio i iskoristio dekoncentraciju gostiju u tom razdoblju. U završnih pet minuta Moskovljani su se malo opustili i tim dijelom Ettore Messina nije mogao biti zadovoljan, ali u globalu gledano, pobjeda je bila glatka, zaslužena i neupitna.

"Izašli smo na teren želeći pobjedu, ali smo u prvoj četvrtini bili vrlo loši i to nam se ne događa prvi put. Moramo još puno raditi i tražiti svoje pravo lice", nezadovoljan je bio najbolji igrač Žalgirisa u ovom susretu Justin Dentmon koji je ubacio 22 poena (7/14) uz sedam skokova.

U redovima gostiju samo je on bio raspoložen dok su se kod CSKA istaknuli Vitali Fridzon s 15 poena (6/10) te Nenad Krstić s 12 poena (5/11) i šest skokova.

Nakon što je Olympiakos teško poražen u Milanu, Real Madrid je ostao jedina neporažena momčad ovosezonskog izdanja Eurolige. 12. uzastopna pobjeda stigla je na domaćem parketu protiv Galatasaraya sa 89:84.

Madriđani su ove sezone navikli i na puno uvjerljivije pobjede, a za ovakav rezultat zaslužna je posljednja četvrtina u kojoj su Madriđani bili nešto opušteniji, ali opasnosti za njihovo vodstvo nije bilo.

Predvodili su ih Jaycee Carroll s 15 poena (6/8), s po 14 Felipe Reyes (5/8), Sergio Rodriguez (5/8) i Marcus Slaughter (7/8, devet skokova) dok je Tremmell Darden upisao 13 poena (5/8) i deset skokova. Dontaye Draper je za osam minuta promašio dva pokušaja za tricu.

Kod Galatasaraya sjajan je bio Zoran Erceg s 24 poena (9/14) i pet dodavanja, Cenk Akyol je dodao 16 poena (6/9), a Milan Mačvan 12 poena (4/11) i 11 skokova.