Branimir Korać • četvrtak, 23.01.2014.

Oklahoma City Thunder nastavlja u odličnom ritmu i predvođena Kevinom Durantom i dalje bilježi pobjede. Nova je stigla na gostovanju u San Antoniju, a seriju pobjeda nije nastavila Indiana koja je poražena na gostovanju kod Phoenixa...

Kevin Durant i dalje na svojim leđima nosi Oklahomu. I na gostovanju kod San Antonio Spursa Durant je bio prvo ime Thundera ubilježivši devetu utakmicu zaredom više od 30 poena. Spurse će više boljeti od samog poraza činjenica da su ostali bez još jednog igrača. Nakon ozljeda Dannyja Greena i Tiaga Splittera, ostali su i bez Kawhija Leonarda zbog frakture ruke.

U izjednačenom dvoboju Thunder je kontrolu nad utakmicom preuzeo u posljednjoj četvrtini kada se polako počeo odvajati i to u seriji od 11 uzastopnih poena Reggieja Jacksona. Obrana Spursa i bez Leonarda nije imala rješenja za napad Thundera i u završnicu se ušlo s plus četiri što su podebljali tricom Durant i zakucavanjem Ibaka nakon čega više nije bilo povratka.

“Durant je pogodio neke teške šuteve i to je odvojilo Oklahomu u ovom susretu. Teško je gledati kako nam se ozljeđuju igrači, svako malo padamo kao muhe. Gubitak Kawhija je ogroman, posebno u utakmici poput ove. Imali smo raspoloženog Parkera koji je napadački bio sjajan, ali trebao je veću pomoć“, rekao je Tim Duncan nakon susreta.

U još jednoj realizatorski sjajnoj predstavi Durant je ubacio 36 poena (12/22) uz sedam skokova i pet asistencija, ali treba dodati i kako je imao čak 11 izgubljenih lopti. Reggie Jackson je dodao 27 poena (12/17) i osam asistencija. Na drugoj strani Tony Parker je ubacio 37 poena (14/22), a po 14 su dodali Tim Duncan (6/10, 13 skokova) i Boris Diaw (5/8).

Indiana Pacersi su naletjeli na momčad koju nisu uspjeli dobro braniti. Malo toga je polazilo Pacersima za rukom, imali su 20 izgubljenih lopti, a s druge strane Sunsi su uz tricu 11/16 stigli do vrlo visoke pobjede 124:100. Indiana je imala velikih problema s brzinom igre koju su Sunsi nametnuli i nikako se nije uspjela vratiti u utakmicu.

Domaćin se vrlo rano odvojio i posljednji put Pacersi su bili u jednoznamenkastom zaostatku početkom druge četvrtine kada je prednost Sunsa iznosila 39:31. Prednost je u nastavku susreta nastavila rasti i gosti nisu uspjeli nametnuti svoj ritam igre kako bi se vratili u utakmicu.

“Znali smo da će izaći na teren prepuni motiva i igrati s puno energije. Mi smo užasno odgovorili na taj način igre. Kada su pogodili prvi šut, dobili su samopouzdanje i više nismo ništa mogli“, rekao je nakon susreta Paul George.

George je bio rijetka svijetla točka Pacersa s 26 poena (10/19) i sedam skokova, a 16 poena dodao je George Hill (4/4). Kod Sunsa bivši igrač Indiane Gerald Green je ubacio 23 poena (6/13) uz šest skokova, Goran Dragić je dodao 21 poen (8/10), a Markieff Morris 20 poena (8/14).

U neizvjesnom dvoboju u Charlotteu, Bobcatsi su bili bolji od Los Angeles Clippersa s 95:91. Clippersi su jednako tako mogli do pobjede, ali su dosta griješili, pokazali prilično puno nervoze i to je domaćin iskoristio.

U završnici susreta, posljednjoj minuti, Clippersi nisu ubacili niti jedan poen sve do polaganja DeAndrea Jordana sa sirenom kada je već za sve bilo kasno. Za to vrijeme domaćin je ubacio šest poena i tako stigao do pobjede.

Još jedan odličan nastup Ala Jeffersona koji je bio ključan faktor u ovom susretu, hvalio je trener Bobcatsa Steve Clifford. “Al pokazuje svoju svestranost. Sada puno lakše i češće dobiva loptu u reketu. Mislim da je dosta pomogao dodatni rad na zglobu koji ga je mučio i sada može nesmetano pivotirati na obje noge. Pohvalu svakako zaslužuje i Pargo koji je pogađao kada je bilo najpotrebnije. Napravio je sjajan posao.“

Jefferson je utakmicu završio s 24 poena (12/23) i deset skokova, a po 13 poena dodali su Josh McRoberts (4/6, osam skokova, pet asistencija) i Gerald Henderson (6/14, sedam skokova).

Toronto Raptorsi su na svom parketu svladali Dallas Maverickse s 93:85 u sjajnoj večeri DeMara DeRozana koji je postavio najbolji učinak karijere s 40 poena (15/22). Gosti bez Dirka Nowitzkog nisu uspjeli zadržati Raptorse i u četvrtoj dionici su potpuno pali što je domaćin iskoristio.

Počelo je sjajno za Dallas koji je imao u prvoj četvrtini i čak 21 poen prednosti, ali domaćin je uspio do poluvremena doći na samo pet poena zaostatka i na kraju posve preokrenuti rezultat. Još četiri minute prije kraja gosti su držali minimalno vodstvo, ali nakon ubačaja DeRozana za preuzimanje vodstva, Raptorsi više nisu bili u minusu u nijednom trenutku.

“Morali smo Dirka odmoriti, bila je to ispravna odluka i za njega i za cijelu organizaciju. Imali smo ionako veliku prednost, ali ovo je sezona u kojoj niti jedna prednost nije prevelika, svako malo vidite kako visoke prednosti nestaju. Moramo bolje čuvati vodstvo kada do njega stignemo, to je naš problem“, rekao je trener Dallasa Rick Carlisle.

Uz DeRozana kod Raptorsa su dobre utakmice odradili i Greivis Vazquez čiji je ulazak pokrenuo Toronto, a Venezuelanac je ubacio 17 poena (5/13) uz sedam asistencija te Jonas Valančiunas koji je dodao 12 poena (3/6) i deset skokova. Kod Dallasa Monta Ellis je ubacio 21 poen (9/18) uz šest asistencija, a po 13 poena ubacili su Jose Calderon (5/11, pet asistencija) i Brandan Wright (5/7).

Prva utakmica Luola Denga protiv svojih bivših suigrača iz Chicaga nije protekla dobro. Bullsi su slavili u Clevelandu 98:87, Deng nije briljirao šutiravši iz igre 2/11, a Bullsima nije smetao niti izostanak Carlosa Boozera kojeg je odlično zamijenio Taj Gibson. Gibson je ubacio 26 poena uz šut 11/15 i pet skokova te je stvarao velike probleme Cavsima u reketu. Odličan je bio i DJ Augustine s 27 poena (8/14, trica 5/8), sedam asistencija i pet skokova dok je Joakim Noah uhvatio 18 skokova. Na drugoj strani Kyrie Irving je upisao 26 poena (10/19, trica 5/7) uz šest skokova i pet asistencija, Dion Waiters je dodao 15 poena (6/13), a Anderson Varejao deset poena (5/10), 11 skokova i pet asistencija.

Atlanta je mogla puno lakše do pobjede kod Orlanda. Imala je tijekom treće četvrtine i 19 poena prednosti, ali domaćin je predvođen Victorom Oladipom došao u dobitnu poziciju. Međutim Magic je sve kompromitirao u posljednjih 30 sekundi kada je prvo Kyle Korver blokirao Jameera Nelsona, a zatim Glen Davis promašio sljedeći napad. Na drugoj strani Pero Antić je mirno spremao slobodna bacanja. Paul Millsap je vukao Hawkse s 24 poena (9/17), šest skokova, pet asistencija i pet blokada, Jeff Teague je dodao 23 poena (7/14) i pet skokova, a Pero Antić deset poena (2/9) i 12 skokova. Kod Orlanda Oladipo je upisao 24 poena (8/13), sedam skokova i sedam asistencija, a Tobias Harris 19 poena (7/16) uz 12 skokova.

Boston Celticsi u vrlo okrnjenom sastavu bez Rajona Ronda, Averyja Bradleya i Jerryda Baylessa očajnički su tražili pobjedu za prekid niza kod Washington Wizardsa. Uspjeli su, iako su ispustili vodstvo od 19 poena, Wizardsi su pali u produžetku 113:111. Pobjedu im je donio Gerald Wallace odličnim prodorom i polaganjem svega dvije sekunde prije kraja produžetka. Briljirao je Jeff Green s 39 poena (14/26, trica 8/16) i devet skokova, Phil Pressey je dodao 20 poena (7/10, trica 5/6), a Jared Sullinger 14 poena (5/11) i 11 skokova. Kod Wizardsa triple-double je upisao John Wall s 28 poena (9/29), 11 skokova i deset asistencija, Nene Hilario je dodao 17 poena (7/14) i devet skokova, a Marcin Gortat 11 poena (4/8) uz 13 skokova.

Mizerna sezona New York Knicksa nastavlja se, a pobjedom u Madison Square Gardenu osladili su se i Philadelphia 76ersi. Sjajna večer Evana Turnera presudila je New Yorku koji tijekom cijele utakmice nije bio u pravom ritmu. Igrači Knicksa ponovno su naivno obrambeno ispadali i u jednoj od takvih akcija presudila im je trica Thaddeusa Younga manje od dvije minute prije kraja. Turner je briljirao s 34 poena (13/22) i 11 skokova, a po 19 poena su dodali Thaddeus Young (8/21, sedam skokova) i Michael Carter-Williams (5/18, 12 skokova, sedam asistencija). Kod Knicksa Carmelo Anthony je ubacio 28 poena (10/23, trica 6/8) uz sedam asistencija, Andrea Bargnani je dodao 20 poena (7/12), a Tyson Chandler deset poena (4/7) i 12 skokova.

Rocketsi su imali lagan posao protiv Sacramento Kingsa koji su u prvom poluvremenu zaradili teške udarce zbog ozljeda Rudyja Gaya i DeMarcusa Cousinsa. Tako oslabljeni Kingsi mogli su otići samo u poraz koji je na kraju bio prilično visokih 119:98. Dwight Howard je dominirao u reketu s 26 poena (10/13) i 13 skokova, James Harden je dodao 24 poena (7/16) i devet asistencija, Omri Casspi 20 poena (9/15) i 12 skokova, a Chandler Parsons 19 poena (7/15) i deset skokova. Kod Kingsa Derrick Williams je ubacio 22 poena (7/15) uz 11 skokova, a Isaiah Thomas 20 poena (6/16) uz šest asistencija.

Pobjede Milwaukee Bucksa su rijetkost pa tako treba pozdraviti ovu protiv Detroit Pistonsa. Bucksi su na kraju slavili 104:101 u nervoznoj završnici gdje su obje momčadi u posljednjih minutu i pol ostale bez ijednog poena. Caron Butler je predvodio Buckse s 30 poena (12/21) sa sedam skokova i pet asistencija, a Brandon Knight je dodao 16 poena (5/17) uz devet asistencija i pet skokova. Kod Pistonsa Brandon Jennings je ubacio 30 poena (11/23), Rodney Stuckey 23 poena (8/16), a Andre Drummond 11 poena (4/7) uz 12 skokova.