Branimir Korać • petak, 24.01.2014.

Zanimljiv četvrtak u Top 16 Eurolige donio je dva velika dvoboja. Madridski Real upisao je prvi poraz u ovoj sezoni na gostovanju kod CSKA, a u neizvjesnom dvoboju u Istanbulu Fenerbahče je stigao do prve pobjede u drugom krugu svladavši Panathinaikos...

Skupina E

Fenerbahče u Istanbulu nije imao nikakvog izbora protiv Panathinaikosa. Nakon tri startna poraza, igrala mu je isključivo pobjeda i bilo je očito u početnim minutama kako su domaći igrači „željniji“ slavlja. Međutim, u nastavku susreta Panathinaikos je pokazao da je kvalitetna momčad, vratio se iz minusa, ali u neizvjesnoj završnici pobjeda je ipak pripala domaćinu.

Praktički 25 minuta Fenerbahče je dominirao na parketu, imao dvoznamenkastu prednost i činilo se da će uspjeti upisati prvu pobjedu u drugom krugu. Međutim onda se Panathinaikos počeo buditi, točnije Loukas Mavrokefalidis je sam napravio seriju 9:0 i smanjio na 49:44. Fenerbahče više nije izgledao tako nedodirljivo, Panathinaikos je uspio doći i do minimalnog vodstva 61:60. Ipak, u neizvjesnoj završnici domaćin je odnio pobjedu 77:72, prvo je Linas Kleiza ubacio težak pokušaj za 75:72, zatim je Dimitris Diamantidis promašio tricu, a Bojan Bogdanović je odmah preko cijelog terena uposlio Luku Žorića koji je zakucao za konačnih 77:72.

U pobjedničkom sastavu Bojan Bogdanović je za 34 minute ubacio 15 poena (5/7 za dva, 0/3 za tri) uz tri asistencije, po 13 poena su dodali Nemanja Bjelica (4/8) i Linas Kleiza (4/7) dok je Luka Žorić za 20 minuta ubacio tri poena (1/2 za dva) uz dva skoka. Kod Panathinaikosa Ramel Curry je ubacio 14 poena (5/9), Loukas Mavrokefalidis 11 (2/5), a Roko Leni Ukić za 26 minuta upisao je četiri poena (2/3 za dva, 0/5 za tri) i tri asistencije. James Gist je uhvatio deset skokova.

Jedina neporažena momčad skupine E je Barcelona. Bez Marija Hezonje u sastavu, Barcelona je na svom parketu svladala Unicaju s 83:79 u susretu u kojem je posljednjoj četvrtini morala malo više pritisnuti nakon što je Unicaja u trećoj četvrtini imala i sedam poena prednosti.

Ta treća četvrtina je bilo najbolje razdoblje u igri Unicaje koja je iskoristila manju opuštenost Barceloninih igrača u obrambenoj fazi i uz nekoliko mekanih prekršaja uspjela uz poene doći do slobodnih bacanja, odvojila se i vodila 68:61. Bio je to znak za buđenje u domaćim redovima, uslijedila je serija Barcelone 10:0, razigrao se Juan Carlos Navarro i nije trebalo dugo da Barcelona dođe do plus devet. U samoj završnici Unicaja je uspjela smanjiti zaostatak, ali nije bilo vremena za potpuni povratak.

“Napravili smo nekoliko pogrešaka u ključnim trenucima i oni su to kaznili. Barcelona nije tip momčadi kojoj možete dozvoliti povratak u utakmicu, vrlo brzo smo se našli u zaostatku. Ispustili smo pobjedu u ovom susretu, ali mislim da smo pokazali da možemo igrati sa svima i pobijediti svakoga kada nam je takav dan“, komentirao je bivši Cibos Earl Calloway.

Najefikasniji kod Barcelone bio je s 13 poena Boštjan Nachbar (5/8), a po 12 poena dodali su Juan Carlos Navarro (4/8) i Kostas Papanikolaou (5/5). Ante Tomić je za 23 minute ubacio devet poena (3/5 za dva) uz tri skoka. Kod Unicaje Carlos Suarez je ubacio 15 poena (5/9 za tricu), a Nik Caner-Medley 12 (4/10).

Skupina F

Poput Barcelone u skupini E, Maccabi je jedini neporaženi u skupini F. U četvrtom kolu Izraelci su imali jednostavan posao, igrali su na svom parketu protiv Partizana koji nije prikazao igru kao protiv CSKA. Beograđani su odigrali vrlo loše prvo poluvrijeme, Maccabi je već do odmora riješio pitanje pobjednika i nije imao problema završiti posao.

Posebno dobro Maccabi je izgledao u drugoj četvrtini kada je potpuno razbio Partizanov otpor i samo tu dionicu dobio s 27:8. Na poluvremenu je bilo 47:19 i nije bilo dvojbe tko će do pobjede u ovom susretu. Drugo poluvrijeme ponudilo je bolje Partizanovo izdanje, međutim za nešto više od smanjenja ogromnog zaostatka i ublažavanja lošeg dojma, nije bilo mogućnosti.

“Bili smo odlično pripremljeni i koncentrirani za ovu utakmicu. Mislim da smo odigrali jako dobro protiv vrlo dobre momčadi koja je došla u Tel Aviv nakon sjajne pobjede protiv CSKA. U prvom poluvremenu smo napravili apsolutno sve što smo i dogovorili te sam jako sretan što smo došli do vrijedne pobjede na putu do našeg cilja, prolaska skupine. Još je ostalo deset utakmica i ništa nije riješeno“, rekao je David Blatt.

Alex Tyus je bio prvo ime susreta sa 16 poena (8/8) i devet skokova, a Tyrese Rice je dodao 15 poena (4/9) i pet asistencija. Kod Partizana po 17 poena ubacili su Bogdan Bogdanović (7/16, šest skokova) i Tarence Kinsey (5/11, osam skokova).

Prvi poraz u cijeloj sezoni upisao je madridski Real. Madriđani nisu imali odgovor na vrlo raspoloženi CSKA koji je u svojoj dvorani potpuno zasluženo slavio 85:71. Niz od 13 uzastopnih euroligaških pobjeda Reala je tako prekinut, no ostaje mu još uvijek aktivan onaj prvenstveni niz gdje je stopostotan.

Moskovljani su u utakmicu ušli vrlo oslabljeni zbog neigranja Kylea Hinesa i Sonnyja Weemsa, ali njihov izostanak na terenu se nije osjetio. CSKA je igrao odlično od samog početka, brzo je stekao visoku prednost te je tijekom druge četvrtine bio i na rubu 20 poena prednosti (37:18). Međutim Real je pokazao kvalitetu vrativši se u utakmicu te je krajem treće dionice zaostajao svega tri poena. Ipak, u posljednjih deset minuta Micov i Krstić predvodili su novi bijeg za zasluženu pobjedu ruskog prvaka.

“Odigrali smo jako dobru utakmicu, gotovo svih 40 minuta smo bili u kontroli igre. Imali smo padova, ali se moglo vidjeti koliko želimo tu pobjedu. Nedostajali su nam Weems i Hines, ali obično kada igrate bez važnih igrača, onda se i trudite više. Sretan sam zbog ove pobjede, svi govore da je Real najbolja momčad Europe i jasno je koliko nam ta pobjeda znači“, rekao je Krstić.

Upravo Krstić je predvodio CSKA s 18 poena (6/11) i šest skokova dok su po 14 poena dodali Andrej Voroncevič (5/7) i Vladimir Micov (5/5). Kod gostiju Sergio Rodriguez je upisao 19 poena (6/13), a Sergio Llull 15 poena (6/8). Dontaye Draper je za 14 minuta ostao bez šuta uz asistenciju i osvojenu loptu.

Prvu pobjedu u drugom krugu Eurolige upisali su košarkaši Galatasaraya. Ona je stigla na gostovanju kod Bayerna gdje su Turci bili bolji sa 72:66 i tako se i oni „upisali“. Gostovanje u Münchenu baš i nije izgledalo kao pravo gostovanje za Galatasaray koji je imao veliku podršku svojih navijača na tribinama.

Momčad Svetislava Pešića od početka susreta nije izgledala dobro. Galatasaray je konstantno bio u prednosti, u ranoj fazi drugog dijela Benzing je nakratko donio vodstvo Bavarcima 44:43, ali odmah je odgovorio Arroyo i ponovno odmaknuo goste. Posljednje približavanje Bayern je imao u završnici susreta kada je smanjio na 64:63, no domaćin ipak nije uspio doći do preokreta. Arroyo, Mačvan i Guler zadržali su vodstvo na strani Turaka.

Carlos Arroyo je vrlo dobar nastup zaključio s 21 poenom (8/15), a Zoran Erceg ga je slijedio s 19 poena (8/15) i deset skokova. Kod Bayerna Malcolm Delaney je ubacio 12 poena (4/16), a Yassin Idbihi 11 poena (4/4) uz deset skokova.

• Obrisan korisnik24.01.2014. u 11:33
    Bogdanović već tri utakmice za redom nije pogodio tricu.. I isto je na "laganih" 15 poena..
  • Zdren24.01.2014. u 09:45
    Čudo da je CSKA dobio Reala i to bez Weemsa i Hinesa.Hmh.
    Zdren
  • Obrisan korisnik24.01.2014. u 08:57
    Bio je i red da netko pobijedi Madrid.
  • mala truba24.01.2014. u 08:46
    Lijepi poguranac je CSKA imao od sudaca...nabili se u reket i udri - a Real nista nije mogao pogodit izvana. Ali neka, konacno je i ta saga o nepobjedivosti zavrsila.ne kuzim zasto je trener Partizana nakon -25 isao trosit kljucne igrace...spljugao si, neka odmaraju i cekas avion za doma , ovako je... [više na forumu]
    mala truba
  • Obrisan korisnik24.01.2014. u 07:30
    Bojan dobar, ali izgleda da plaća račun velike minutaže. Izgleda kao da je bez energije. Poslije fantastične partije prošlo kolo Mahmutoglu je ovu utakmicu presjedio !?? Čudna odluka Obradovića. Inače je tekma je bila "festival trica".