Branimir Korać • četvrtak, 30.01.2014.

Prva polovica programa petog kola Top 16 Eurolige završen je sa 75-postotnim uspjehom domaćina. Jedino je CSKA slavio u Münchenu dok su ostali domaćini bili uspješni. Real i Armani su tijesno slavili u zanimljivim dvobojima protiv Maccabija i Fenerbahčea dok je Olympiakos imao lagan posao protiv Unicaje...

Skupina E

Dva uzastopna poraza na otvaranju drugog kruga Eurolige probudila su Olympiakos koji je nakon toga povezao dvije pobjede protiv španjolskih momčadi i vratio se u borbu za vrh ljestvice.

Prvo je stradala Laboral Kutxa u Vitoriji, a zatim i Unicaja u Pireju gdje je Olympiakos bio bolji sa 73:55 i tako pobijedio i po treći put ove sezone u susretima protiv momčadi iz Malage.

Domaćina nije omela niti vrlo loša večer Vassilisa Spanoulisa koji je iz igre šutirao očajnih 1/12 i svoju najlošiju predstavu ove sezone završio sa samo dva poena. Grci su dominirali u reketu, upisali su rekordan 21 napadački skok i mogu biti zadovoljni raspletom ovog dvoboja.

"Ključ pobjede leži u našem napadačkom skoku i poenima iz drugog napada. Uspjeli smo nametnuti svoj stil igre, bili smo koncentrirani i nismo puno griješili. Osobno, ozljeda leđa je iza mene i spreman sam ispuniti sve zahtjeve koje trener postavi pred mene", rekao je Mirza Begić koji je susret završio sa šest poena (2/5) i tri skoka. Prvo ime kod Olympiakosa bio je Georgios Printezis sa 16 poena (7/12) i šest skokova dok je Bryant Dunston dodao 12 poena (5/5) i šest skokova.

Kod gostiju iz Malage Nik Caner-Medley je upisao 11 poena (5/9) uz osam skokova dok je Vladimir Štimac uhvatio 14 skokova.

Iako još uvijek ima vremena i prostora za popravak te hvatanje mjesta u četvrtfinalu Eurolige, pozicija Fenerbahčea nije nimalo ugodna. Momčad Željka Obradovića upisala je i četvrti poraz u pet kola, a ovaj je stigao u Milanu kod vrlo dobrog Armanija.

Talijani su uoči početka Top 16 dodatno pojačali momčad i izgledaju sasvim solidno. U ovom susretu su uspjeli anulirati zaostatak u kojem su se rano našli te otići na poluvrijeme s prednosti od devet poena.

Dodatni problem za Obradovića predstavljale su i ozljede Luke Žorića i Gašpera Vidmara čime mu je tijekom susreta smanjena rotacija na centarskim pozicijama.

"Sretan sam zbog velike pobjede protiv Fenerbahčea. Na užasan način smo izgubili prošli tjedan protiv Anadolu Efesa, ali pokazali smo da smo borci i da imamo karakter. Nadam se da ćemo nastaviti s igrama kao večeras", rekao je Kristjan Kangur koji je ubacio 12 poena uz tricu 4/4. Daniel Hackett je dodao 17 poena (3/9, slobodna bacanja 10/10) uz sedam skokova, a Curtis Jerrells 15 poena (6/9).

Kod Fenerbahčea Linas Kleiza je stao na 26 poena (7/12, slobodna bacanja 11/11) i pet skokova, a Nemanja Bjelica je dodao 15 poena (5/9) i pet skokova. Bojan Bogdanović je imao problema s osobnim pogreškama i igrao je 20 minuta te ubacio 11 poena (2/3 za dva, 1/1 za tri) uz tri asistencije dok je Luka Žorić nakon minutu i pol napustio igru zbog ozljede.

Skupina F

Nakon visokog poraza od CSKA usred Münchena, Svetislav Pešić je bio jasan: "Mi ovdje nismo da bi pobjeđivali ove najveće. Mi smo tu da vidimo gdje smo u ovom trenutku u odnosu na njih i što trebamo popraviti i promijeniti da iduće sezone budemo bolji. Ovo je za nas škola."

Školovanje je naplaćeno visokim porazom 86:61, a prednost Moskovljana tijekom susreta iznosila je i više od 30 poena razlike. CSKA je odigrao sjajnu utakmicu, htio se iskupiti nakon poraza od Himkija u VTB ligi i u igri se osjetila želja njegovih igrača.

Od početka susreta gosti su bili puno bolji protivnik, dominirali su u svim segmentima igre i bilo je samo pitanje s kolikom će prednosti slaviti protiv neraspoloženog Bayerna.

"Šuterski smo bili raspoloženi, a posebno je Teodosić tu odrađivao dobar posao. Ova utakmica nam je došla nakon euroligaške pobjede protiv Reala i osjećamo da idemo u pravom smjeru. U obrani smo bili odlični, dobro smo pomagali jedni drugima i želja nam je da nastavimo u tom ritmu", rekao je Aaron Jackson.

Teodosić je utakmicu zaključio s 24 poena (7/13, trica 6/10) te po pet skokova i asistencija dok je Viktor Hrjapa dodao 16 poena (5/6). Kod domaćina jedini koji je pružao nešto bolji otpor bio je Malcolm Delaney sa 16 poena (5/9) i pet skokova.

Odličnu utakmicu odigrao je Maccabi u Madridu gdje je dugo držao Real u neizvjesnosti, ali u završnici ipak nije izdržao. Sergio Llull je ubacio dvije trice u ključnim trenucima, dodao i dva slobodna bacanja te odveo Real do pobjede.

Do tada baš i nije sve išlo po Realovom planu. Madriđani su se mučili, Rudy Fernandez bio u problemima s osobnim pogreškama pa zatim i nekarakteristično s koncentracijom na liniji slobodnih bacanja, ali sve su uspjeli "pregurati" te u presudnim trenucima u posljednjoj minuti biti pravi.

"Bila je to teška utakmica, a presudilo je to što smo popravili obranu u drugom poluvremenu što nam je otvorilo teren. Ljudi kažu da se iz poraza može puno toga naučiti i vjerujem da smo naučili neke stvari u porazu protiv sjajnog CSKA. Imamo četiri pobjede iz pet utakmica i možemo biti zadovoljni kako smo otvorili Top 16", rekao je Fernandez.

Upravo Llull i Fernandez su vukli Madriđane, Llull je ubacio 20 poena (7/14), a Fernandez 16 poena (5/8) uz osam skokova. Dontaye Draper je za 13 minuta ubacio dva poena (1/2 za dva, 0/2 za tri) uz dva skoka. Kod Žalgirisa po 15 poena su ubilježili Guy Pnini (5/8, trica 5/7) i Sofoklis Schortsanitis (4/6, pet skokova).

• narada10831.01.2014. u 22:54
    je li to sad goodbye za Fener od daljeg kruga? Čini se da eksperiment igranja bez petice nije uspio...
    narada108
  • Obrisan korisnik31.01.2014. u 22:45
    Obradovic ni do sada nije imao centre, realno Zoric i Vidmar nemaju taj kvalitet za nosioce igre u EL. I pod hitno mora da trazi nekog dobrog i dominantnog, jer nema unutrasnje igre i skoka a bez toga se tesko dobija. Svaka cast i na ovom casnom porazu bez centara u gostima izgubiti samo 5 razlike... [više na forumu]