Ivor Krapac • subota, 08.02.2014.

Najzvučnija utakmica NBA programa u noći s petka na subotu po našem vremenu odigrana je u Indianapolisu, uz pobjedu domaćih Indiana Pacersa. Predvođeni Georgeom Hillom, koji je zabio najviše poena u karijeri, Pacersi su u produžetku nadjačali Portland Trail Blazerse, u čijem je dresu vrlo raspoložen bio Damian Lillard. Glavno iznenađenje večeri priredio je Orlando Magic, s osiguranom domaćom pobjedom protiv Oklahoma City Thundera u posljednjim trenucima utakmice...

Sudar momčadi u borbi za vrh Istočne i Zapadne konferencije opravdao je očekivanja. Indiana Pacersi (39-10) su pred svojim navijačima došli do 118:113 protiv Portland Trail Blazersa (35-15), s odlukom u produžetku, a glavnu ulogu pritom je imao organizator igre George Hill, koji se istaknuo najboljim realizatorskim učinkom u karijeri.

Hill je ubilježio 37 poena (šut 12/19) i tome dodao devet skokova i osam asistencija, a osim što je poena bilo puno, zabio je i tri jako bitna, s tricom za poravnanje Pacersa na 103:103 pri kraju četvrte četvrtine. Nakon promašaja Nicolasa Batuma na drugoj strani, ušlo se u produžetak, u kojem su se Pacersi riješili većine briga odlaskom do 113:107 na ulasku u posljednju minutu.

"Kada sam dolazio u dvoranu, vikao sam prema svakome na koga sam naišao da imam puno energije, a nisam znao zbog čega", opisao je Hill poslije pobjede i vlastitog učinka karijere: "Jedino što su mi odgovorili je da se nadaju da će se to odraziti na parketu."

Odrazilo se i bolje nego je razigravač domaćina mogao očekivati, s nastupom koji je pomogao da domaća momčad lakše nadoknadi izostanak Lancea Stephensona, kojeg nije bilo zbog bolnih leđa, kao i čekanje na prvu utakmicu Andrewa Bynuma u njihovu dresu. David West sinoć je bio prvi do Hilla, s 30 poena i 10 skokova, dok je Paul George imao 17 poena, sedam asistencija i šest skokova.

Blazerse je u napadu vukao Damian Lillard, koji je upisao 38 poena i 11 asistencija. LaMarcus Aldridge pridružio se s 22 poena i devet skokova, Wesley Matthews s 19 poena, a Robin Lopez sa 17 poena i 14 skokova. Gostima iz Oregona nedostajao je Mo Williams, njihov glavni adut s klupe, kojega nije bilo iz osobnih razloga.

Podjednako uzbudljivo bilo je u Orlandu. Domaći Magic (15-37) je sa 103:102 iznenadio Oklahoma City Thunder (40-12), a glavni junak završnice za momčad Jacquea Vaughna bio je Tobias Harris, koji je zakucavanjem na dodavanje Mauricea Harklessa sa sirenom osigurao slavlje domaćina. Malo prije toga, Kevin Durant je kod minimalnog gostujućeg vodstva (102:101) promašio dvicu za povećanje razlike.

Magic se na putu do pobjede vratio poslije 14 poena zaostatka na poluvremenu (65:51). Tijekom prve 24 minute dominirao je Durant, koji je do kraja druge četvrtine ubilježio 17 poena, ali u nastavku su ga domaći uspjeli barem malo usporiti, limitirajući ga na 12 poena s 5/13 iz igre u trećoj i posljednjoj dionici.

Tobias Harris upisao je 18 poena i pet skokova, Arron Afflalo 16 poena i pet asistencija, a Glen Davis i Victor Oladipo po 14 poena i pet skokova za Magic. Nikola Vučević imao je 10 poena i isto toliko skokova.

Kevin Durant završio je s 29 poena, 12 asistencija i pet skokova, a Serge Ibaka s 26 poena, šest skokova i pet blokada za Thunder, koji je i dalje bez ozlijeđenoga Russella Westbrooka.

Los Angeles Clippersi (35-18) su u prvom poluvremenu obavili najvažniji dio posla na putu do 118:105 protiv Toronto Raptorsa (26-24). Predvođena Blakeom Griffinom, koji je već na kraju prve četvrtine imao 19 poena, domaća momčad je poslije prve 24 minute vodila sa 67:51. Nastavak susreta donio je samo približavanje, ali ne i potpuni povratak Raptorsa.

Blake Griffin zaključio je vlastitu uspješnu večer s 36 poena i osam skokova, dok je Jamal Crawford bio prvi u pratnji, s 21 poenom, po šest skokova i asistencija. DeAndre Jordan dodao je 18 poena, 13 skokova i dvije blokade.

Chrisa Paula i dalje nema, a Clippersi su se sinoć snašli i bez još jednog startera, J.J.-a Redicka, koji je propustio drugu utakmicu u nizu zbog problema s leđima.

DeMar DeRozan bio je najraspoloženiji u dresu gostiju iz Kanade, s 36 poena, osam asistencija i pet skokova. Kyle Lowry pridružio se s 19 poena i šest skokova, a Jonas Valančiunas s 11 poena i 13 skokova.

Predvođeni učinkom Monte Ellisa (22 poena, po četiri skoka i asistencije) i Dirka Nowitzkog (20 poena), Dallas Mavericksi (30-21) došli su do četvrte uzastopne pobjede i zadržali prednost pred pratnjom u borbi za osmo mjesto u Zapadnoj konferenciji. Mavericksi su pred svojim navijačima sa 103:81 nadigrali Utah Jazz (16-33), u čijem je dresu najviše pokazao Marvin Williams (21 poen, pet skokova).

Detroit Pistonsi (20-29) i dalje su izvan kruga momčadi koje bi otišle u doigravanje na Istoku kada bi danas bio kraj "regularnog" dijela sezone, ali s dosta vremena da nadoknade zaostatak, trenutno nisu daleko od osmog mjesta, koje s 22-28 drže Charlotte Bobcatsi. Pistonsi su u petak kod kuće proslavili 111:95 protiv Brooklyn Netsa (22-26), koji su im jedna od meta u potrazi za doigravanjem.

Brandon Jennings ubilježio je 26 poena, 10 skokova i devet asistencija, uz osam izgubljenih lopti, dok je Josh Smith imao 23 poena, osam skokova, sedam asistencija i četiri blokade za Pistonse. Andre Drummond istaknuo se sa 16 poena i čak 22 skoka.

Jason Terry zabio je 18 poena, a Joe Johnson 16 poena za goste iz Brooklyna. Kevin Garnett pratio je utakmicu s klupe, odmarajući se nakon što su Netsi bili u akciji i večer ranije, uz domaću pobjedu nad San Antonio Spursima.

Washington Wizardsi (24-25) propustili su se učvrstiti na jednoj od pozicija koje vode u play-off u Istočnoj konferenciji. Wizardsi su kod kuće izgubili od Cleveland Cavaliersa (17-33), sa 115:113 u korist gostiju iz Ohija, koji su 50-ak sekundi do kraja vodili sa 109:101 i nakon toga dopustili domaćima da se približe na završna dva poena zaostatka.

Kyrie Irving istaknuo se s 23 poena i 12 asistencija, dok je Dion Waiters upisao 24 poena za Cavse. Gostima je nedostajao Luol Deng, koji je izostao zbog bolesti, sa simptomima gripe. John Wall je s 32 poena, 10 asistencija i pet skokova vodio Wizardse.