Zimski sportovi

Jansrud i Streitberger slavili na skraćenom spustu u Kvitfjellu, Hrvati bez bodova

Josip Tolić • petak, 28.02.2014.

U petak je u norveškom Kvitfjellu konačno održan sedmi spust sezone za skijaše u Svjetskom skijaškom kupu. Na skraćenoj stazi pobjedu su podijelili domaći predstavnik Kjetil Jansrud i Austrijanac Georg Streiberger, dok su Natko Zrnčić-Dim i Ivica Kostelić završili izvan prvih 30 osvajača bodova.

Kjetil Jansrud i Georg Streitberger najveći su dobitnici vremenskih neprilika u Kvitfjellu, mjestu gdje je na rasporedu bio sedmi spust sezone za Svjetski kup u muškoj konkurenciji.

Norvežanin i Austrijanac slavili su na skraćenoj stazi s izjednačenim vremenom od 1:05,72 u utrci koja se prvotno trebala održati u Garmisch-Partenkirchenu, ali je zbog nedostatka snijega prebačena u St. Moritz. Ni u Švicarskoj spustaši nisu imali sreće pa su treću sreću dočekali u Kvitfjellu, i to nakon što im je zbog slabe vidljivosti trening u četvrtak otkazan, pa su na ogled staze morali u petak rano ujutro.

Malenih 12 stotinki presudile su da treće mjesto ugrabi Amerikanac Travis Ganong kojemu je to bilo i prvo pobjedničko postolje u karijeri u Svjetskom kupu. Stepenicu ispod njega završio je Kanađanin Erik Guay (+0,23), dok je peti bio vodeći spustaš svijeta Aksel Lund Svindal (+0,37).

Kako se njegov prvi pratitelj koji ga jedini može dostići Hannes Reichelt ne natječe zbog ozljede, Svindal je ovim rezultatom praktično obranio Mali kristalni globus u spustu iz prošle sezone. Bit će mu to pravi melem na ranu nakon neosvajanja medalje na Zimskim olimpijskim igrama u Sočiju. Osim toga, zaostatak za vodećim u ukupnom poretku Marcelom Hirscherom Norvežanin je smanjio na 13 bodova uoči još jednog spusta i superveleslaloma koji se voze ovaj vikend u Kvitfjellu.

Hrvatski predstavnici nastavili su niz plasmana izvan prvih 30 u spustu ove sezone. Iako je na jutarnjem treningu Natko Zrnčić-Dim zauzeo 27. mjesto, u utrci je bio nešto sporiji i sa 1,34 sekunde za pobjednikom plasirao se tek na 41. mjesto. Više od pola sekunde slabiji od njega bio je Ivica Kostelić zauzevši 53. poziciju (+1,88). Obojica su imali vrlo visoke startne brojeve.