Györi i Budućnost prvi sudionici premijernog Final Foura Lige prvakinja

Jelena Bagarić • subota, 01.03.2014.

Kofere za Budimpeštu dva kola prije kraja mogu pakirati aktualne osvajačice Lige prvakinja iz Györa, te osvajačice Lige prvakinja iz 2012. godine, ekipa Budućnosti. Obje ekipe su u večerašnjim susretima ostvarile pobjede i tako zauzele prva dva mjesta u skupini 2 koja vode na prvi ikada Final Four Lige prvakinja.

Larvik – Budućnost 17:22 (8:9)

Veliku težinu za Budućnost imala je utakmica četvrtog kola skupine 1 u glavnoj fazi Lige prvakinja jer je pobjeda nosila plasman na Final Four u Budimpeštu. Po ono što su i došle u Larvik to su i uzele – pobjedu. Budući da je Györi bio bolji od Krima, Budućnost će se idućeg tjedna izravno s aktualnim osvajačicama Lige prvakinja boriti za prvo mjesto u skupini.

Izjednačena utakmica igrala se u prvih 30 minuta u Larvik Areni. Obje ekipe izmjenjivale su se u vodstvu, a u prvih 15 minuta niti jedna se nije uspijevala značajnije odvojiti. Sve dok odlična obrana Budućnosti i razbranjena Clara Woltering na vratima nisu ostavili Larvik na post od devet minuta bez postignutog pogotka. U 22. minuti Budućnost je došla do prve prednosti od tri pogotka, no do kraja je uspjela sačuvati samo pogodak prednosti.

Slično je bilo i u nastavku susreta. Larvik je izjednačio, a li Budućnost je i dalje održavala minimalnu prednost. U 45. minuti Cristina Neagu postigla je pogodak za 16:14 i prvo vodstvo od dva pogotka za Budućnost u drugom dijelu utakmice. Larvik je preko Stange četiri minute kasnije prišao na samo pogodak zaostatka, no nakon toga uslijedila je ponovo odlična obrana Budućnosti, a Woltering kao da je „zaključala“ svoja vrata. Tako su u 59. minuti došle do rezultata 22:16 i s pravom počele slaviti novu pobjedu i plasman na prvo izdanje Final Foura Lige prvakinja.

Fantastična Woltering skupila je 18 obrana od čega i jedan sedmerac. U polju za igru iskazala se Dragana Cvijić sa šest postignutih pogodaka, a slijedu ju Camilla Dalby koja je dodala četiri. Kod Larvika se ponovo istakla Nora Mörk sa sedam postignutih pogodaka, dok je veteranka Cecilia Leganger na vratima skupila 11 obrana.

Krim Mercator – Györi Audi ETO KC 22:24 (14:14)

Sličnu utakmicu kao Larvik i Budućnosti odigrali su Krim i Györi, a pobjeda je također otišla na stranu gošći koje je pobjeda lansirala na završnicu ovog najelitnijeg klupskog ženskog rukometnog natjecanja. Iako je Krim kroz cijeli susret prijetio i pokušavao doći do pobjede koja bi im dala nadu za Final Four, ipak su pred svojom publikom „pokleknuli“ pred moćnim Györom.

Krim je u susret ušao sa samo 13 igračica jer su nedavno pivotmenica Oana Manea i vratarka Talida Tolnai napustile klub, nakon što su to učinile i Carmen Martin, Patricia Vizitiu i Linnea Torstenson. Ipak, u susret ipak bolje ulazi Krim koji je i poveo, na brzo je na 3:3 izjednačila Katarina Bulatović, a zatim je na 3:4 povećala Loke. Tu prednost održavale su do 20. minute kada Tamara Mavsar pogađa za 9:9. Poveo je Györi ponovo s plus dva (12:14), ali do isteka 30. minute Krimovke uspijevaju izjednačit.

Dobro su se i u nastavku držale rukometašice Tone Tiselja, čak su i povele 17:16, ali pritisak mađarske ekipe nije popuštao. Konačno su preko Bulatović, Loke i Orban došle do plus tri (18:21), no Krim se još uvijek nije predavao. Serijom od tri pogotka došle su do izjednačenja, no u 51. minuti Görbicz iz sedmerca zabija za novo vodstvo, 22:23, a zatim postavlja i konačnih 22:24.

Görbicz je realizirala svih pet sedmeraca i time je bila najbolji strijelac Györa u večerašnjem susretu. Po četiri pogotka upisale su Loke, Bulatović i Amorim. Krim su predvodile Barbara Lazović i Katarina Krpež s po pet postignutih pogodaka.