Split izbjegao Ligu za ostanak, Samobor na rubu ispadanja za Ligu za prvaka

Jelena Bagarić • nedjelja, 02.03.2014.

Još su dva kola ostala do kraja, i polako se formiraju pozicije za finiš sezone. Zamet i Sesvete čvrsto drže prve dvije pozicije, a Trešnjevka je, može se reći, sigurna na trećem. No, velika bitka vodit će se za posljednje četvrto mjesto koje vodi u Ligu za prvaka, a konkuriraju Zelina, Samobor i Koka. U donjem dijelu, Split se pobjedom protiv Osijeka izvukao iz Lige za ostanak, dok će se tamo sigurno naći Dugo Selo i Vranjic.

Koka – Samobor 31:27 (16:15)

Porazom od Koke Samobor je pao na peto mjesto i time ugrozio svoju poziciju za prolazak u Ligu za prvaka. Iako imaju jednak broj bodova kao i Zelina, imaju i utakmicu više pa će u posljednjem kolu biti slobodne, dok ih u idućem očekuje Zamet. Koka pak ukoliko ostvari dvije pobjede, a dočeka kiks Zeline može se umiješati u borbu za Ligu za prvaka.

Prvi dio susreta bio je u početku veoma izjednačen, a prve su se na tri pogotka odvojile domaće u 24. minuti. Ipak do kraja Samoborke ublažavaju zaostatak pa na odmor Koka odlazi samo s pogotkom prednosti. Tu minimalnu prednost čuvale su početkom drugog dijela, ali Čorković , pa zatim i Lovrić u 41. minuti zabijaju za plus dva Samobora. No nedugo nakon uslijedio je drastičan pad u igri Samobora što je Koka odlično iskoristila i serijom od sedam pogodaka preokrenula rezultat koji joj je donio mirnu završnicu i u konačnici i pobjedu.

Koku je predvodila mlada Larissa Kalaus koja je postigla osam pogodaka, dok su po dva manje upisale Ivana Dežić i Stella Mateša. Vratarka Marija Karaula ubilježila je 13 obrana. Čorković i Lovrić su za Samobor također postigle osam pogodaka.

Sesvete Agroproteinka – Dugo Selo '55 30:24 (16:12)

Lak zalogaj su u 20. Kolu imale rukometašice Sesveta koje su ugostile pretposljednju ekipu iz Dugog Sela. Trener Sesveta Nikola Škorić u ovom je susretu priliku dao svim svojim igračicama, a samo se Ivana Benić nije uspjela upisati na listu strijelaca. Sesvećanke su trenutno vodeće, ali imaju jednak broj bodova kao i Zamet no gol razlika je ipak na njihovoj strani.

Brzo su Sesvećanke preuzele vodstvo i usmjerile utakmicu na svoju stranu. Uspjele su rukometašice Dugog Sela u 15. Minuti nakon pogotka Lidije Sadrić doći do izjednačenja, ali više od toga nije išlo. Ponovo su Sesvete preuzele vodstvo koje više nisu ispuštale. Do kraja susreta ekipa Dugog Sela više niti jednom nije uspjela zaprijetiti vodstvu Sesveta koje su samo povećavale svoje vodstvo.

Paula Stopić postigla je pet pogodaka za Sesvete, a slijede ju s četiri pogotka Valentina Blažević i Kristina Vuković. Najefikasnija kod Dugog Sela bila je Josipa Mamić koja je na svoj konto upisala osam pogodaka.

Zelina – Umag 37:25 (19:15)

Korak k Ligi za prvaka napravila je Zelina uvjerljivo pobijedivši Umag. Istranke će tako gotovo sigurno ostati u Ligi za poredak budući da šanse za više nemaju, dok će Zelina voditi borbu sa Samoborom i Kokom.

Nemoćne su protiv Zeline bile Umažanke. U prvih 20 minuta uspijevale su držati priključak, no popustile su u posljednjih deset minuta prvog dijela i time dopustile Zelini da se odvoji na pet pogodaka prednosti. Ana Rajić uspjela je u 30. minuti postići pogodak za 19:15. U nastavku Umag više nije mogao igrati protiv rastrčane Zeline koja je samo postepeno povećavala svoju prednost. U 40. minuti već je bilo deset pogodaka razlike i time je utakmica 20 minuta prije kraja bila riješena.

Zelinu je sa sedam pogodaka predvodila Andrea Šerić koja je postigla sedam pogodaka, a po pet su zabile Iva Ercegovac i Andreja Horvat. Vratarski duo Sanader/Hajduk zajedno je skupio 19 obrana. Također sedam pogodaka zabila je Ana Jajčević za Umag, a jedan manje upisale su Jelena Vidović i Ana Rajić.

Vranjic - Trešnjevka 19:27 (11:15)

Trešnjevka je opravdala ulogu favoritkinja na gostovanju u Vranjicu te je zadržala treće mjesto. Samo otvaranje utakmice dalo je naslutiti kakva će utakmica biti. Gošće su krenule s 5:0, a domaće su prvi pogodak postigle tek u 11. minuti. Vranjičanke su polako došle do zraka i smanjile na minus tri, no na poluvremenu je rezultat ipak bio plus četiri za Trešnjevku.

Drugo poluvrijeme Zagrepčanke su otvorile serijom 3-0 i time su praktički slomile otpor suparnica. Do kraja su rutinski držale prednost, koja je u 44. minuti iznosila rekordnih plus devet (23:14). Najučinkovitija u sastavu Trešnjevke bila je Ana Toth s devet golova, dok je najefikasnija kod Vranjica bila Irena Džeko s pet pogodaka. Ovim porazom Vranjic je vjerojatno osigurao mjesto u Ligi za ostanak jer je u sljedećem kolu slobodan, a u posljednjem gostuju kod vodećih Sesveta.

Split 2010 - Osijek 26:23 (15:13)

Rukometašice Splita 2010 ostvarile su važnu pobjedu u borbi za ostanak. U izravnom okršaju s konkurentom Osijekom slavile su 26:23 i tako preskočile Osječanke na osmoj poziciji, točnije na poziciji koja donosi izbjegavanje Lige za ostanak. Splićanke su do pobjede predvodile sjajne Milka Divić i Matea Šimičić, koje su zajedno zabile čak 21 pogodak. Divić je postigla 12, a Šimičić devet.

Gošće su bolje otvorile susret te su vodile 3:0 i 7:4. Split 2010 je, međutim, do kraja poluvremena okrenuo na plus dva u svoju korist. Početkom nastavka Osijek je u dva navrata imao gol prednosti, a onda je gotovo deset minuta bio bez pogotka.

Splićanke su to iskoristile i stvorile vodstvo od dva gola. Najbolja u gostujućem sastavu, Dora Lacković (9 golova) smanjila je na 20:19, a onda je Divić dvama golovima odvela svoju ekipu na plus tri u 52. minuti. Lacković je ponovno vratila Osijek na minus jedan u 58. minuti, no nezaustavljive Šimičić i Divić potvrdile su važnu pobjedu domaćih.