Branimir Korać • petak, 07.03.2014.

Prva četiri susreta devetog kola Top 16 Eurolige donijelo nam je i prvog četvrtfinalistu. Barcelona je nastavila savršeni niz u drugom krugu i s devetom pobjedom pet kola prije kraja ove faze natjecanja osigurala je mjesto u četvrtfinalu...

Skupina E

S novim porazom košarkaši Olympiakosa kompromitirali su šanse za drugo mjesto u skupini E Eurolige i tako prednost domaćeg terena u četvrtfinalu. Treći uzastopni poraz momčad iz Pireja upisala je u svojoj dvorani od zahuktalog Armanija koji igra sve bolje i više nije nikakva novost njihova kandidatura za visoke ambicije.

Armani je u Grčkoj slavio sa 88:86 u zanimljivom dvoboju koji su ubilježili dobri napadi, ali i obrane ispod prosjeka ovih momčadi, posebno Olympiakosa.

Grci su dvije minute prije kraja susreta poveli 81:80 ubačajem Stratosa Perperogloua, ali Milano odgovara ubačajem Hacketta, slobodna bacanja promašuje Dunston, a Langford pogađa tricu u zadnjoj minuti koja će se pokazati ključnom. Do kraja susreta bila je dovoljna jedna odlična obrana gostiju koja je ostavila Olympiakos bez rješenja u napadu i Talijani su mogli započeti sa slavljem.

"Čestitke zaslužuju obje momčadi jer se nisu predavale u ovom dvoboju. Olympiakos je imao sjajan pristup utakmici i pokušao je preko ostalih igrača nadomjestiti izostanak Spanoulisa. Ponosan sam na svoje igrače jer su se uspjeli vratiti u utakmicu iz neugodne situacije i pokazali su karakter kakav je neophodan za pobjedu na ovakvom gostovanju. U posljednjim minutama dopustili smo protivniku da smanji zaostatak i dođe u priliku za pobjedu, ali smo ipak uspjeli slaviti što nam puno znači za naše ambicije u Euroligi", rekao je Luca Banchi.

U pobjedničkom sastavu Keith Langford je ubacio 20 poena (7/13) uz osam asistencija i pet skokova, a Gani Lawal je dodao 13 poena (4/6) uz osam skokova. Kod domaćina Stratos Perperoglou je upisao 22 poena (7/12) i pet skokova, a Georgios Printezis 16 poena (3/9) i devet skokova.

"Ne možemo pobjeđivati s 12 izgubljenih lopti u drugom poluvremenu. Upozoravali smo na njihovu agresivnost i onda utakmicu otvorimo s dvije izgubljene lopte, a drugo poluvrijeme s tri uzastopne izgubljene lopte. Kada se počela stvarati visoka razlika, neki se igrači više nisu niti borili. To je apsolutno nedopustivo", vrlo ljut bio je Željko Obradović nakon poraza Fenerbahčea u Barceloni 93:73.

Barcelona je tako stigla i do devete pobjede u skupini te je i dalje jedina stopostotna momčad drugog kruga Eurolige. Na poluvremenu je zaostatak bio još uvijek dohvatljiv za goste, Barcelona je vodila 45:38, ali situacija na parketu nije bila tako jednostavna jer je Barcelona ipak bila značajno bolja i na kraju je odjurila do pobjede.

"Ovu utakmicu smo shvatili vrlo ozbiljno, a kada je tako, stvari idu puno bolje za nas. Pred nama je još dosta posla i puno utakmica u Euroligi, moramo ostati ovako usredotočeni i čvrsti posebno u obrani. Ne gledam svoje brojeve, oni nisu važni, najvažnije je da momčad pobjeđuje. Mogu igrati dobro ili loše, najvažnije je da na kraju slavimo", rekao je Ante Tomić iza kojeg je još jedna odlična utakmica.

Tomić je za 23 minute ubacio 19 poena (8/9), podijelio tri asistencije i uhvatio dva skoka, a društvo mu je pravio Boštjan Nachbar s 13 poena (5/5). Kod gostiju Nemanja Bjelica ubacio je 15 poena (7/13) uz deset skokova, a po 11 poena dodali su Bo McCalebb (5/8), Pierre Jackson (4/8) i Bojan Bogdanović (35 minuta, 3/8). Luka Žorić je za 16 minuta dodao tri poena (1/2) i četiri skoka.

Skupina F

Moskovski CSKA ima možda najbolju obranu u Euroligi i u Kaunas je doputovao kao veliki favorit, ali to nije potvrdio. Raspoloženi Žalgiris ubacio je Moskovljanima čak 86 poena u šuterski kvalitetnom nastupu na obje strane, ali CSKA je ipak na kraju odnio pobjedu 88:86.

U završnici prvog poluvremena činilo se da će sve otići na stranu CSKA koji je kontrolirao utakmicu i plesao na rubu dvoznamenkastog vodstva, ali već početkom drugog dijela Žalgiris je uspio odgovoriti i smanjiti zaostatak. U dramatičnoj završnici kod 88:86 posljednji napad imao je domaćin, ali u tih osam sekundi nije uspio poentirati, Jackson je odradio sjajnu obranu na Dentmonu i donio pobjedu Rusima.

Bila je to jako dobra utakmica za navijače, napadači su bili ti koji su dominirali susretom. Žalgiris je odigrao vrlo agresivno i s velikom željom, mi smo ubacili gotovo 90 poena uz index 112, ali u obrani smo imali previše uspona i padova. Isto se dogodilo i prošli tjedan. Trenutno imamo nekih manjih problema s ozljedama i dobro je da su neki drugi igrači dali veliki doprinos", rekao je Ettore Messina.

Kod Moskovljana istaknuli su se Miloš Teodosić sa 16 poena (5/12) i Sonny Weems s 15 poena (5/11). U domaćem sastavu Justin Dentmon je ubilježio 28 poena (6/17), a Martynas Počius 20 poena (7/11) uz šest skokova.

Partizan je u Kombank Areni nadigrao momčad Bayerna i stigao do vitalne pobjede 70:55. Momčad Duška Vujoševića tako je ostavila nadu za prolazak u četvrtfinale živom i to pobjedom protiv neugodnog protivnika i bez najboljeg igrača Bogdana Bogdanovića.

"Odigrali smo jednu od najlošijih utakmica sezone i nisam ljut nego sam bijesan", komentirao je Svetislav Pešić nakon susreta. Njegovim igračima ništa nije polazilo za rukom, bili su skromni i u obrani i u napadu i na kraju su zasluženo poraženi.

"Igrali smo poput momčadi i ovo je prava momčadska pobjeda, još važnija jer su nam nedostajali Bogdanović i Bertans. Iz utakmice u utakmicu sve više rastemo i ovo je prvi put ove sezone da smo odigrali obranu na visokoj razini svih 40 minuta. Još uvijek smo u igri za četvrtfinale", smatra Tarence Kinsey.

Kinsey je odigrao vrlo kvalitetnu utakmicu, ubacio je 21 poen (6/13) uz četiri skoka, sličan učinak imao je i Saša Pavlović koji je dodao 21 poen (9717) i pet skokova dok je Joffrey Lauvergne uhvatio deset skokova. Kod Bayerna Nihad Đedović je ubacio 12 poena (5/11) uz pet uhvaćenih skokova, a Yassin Idbihi je dodao deset poena (5/9).