Zamet pretekao Sesvete na vrhu ljestvice, poznati svi sudionici Lige za prvaka

Vedran Babić • subota, 08.03.2014.

Pretposljednje kolo 1. HRL za žene donijelo je promjene na ljestvici. Prvi je Zamet, koji je pobjedom u Samoboru pretekao Sesvete. Poznati su svi sudionici Lige za prvaka, dok će se u posljednjem kolu sljedećeg vikenda Osijek i Split 2010 boriti za izbjegavanje Lige za ostanak...

Trešnjevka - Sesvete Agroproteinka 26:25 (10:13)

Rukometašice Trešnjevke slavile su u dramatičnom derbiju nad Sesvetama s minimalnih 26:25 golom Marije Borković sa sirenom. Gošće imaju za čime žaliti jer su u drugom dijelu u jednom trenutku vodile i sa šest golova razlike. Bilo je to u 44. minuti kada je Franka Šebek pogodila za 21:15. Trešnjevka je preokrenula na 25:24 u svoju korist te je 40 sekundi do kraja imala napad. Sesvete su presjekle loptu i Lana Franković je izjednačila, no nakon brzog centra Borković je pogodila rašlje za pobjedu svoje ekipe.

Utakmica s ukupno 33 tehničke pogreške (Trešnjevka 14, Sesvete 19) donijela je radost domaćim igračicama, koje su na ljestvici i dalje treće, no sada imaju samo bod manje od drugoplasiranih Sesveta. Najefikasnije u redovima Trešnjevke bile su Petra Bušić (5), Borković (4) i Jelena Blažek (4). Gošće su predvodile Valentina Blažević s osam i Franković sa sedam zgoditaka.

Samobor - Zamet 25:31 (12:16)

Zamet je na najbolji mogući način iskoristio poraz Sesveta - pobijedio je Samobor i preuzeo vodeće mjesto na ljestvici. Riječanke su do slavlja u Samoboru stigle na krilima Ćamile Mičijević (9 golova) i Stefani Stakorić (7). Od samog početka su vodile igru te su uspjele rutinski privesti utakmicu kraju premda su Samoborke smanjile na minus dva (24:22) sedam minuta prije kraja. Uslijedila je serija Zameta 4-0 čime je utakmica riješena.

U sastavu Samobora, koji je ovim porazom ispao iz konkurencije za plasman u Ligu za prvaka, najviše su se istaknule Martina Čorković s osam golova te vratarka Tihana Naglić s 14 obrana.

Dugo Selo 55 - Zelina 25:32 (11:12)

Zelina je pobjedom nad Dugim Selom, a zahvaljujući porazu Samobora, osigurala Ligu za prvaka. Domaće su rukometašice priključak držale cijelo prvo poluvrijeme, koje je okončano minimalnom prednošću gošći. Drugo poluvrijeme Zelina otvara serijom 7-1 i time praktički rješava pitanje pobjednika. U nekoliko navrata prednost Zeline iznosila je 11 golova, no Dugo Selo je do kraja susreta uspjelo smanjiti na prihvatljivijih minus sedam.

Na vratima pobjedničke ekipe dobru je partiju pružila Josipa Sanader (13 obrana), a isto se može reći i za Katarinu Pavlović (7 golova), Andreu Prusinu (6), Andreu Šerić (5) i Katarinu Šandor (5). Najbolji strijelac Dugog Sela bila je Josipa Mamić sa šest golova, ali iz čak 17 pokušaja.

Osijek - Koka 24:21 (13:10)

Porazom u Osijeku rukometašice Koke izgubile su šansu za Ligu za prvaka. Osječanke su pak preskočile Split 2010 te su trenutno osme, što im donosi izbjegavanje Lige za ostanak. Osijek je odmah u otvaranju utakmice pokazao da bi ovo mogla biti njegova večer. U 14. minuti bilo je 7:2, a na poluvremenu 13:10. U početnih 15 minuta drugog dijela Osijek je napravio seriju 8-1 i time slomio otpor Koke.

Osječanke je do važne, pete pobjede vodila Dora Lacković sa sedam golova, dok su Jelena Crnov i Kristina Smiljčić zabile po pet. Najistaknutija u redovima Koke bila je Stella Mateša sa sedam golova.

Umag - Split 2010 29:25 (15:6)

Umag je na svom terenu rutinski svladao Split 2010 i tako "zacementirao" svoju poziciju u Ligi za poredak. Splićanke su povele 1:0, a onda su domaće igračice nanizale šest golova. Do svog drugog gola gošće su stigle tek u 15. minuti, a na poluvremenu je bilo 15:6 za Umag. 15 minuta prije kraja Umag je vodio 11 golova razlike (24:13) te je potom usporio, što je Split 2010 iskoristio za smanjenje zaostatka na konačnih minus četiri.

Ana Jajičević s osam i Jelena Vidović sa šest golova bile su najbolje u redovima Umaga, dok su Matea Šimičić, Renata Kežić i Venera Surjan s po pet pogodaka bile najefikasnije kod gošći. Milka Divić, koja je u prošlom kolu zabila 12 golova, ostala je bez pogotka iz četiri pokušaja.

Rasplet u posljednjem kolu

Posljednje, 22. kolo igra se sljedeće subote i bit će dramatično u borbi između Osijeka i Splita 2010 za Ligu za poredak. Sastaju se Zamet - Osijek, Koka - Umag, Split 2010 - Dugo Selo 55, Zelina - Trešnjevka i Sesvete Agroproteinka - Vranjic. Samobor je slobodan.

Sudionici Lige za prvaka su poznati. To su, prema trenutnom poretku na ljestvici, Zamet, Sesvete, Trešnjevka i Zelina. U Ligi za poredak su sigurno Samobor, Koka i Umag, dok će se za četvrto mjesto boriti Split 2010 i Osijek. Osijek gostuje kod vodećeg Zameta, dok Splićanke imaju bolju situaciju jer dočekuju Dugo Selo. Osječanke su trenutno osme s 11 bodova, a Splićanke devete s bodom manje. Dugo Selo i Vranjic imaju po osam bodova pa te dvije ekipe ne mogu dohvatiti Ligu za poredak.

Lani su Splićanke izborile Ligu za poredak i ondje bile posljednje, četvrte, dok je Osijek bio prvi u Ligi za ostanak.