Nižnji Novgorod i Unics se pobjedama pridružili Valenciji u polufinalu

Sportnet • srijeda, 26.03.2014.

Nakon što je svoje mjesto u polufinalu osigurala Valencia, dvjema pobjedama nad berlinskom Albom, pridružili su joj se i Nižnji Novgorod koji je odličnom igrom anulirao prednost Hapoela iz prve utakmice te Unics Kazan koji je do polufinala stigao pobijedivši turski Kolejliler s čak 36 koševa razlike. Prvi par polufinala čine Valencia i Nižnji, a Unics Kazan igrat će protiv Crvene zvezde koja je kroz produžetak eliminirala Budivelnik…

Turski Kolejliler je na gostovanje Unics Kazanu došao s 13 koševa zaostatka, a ruski igrači iskoristili su prednost domaćeg terena i rezultatom 88:52 nadigrali suparničku momčad u svim segmentima igre. Odličnom igrom već poslije deset minuta Unics je imao prednost od 10 koševa, a tu je prednost zadržao do kraja poluvremena i na odmor su momčadi otišli s rezultatom 43:34.

U drugom poluvremenu ruska momčad uklonila je sve sumnje o pobjedniku, zahvaljujući Andrewu Goudelocku Unics je serijom 20:2 došao na, ispostavit će se na kraju, nedostižnu prednost od 36 koševa. Posljednjih deset minuta Rusi su imali kontrolirali utakmicu, kao što su to činili i od samog početka te su gostujuću momčad ostavili na samo sedam zabijenih koševa, što je rezultiralo pobjedom sa zasluženo velikom razlikom.

Najzaslužniji za veliku pobjedu Unicsa je Amerikanac Goudelock s postignutim 21 poenom (7/12) uz šest asistencija i Nikos Zisis s 12 poena (6/8), a tome je dodao pet asistencija i četiri skoka. Kod Kolejliler najbolji je bio Vanja Plišnić s 13 poena (3/6, 2/2 trica) uz šest skokova.

Nižnji je uspio anulirati zaostatak od tri koša i sjajnom utakmicom u uzvratu doći do pobjede 88:72 nad Hapoelom. Odličnom tricom i realizacijom slobodnih bacanja Nižnji nije dopustio Hapoelu da prednost od tri koša s kojom je došao na gostovanje pretvori u prolazak u polufinale. Prvih deset minuta bolje su odigrali gostujući igrači koji su poveli s 2:9, a četvrtina je završila rezultatom 15:21. Drugu četvrtinu Nižnji je serijom od 15:0 okrenuo rezultat u svoju korist, a poluvrijeme je završilo rezultatom 40:37.

U drugom dijelu utakmice Nižnji je nastavio odličnom igrom povećavati prednost, a nakon treće četvrtine ona je narasla na 13 koševa te do kraja utakmice 16 koševa prednosti. Igrači Hapoela uspjeli su se približiti na sedam koševa, ali Rusi im nisu dopustili da ih ozbiljnije ugroze i zasluženom pobjedom plasirali su se u polufinale Eurokupa.

Taylor Rochestie predvodio je Nižnji do pobjede s 18 (5/9, 2/4 trica)poena i šest asistencija, a Semen Antonov postigao je 17 poena (5/8, 2/8 trica) uz sedam skokova i tri asistencije, a odličan je bio i Dijon Thompson s double-double učinkom postigavši 15 poena (3/6) i 13 skokova. Za Hapoel je najbolji bio Derwin Kitchen s 15 postignutih poena (6/7, 1/1 trica) uz pet skokova.

Najdramatičnije bilo je u Beogradu gdje je Crvena zvezda ugostila Budivelnik i uspjela se probiti do polufinala zahvaljujući pobjedi u produžetku. Nakon 40 minuta Beograđani su imali vodstvo 63:60 i tako anulirali zaostatak od tri poena iz prvog susreta, a onda su u nastavku nadigrali goste, upisali pobjedu 79:70 i izborili prolaz.

Charles Jenkins bio je junak domaćina. Ubacio je za 63:60 3.9 sekundi prije kraja susreta, a zatim je u produžetku ubacio prvih osam poena domaćina i odveo Zvezdu do prolaza.

Susret je završio s 29 poena (10/20, trica 6/11) dok je Ivan Radenović dodao 11 poena (3/6) i 11 skokova. Kod gostiju Darjuš Lavrinovič je ubacio 17 poena (5/13) uz devet skokova, a DaJuan Summers 13 poena (5/12) uz sedam skokova.