Branimir Korać • četvrtak, 17.04.2014.

Madridski Real i Barcelona upisali su pobjede i u drugim susretima četvrtfinala Eurolige. Na svom parketu nisu dopustili iznenađenje protiv Olympiakosa i Galatasaraya ta s maksimalnih 2-0 odlaze u Pirej, odnosno u Istanbul...

Real Madrid - Olympiakos 82:77 (2-0)

I lakše nego što to konačan rezultat govori Real Madrid je stigao do vodstva 2-0 u seriji protiv Olympiakosa. Madriđani su apsolutno kontrolirali rezultat, bili su bolji protivnik i njihova pobjeda u nijednom trenutku nije bila pod znakom pitanja. Tek u završnici susreta Olympiakos je uspio smanjiti zaostatak, ali Real je mirno priveo utakmicu kraju.

U prvom poluvremenu bilo je dosta nervoze na obje strane, Grci su u početku imali velikih problema u obrani i nisu imali rješenja za Realove napade. U prvoj četvrtini primili su čak 30 poena, ne toliko zbog svoje loše obrane koliko zbog sjajnog protoka lopte Madriđana. Ipak, u nastavku susreta defenziva gostiju se malo stabilizirala i domaćin više nije tako lako dolazio do poena.

Na početku drugog poluvremena Olympiakos je imao dobru fazu igre kada se uspio približiti na 55:52, ali Real je odmah reagirao i preko Rudyja Fernandeza i Sergija Llulla vratio se na visoku prednost. Održavao ju je sve do same završnice kada je u dobru seriju ušao Matt Lojeski koji je približio goste na samo četiri poena zaostatka, ali bliže od toga Grci nisu uspjeli doći.

Prema viđenom u prve dvije utakmice, europski prvak će se jako teško vratiti u seriju bez obzira na pakleni domaći teren. Real Madrid je jednostavno kvalitetnija i šira momčad s puno više napadačkih rješenja i realno je za očekivati da će završiti posao već u Grčkoj.

U ovom susretu predvodili su ga Ioannis Bourousis s 19 poena (8/13) i deset skokova te Rudy Fernandez s 15 poena (5/11) i šest skokova. Dontaye Draper je zbog ozljede ruke otpao iz konkurencije za nastup na duže vrijeme.

Kod Olympiakosa Vasilis Spanoulis je ubacio 18 poena (5/12) uz pet skokova, a Matt Lojeski je dodao 13 poena (4/9).

Barcelona - Galatasaray 84:63 (2-0)

Još izvjesniji dvoboj bio je onaj u Barceloni gdje je domaćin i drugi put slavio s više od 20 poena prednosti protiv Galatasaraya. Turci su od četiri poluvremena samo u onom prvom bili ravnopravni i to isključivo zahvaljujući sjajnom Portorikancu Carlosu Arroyu. Na žalost po njih, on se ozlijedio i nije sudjelovao u drugom susretu. Nije bilo teško za pretpostaviti da će šanse Galatasaraya u tom dvoboju bez Arroya biti minimalne.

Uzvrat je tako bio potpuno izvjestan, a posebno nakon što je Barcelona otvorila odlučno utakmicu i odmah se odvojila na visoku prednost. Nakon prvih deset minuta imala je 21:8, a u nastavku susreta prednost je dodatno rasla.

Loša vijest po Xavija Pascuala je samo pet minuta na terenu Juana Carlosa Navarra koji je već polovicom prve četvrtine napustio igru i više se nije vraćao. No i bez njega domaćin je dominirao u svakom pogledu i tako napravio veliki korak prema prolasku na Final Four.

Mario Hezonja nije bio u konkurenciji za nastup dok je Ante Tomić za 22 minute ubacio 11 poena (4/5 za dva) uz osam skokova i dvije asistencije. 14 poena (6/6) dodao je Brad Oleson.

U sastavu Galatasaraya Henry Domercant je ubacio 11 poena (3/7), a Ender Arslan dodao je deset poena (3/7) i sedam asistencija.