Treći preokret Donne Vekić ovog tjedna za plasman u treće WTA finale karijere

Vedran Babić • subota, 19.04.2014.

Hrvatska tenisačica Donna Vekić izborila je treću priliku za prvi WTA naslov nakon što je u polufinalu Kuala Lumpura izbacila drugu nositeljicu Shuai Zhang. Kineskinja je ekspresno osvojila prvi set, no Vekić je preokretom došla do velike pobjede...

Treći put ovoga tjedna Donna Vekić izgubila je prvi set na putu do pobjede. Na 250.000 dolara vrijednom WTA turniru u Kuala Lumpuru Vekić je prošla u finale pobijedivši Shuai Zhang 1:6, 6:3, 6:4 poslije sat i pol igre.

Meč je počeo s nekoliko sati zakašnjenja zbog kiše, a bolje se u otvaranju susreta snašla Zhang. 45. tenisačica je premoćno, za samo 21 minutu igre, osvojila prvi set 6:1. Odjurila je do 5:0, a Vekić je nekako uspjela spasiti dvije lopte Zhang za 6:0. U cijelom prvom setu Vekić je osvojila samo devet poena, a zanimljivo, ubacila je solidnih 66% prvog servisa. Na reternu je bila bezopasna.

Druga Hrvatica u finalu Kuala Lumpura

Na turniru koji je u WTA kalendaru od 2010. godine jednom je i jedna hrvatska tenisačica bila blizu naslova. Petra Martić je 2012. godine pobijedila Japanke Eriku Semu i Kurumi Naru, Kineskinju Shuai Peng i Srpkinju Jelenu Janković prije nego što je u finalu predala Su-Wei Hsieh u trećem setu. Martić je vodila 6:2, 4:2, da bi Tajpežanka osvojila drugi set 7:5 i u trećem vodila 4:1 kada joj je Hrvatica predala. Martić je dan ranije protiv Janković na terenu provela tri sata te zbog umora nije mogla nastaviti finale.

Drugi set - druga priča. U drugom gemu Vekić je pritisnula Zhang i došla do breaka nakon tri neiskorištene prilike. Donna je potvrdila prednost spasivši break loptu, a ubrzo je po drugi put oduzela servis Zhang.

Nije dugo prošlo, a semafor je pokazivao 5:0 za Vekić. No, završnica seta nije mogla proći bez male neizvjesnosti. Vekić je prokockala 0-40 kod 5:0, da bi potom Zhang nadoknadila jedan break zaostatka. Kod 5:2 Vekić je ispustila još jednu set-loptu prije nego što je na servisu kod 5:3 uspjela privesti set kraju na ukupno šestoj set-lopti.

Nošena osvojenim drugim setom Vekić je odmah u prvom gemu treće dionice napravila još jedan break. Zhang se brzo oporavila te je povela 4:3, no s tri uzastopna gema Vekić je došla do pobjede.

Vekić je na kraju osvojila sedam poena manje od suparnice (79-72), no to će Kineskinji biti slaba utjeha. 17-godišnja Osječanka zabila je dva asa i napravila dvije dvostruke pogreške te je ubacila 55% prvog servisa. Na prvom servisu osvojila je 60% poena, a na drugom 50%.

95. tenisačica svijeta tako će tražiti svoju prvu WTA titulu u trećem finalu. Lani je u Birminghamu poražena od Daniele Hantuchove, a 2012. u Taškentu od Irina-Camelije Begu.

U nedjelju će joj protivnica biti prva nositeljica Dominika Cibulkova, koja je porazila braniteljicu naslova Karolinu Pliškovu 6:7 (3), 6:3, 6:3. Bit će to drugi dvoboj Vekić sa Slovakinjom. Nedavno u Indian Wellsu Cibulkova je slavila 6:3, 6:2.

Samim plasmanom u finale Vekić će na WTA ljestvici napredovati s 95. na otprilike 76. poziciju. Eventualni naslov donio bi joj otprilike 65. mjesto.

• teniosac20.04.2014. u 17:08
    drama je bila,vodila 5-1 u trećem,sve prokockala,Cibulkova došla na 6-5 za nju,a onda tie-break,opet drama,ali uspjela je....
    teniosac
    u finalu nema što izgubiti,može rasterećeno igrati koliko ide pa što bude,bude,nadajmo se lošem danu Cibulkove..