Branimir Korać • ponedjeljak, 21.04.2014.

Barcelona je još uvijek jedini siguran putnik na završni turnir Eurolige u Milano. U preostala tri treća susreta četvrtfinala CSKA i Real Madrid nisu uspjeli iskoristiti meč-lopte dok je Maccabi stekao prednost protiv Armanija i imat će priliku na svom parketu završiti posao...

Olympiakos - Real Madrid 78:76 (1-2)

Europski prvak još uvijek je u igri za plasman na Final Four Eurolige. Olympiakos je uspio u svojoj dvorani doći do pobjede protiv madridskog Reala 78:76 i tako ostati na životu. Madriđani su željeli riješiti pitanje prolaza već u trećoj utakmici kako bi dobili koji dan odmora više, međutim nisu dobro ušli u utakmicu, dosta su energije potrošili za povratak u susret i na kraju su pali s linije slobodnih bacanja.

Bryant Dunston je bio nezadrživ, ubacio je 21 poen (9/10 za dva) i uhvatio devet skokova. Madriđani nisu imali pravo rješenje za njega. Realizacija u reketu im nije bila dobra i tu je Olympiakos imao prevagu na svoju stranu.

Iako su Frci tijekom susreta imali i 12 poena prednosti, na ulasku u posljednju četvrtinu i 65:58, na kraju je Real imao priliku.Prvo vodstvo u drugom poluvremenu donio mu je Rudy Fernandez 44 sekunde prije kraja, ali domaćin se odmah vratio tricom Printezisa. Precizni su s linije slobodnih bacanja zatim bili Rodriguez i Kostas Sloukas, gosti su imali 7.6 sekundi za posljednji napad i vrlo brzo je Sergio Llull dobio dva slobodna bacanja. Međutim promašio je oba, drugo namjerno, i domaćin je ostao na životu.

Uz Dunstona su se istaknuli i Vasilis Spanoulis sa 17 poena (7/15) i Matt Lojeski s 11 poena (3/7). Kod gostiju Fernandez je ubacio 18 poena (6/13), a Sergio Rodriguez 19 (8/16).

Maccabi Electra - EA7 Emporio Armani 75:63 (2-1)

Milano će biti domaćin završnog turnira Eurolige, a vrlo je blizu toga da njegov klub ne bude na završnom turniru. Armani je odradio fantastičan Top 16 Eurolige, međutim u nokaut fazi zaostaje 2-1 protiv Maccabija koji ima meč loptu za odlazak u Milano (ne na majstoricu) u svojim rukama.

Maccabi je prilično neugodan protivnik za svakoga, David Blatt je vrhunski strateg koji fantastično snimi svaku momčad i pronađe joj mane. Kada njegovi igrači sprovedu na terenu ono što je zamislio, to obično završava ovako. Milano u trećoj utakmici nije imao šanse. Maccabi je u krcatoj Nokia Areni potpuno dominirao i nakon što je preuzeo kontrolu nad susretom u drugoj četvrtini, mirno je priveo meč kraju.

Goste je pokopao vrlo loš šut iz igre. Za tricu su šutirali tek 16 posto, a za dva 44 posto, a tako se protiv Maccabija ne može doći do pobjede. Glavni šuteri gostiju nisu s vanjskih pozicija mogli ništa pogoditi i to je olakšalo posao domaćinu. Ukoliko se nešto dramatično ne promijeni do srijede i treće utakmice u Tel Avivu, Maccabi će izboriti plasman na Final Four.

U ovom susretu predvodili su ga David Blu sa 16 poena (6/13), Ricky Hickman s 15 poena (5/9) i šest asistencija te Alex Tyus s 14 poena (6/7) i osam skokova. Andrija Žižić na parketu je proveo dvije minute i uhvatio jedan skok.

Kod Milana Daniel Hackett je ubacio 14 poena (5/16) uz šest skokova, a Keith Langford 12 poena (4/12).

Panathinaikos - CSKA Moskva 65:59 (1-2)

Panathinaikos je ostao u igri za prolaz na završni turnir domaćom pobjedom protiv moskovskog CSKA 65:59. U utakmici koja je ponudila kvalitetom solidno prvo i loše drugo poluvrijeme, manje gluposti u završnici ipak su napravili domaćini koji su uspjeli zadržati prednost i otići do pobjede.

Bilo je očito kako je nervoza ogromna i da igrači imaju veliki uteg na leđima i što se susret više bližio kraju, to su više griješili i jedni i drugi. Na kraju je Panathinaikos nakon pogreške Krstića poveo sa 63:59 polaganjem Lasmea, a asistencija Diamantidisa ući će u povijest jer je sjajni Grk time izbio na vrh po broju asistencija u Euroligi. Dosadašnji rekorder bio je Theo Papaloukas, a Diamantidis je 978. asistencijom prestigao sunarodnjaka i zasigurno će mu još podosta odmaknuti.

Iako je Panathinaikos bio u vodstvu praktički od samog početka susreta, CSKA je u završnici stigao do vodstva 59:58 ubačajem Krstića, međutim u posljednje tri minute nije više ubacio nijedan poen i domaćin je uzeo veliku pobjedu. Momčad Ettorea Messine definitivno neće imati lagan posao u ovoj seriji, ali ne treba smetnuti s uma kako će u eventualnoj petoj utakmici vrlo vjerojatno moći računati na Miloša Teodosića što bi moglo donijeti prevagu u seriji.

U sastavu Panathinaikosa istaknuli su se Stephane Lasme s 13 poena (4/10) te Zach Wright s deset poena (4/5) i osam skokova. Roko Leni Ukić je za 19 minuta ubacio pet poena (1/3 za dva, 1/2 za tri). Kod Moskovljana Sonny Weems je ubacio 14 poena (5/14) dok je Vitali Fridzon dodao deset poena (2/5).