Maccabi se pridružio Barceloni u polufinalu, Grci izborili majstorice

Sportnet • četvrtak, 24.04.2014.

Izraelski Maccabi došao je do treće pobjede nad Armanijem i pridružio se Barceloni na Final Fouru. Dvije grčke momčadi iskoristile su prednost domaćeg terena te izjednačile rezultat na 2:2. Panathinaikos je nakon produžetka porazio CSKA, a Olympiakos je svladao Real Madrid.

Panathinaikos – CSKA Moskva 73:72 (2-2)

Panathinaikos je nakon produžetaka došao do pobjede 73:72 te će se o putniku na Final Four odlučivati u Moskvi. Poslije četrdeset odigranih minuta rezultat je bio 64:64. Prve poene upisala je ruska momčad, ali nakon prve četvrtine prednost od pet poena imali su Grci. Druga četvrtina bila je uglavnom rezultatski izjednačena, a u vodstvu su nekoliko puta bile obje momčadi. Sasha Kaun odveo je svoju momčad na šest poena prednosti, a pogođenim slobodnim bacanjima Loukasa Mavrokefalidisa i tricom Jamesa Gista Panathinaikos je na poluvrijeme otišao s poenom zaostatka.

Domaća momčad u trećoj četvrtini uspjela je serijom 9:0 prijeći u vodstvo, a uoči posljednjih deset minuta imali su tri poena prednosti. Panathinaikos je ubrzo poveo 59:51, za što je najviše zaslužan bio Mavrokefalidis, a to je natjeralo Ettorea Messinu da pozove minutu odmora. Vladimir Micov tada je ubacio tri poena za svoju momčad nakon gotovo tri minute bez realizacije. Nešto manje od dvije minute prije kraja, Sonny Weems vratio je CSKA u igru, a gostujuća momčad iskoristila je i sljedećih nekoliko promašaja domaćina. Jedanaest sekundi prije kraja Mike Bramos promašio je tricu, ali prvi je na skoku bio Roko Ukić na kojem je napravljen faul 2.9 sekundi prije kraja. Ukić je realizirao slobodno bacanjo, ali Vitali Fridzon odvodi svoju momčad u produžetke.

Više od 14 tisuća ljubitelja košarke uživalo je u krajnje napetoj i neizvjesnoj završnici, a o pobjedniku se odlučivalo u posljednjim sekundama produžetaka. Na krilima publike, ali i uz manjak koncentracije protivničke momčadi, Panathinaikos je uspio sačuvati prednost i izboriti majstoricu u Moskvi. Zadovoljan igrom i pobjedom bio je Stephane Lasme koji se zahvalio publici na podršci. "Vjerovali smo u sebe i željeli smo zahvaliti našim navijačima na neizmjernoj potpori. Čestitao bih Sonnyju Weemsu koji je držao svoju momčad na životu. Sada idemo u Moskvu i nadam se da ćemo tamo igrati našu igru."

Momčad Panathinaikosa je do važne pobjede predvodio Jonas Mačiulis s ubačenih 15 poena (3/6, 3/7 trica) uz pet skokova. Ukić je upisao tri poena (1/5, 0/3 trica) i tri asistencije. Najefikasniji u redovima gostujuće momčadi bili su Micov s postignutih 15 poena (1/5, 3/5 trica), a tome je dodao pet skokova i Weems koji je ubacio 14 poena (2/8, 2/4 trica).

Maccabi Electra – EA7 Emporio Armani 86:66 (3-1)

Više od 11 tisuća ljubitelja košarke moglo je večeras uživati u odličnoj košarkaškoj predstavi izraelskog Maccabija. S dvadeset poena minusa Armani je izgubio i treću utakmicu protiv istog protivnika i oprostio se od Eurolige. Do prve ozbiljnije prednosti od šest poena stigla je domaća momčad s postignute dvije uzastopne trice (14:8). Rezultat je poslije odigranih deset minuta ipak bio na strani gostujuće momčadi koja je imala dva poena prednosti. U drugoj četvrtini Maccabi se uspio približiti protivnicima, ali poenima Curtisa Jerrellsa Armani je sačuvao i povećao vodstvo te se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 35:43.

Drugo poluvrijeme donijelo je rezultatski preokret, a što je ujedno značilo i plasman domaće momčadi na Final Four nakon tri godine. Nakon što je Maccabi došao na samo dva poena zaostatka (41:43), gostujući trener Luca Banchi zatražio je minutu odmora. Međutim, prvi koš i to za tri poena postiže Guy Pnini te odvodi svoju momčad u vodstvo. Armani je ipak u posljednju četvrtinu ušao s dva poena prednosti.

U 32. minuti tricu za ponovno vodstvo Maccabija postigao je Devin Smith, a domaćini su serijom 20-4, otišli na prednost koju su sačuvali do kraja utakmice. Gostujući trener pokušao je nešto promijeniti izmjenama i minutom odmora, ali bezuspješno. Maccabi je iskoristio nekoliko izgubljenih lopti u ključnim trenucima, kao i manjak koncentracije kod protivnika te ih ostavio na samo deset poena u isto toliko minuta. Upisavši treću pobjedu nad Armanijem domaća momčad pridružila se Barceloni u polufinalu.

Trener pobjedničke momčadi vjerovao je u svoje igrače, a smatra i da se Maccabi u završnici može kvalitetno suprotstaviti bilo kojem suparniku. ''Radili smo cijelu sezonu s vjerom da možemo napraviti nešto veliko. Prvo poluvrijeme nismo odigrali dobro, ali u drugom nam se sve otvorilo i jako sam sretan zbog ove pobjede. Nismo bolji od momčadi koje nas čekaju u završnici, ali možemo pobijediti bilo koju od njih.''

Najbolji strijelci Maccabija bili su Ricky Hickman koji je ubacio 16 poena (3/4, 2/5 trica) uz pet asistencija te Alex Tyus s također 16 poena (8/13) i devet skokova. Andrija Žižić nije ulazio u igru. Kod gostujuće momčadi najučinkovitiji je bio Keith Langford s ubačenih 28 poena (5/12, 5/8 trica).

Olympiakos – Real Madrid 71:62 (2-2)

I druga grčka momčad Olympiakos uspjela je iskoristiti prednost domaćeg terena i upisati pobjedu nad Real Madridom te izboriti petu utakmicu u Španjolskoj. Real Madrid je imao prednost od šest poena, ali na odmor nakon prve čevrtine gosti su otišli s minimalnom prednosti. Drugu četvrtinu bolje su otvorili domaćini koji su nakon odigranih šest minuta iskoristili nekoliko protivničkih promašaja i košem Vasillisa Spanoulisa otišli na šest poena prednosti (26:20), a nakon 18 minuta imali su +11. Na poluvremenu je rezultat bio 37:30.

Prvu četvrtinu drugog poluvremena bolje je odigrao Real Madrid koji je stigao do izjednačenja u 30. minuti (47:47). Ipak, Evangelos Mantzaris doveo je svoju momčad na dva poena prednosti, a posljednji šut za tri poena u trećoj četvrtini uputio je Sergio Llull, ali nije bio uspješan. Gostujuća momčad početkom zadnje četvrtine izjednačila je rezultat te nakon izgubljene lopte Olympiakosa imala je i priliku za prelazak u vodstvo, ali to nije iskoristila te je Bryant Dunston atraktivnim zakucavanjem okrenuo rezultat u korist svoje momčadi. Dvije minute prije kraja gosti su se približili na četiri poena zaostatka, ali u 39. minuti Nikola Mirotić promašio je šut za tri poena, a na drugoj strani tricu je pogodio Matthew Lojeski i odveo Olympiakos na, na kraju će se ispostaviti, nedostižnih +9.

Trener Georgios Bartzokas pohvalio je svoje igrače i posebno istaknuo timski duh momčadi. "Oduševljen sam večerašnjom atmosferom i zadovoljan sam igrom koju su pokazali moji igrači. Uspjeli smo zadržati koncentraciju u obrani, posebno bih istaknuo timski duh momčadi, a dokaz tome jest i upisanih deset asistencija više nego protivnici. Pred nama je i dalje težak posao, ali mi ćemo se boriti do kraja.''

Najbolji u redovima Olympiakosa bili su Dunston s postignutih 13 poena (5/6) uz devet skokova i Lojeski s također 13 poena(2/4, 3/5 trica). Najefikasniji kod gostujuće momčadi bio je Rudy Fernandez koji je postigao 18 poena (1/3, 3/7 trica) i tome dodao osam skokova.

Autor: Marija Pastuović